Cytryna z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Skrzynka jest za duża
Sadzisz do doniczki większej o około max 2 cm na średnicy od bryły korzeniowej.



Dwa, podłoże dedykowane do Cytrusów to chwyt marketingowy. Wystarczy w zasadzie mieszanka ziemi uniwersalnej i perlitu z dodatkiem trochę kwaśnego torfu.

Trzy, nie rozumiesz że w okresie jesienno zimowym wystawa nie ma większego znaczenia (no może poza północną), bo a. masz o wiele słabsze światło, b. krótki dzień. Dlatego rośliny m.in., jak Cytrusy wymagają doświetlania. Chyba, że zimujesz w chłodzie, to wtedy wchodzą w stan hibernacji i światło nie jest im niezbędne.

Schną liście na końcach od suchego powietrza albo przenawoziłeś, chociaż może i od niedoborów pierwiastków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytryna z pestki

Post »

norbert76 pisze: 5 gru 2023, o 21:58 Cytrusy wymagają doświetlania. Chyba, że zimujesz w chłodzie, to wtedy wchodzą w stan hibernacji i światło nie jest im niezbędne.
A to chwila moment. Mam do dyspozycji warsztat, w którym nie ma więcej niż 15 stopni zimą, ale tam są dwa małe okienka bo pomieszczenie jest w suterenie. Czy jak tam umieszczę rośliny to wystarczy im to liche światło z małych okienek, bo przejdą w stan hibernacji, czy doświetlanie jednak będzie konieczne?


Zrobiłem też zdjęcie korzeni. Wyglądają chyba ok, ale ich rozmiary są większe niż sądziłem (być może rozrosły się z uwagi na dużą skrzynkę). Jaki rozmiar doniczki mam teraz do nich dobrać? Przyciąć je jakoś? Doniczka o wysokości 35 cm będzie raczej dla takiej rośliny zdecydowanie za duża.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

1. Chłodne stanowisko to nie jest 15 stopni. Mam na myśli stanowisko w okolicach około 10 - 12 stopni, max.

2. Posadź do doniczki o rozmiarze 14 cm. Długie korzenie nie są problemem, po prostu ułożą się w doniczce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytryna z pestki

Post »

Znalazłem chyba odpowiednie pomieszczenie. Temperatura 10 stopni, wilgotność 40%, duże okno z wystawą zachodnią. Czy mam tam doświetlać rośliny i/lub zwiększać wilgotność, czy zostawić takie warunki jakie są?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Przy takiej temperaturze nie ma potrzeby doświetlać. Roślina po prostu wstrzyma albo mocno spowolni swój wzrost.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytryna z pestki

Post »

Początkiem grudnia rozpocząłem zimowanie cytryn z pestki w pomieszczeniu z dużą ilością światła i temperaturą około 10 stopni. Nie bardzo mogę znaleźć wiarygodne informacje, kiedy to zimowanie powinienem zakończyć i przenieść rośliny z powrotem w ciepłe miejsce i zacząć je mocniej podlewać i nawozić. Jedna z cytryn wypuściła nowe listki, więc to chyba sygnał, że zimowanie należy zakończyć (załączam zdjęcie listków). Mam w związku z tym dwa pytania:

1. Czy wypuszczenie listków oznacza zakończenie zimowania?

2. Kiedy zwyczajowo zakańcza się zimowanie cytryn?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytryna z pestki

Post »

Zależy od warunków na zewnątrz i od samej rośliny. Nie ma z góry ustalonej konkretnej daty, zwykle u nas jest to marzec, kiedy roślina wznawia wzrost. Oczywiście teraz na słonecznym parapecie, można trochę wspomagać się na razie lampą, wtedy powinny szybciej ruszyć ze wzrostem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”