Storczyk bez korzeni

ak8906
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 mar 2014, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk bez korzeni i liści

Post »

Witam,

Jakiś czas temu kupiłam mamie storczyka w znanej sieci marketów, wyglądał cudownie, lecz gdy przekwitł liście zaczęły mu wiotczeć, po wyjęciu z doniczki okazało się, że korzenie ma zepsute, mama oczyściła zepsute liście i włożyła do nowego podłoża lecz bez większych efektów, na forum wyczytałam, żeby zrobić małą szklarnie żeby miał wilgoć i moja mama tak zrobiła, zaczął puszczać nawet nowego małego liścia i z dwóch uciętych pędów małe keiki, lecz mama zapomniała mu ta szklarenke otwierać, zęby była cyrkulacja powietrza, zaczęły mu żółkną liście, po otwarciu worka okazało się, że storczyk ma pleśń, odpadły mu wszystkie liście nawet ten nowy. Wzięłam storczyka do siebie, storczyk jest bez liści, bez korzeni, ma tylko dwa ucięte pędy z, których wyrastają nowe keiki. Storczyk włożyłam do keramzytu, na dnie jest woda, miejsce gdzie były korzenie posypałam ukorzeniaczem i włożyłam do przeźroczystego worka, który codziennie otwieram i wietrze, w pokoju panuje temp. w granicach 23-27C.

Czy miał już ktoś taki przypadek??
Czy takiego storczyka jest szansa odratować??
Zdjęcia zamieszce troszkę później :)

Dziękuje za odpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk bez korzeni i liści

Post »

Takich przypadków było na pewno wiele, jednym się udawało innym nie.
Jeśli będziesz systematyczna w działaniach to pewnie keiki dotrwają i będziesz mogła kiedyś je rozsadzić.
W wielu przypadkach to syzyfowa praca, ale satysfakcja z uratowania takiego przypadku jest ogromna :).
ak8906
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 mar 2014, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk bez korzeni i liści

Post »

Dziękuje:))

I właśnie dlatego szukam jakieś osoby, która miała taki przypadek, aby mogła się podzielić ze mną swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk bez korzeni i liści

Post »

A więc proszę :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 14&start=0
Tu masz 41 stron podobnych przypadków :;230
Na innym forum już nie będę odpowiadał, czytaj cierpliwie info z linka, tam jest wszystko czego potrzebujesz. Może ktoś pokieruje Cię indywidualnie, chociaż podobnych przypadków dziennie jest kilka więc może być różnie. :)
Kamil50kk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 sie 2013, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jak uratować storczyka beż korzeni?!

Post »

Jak uratować takiego storczyka?Przyjaciółka przyniosła mi storczyka mini,wyciągnąłem go z tego sprasowanego mchu.Nie miał żadnych korzeni.Przeczytałem o reanimowaniu w kamieniach,więc poszedłem nazbierałem trochę,wyparzyłem i teraz schną.Co dalej mam zrobić?
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak uratować storczyka beż korzeni?!

Post »

Kamil50kk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 sie 2013, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uratować storczyka beż korzeni?!

Post »

Ok,dzięki właśnie tego wątku szukałem ;:196
Awatar użytkownika
LittleSol
50p
50p
Posty: 70
Od: 13 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Storczyk stracił korzenie, co dalej

Post »

Witam, mojemu storczykowi zgniły wszystkie korzenie więc je poobcinałam, przez to stracił też prawie wszystkie liście a te które zostały są pomarszczone, teraz powyżej wypuszcza dużo młodych korzeni i nawet z oczek na starej łodydze wypuszczają się dwie młode łodygi, ale problem mam z tym, że nie wiem w jaki sposób umieścić go w podłożu. Zasypać go korą tak żeby przykryć te młode korzonki? Czy może lepiej pozostawić je na wierzchu? No i jak go traktować żeby przetrwał i się pozbierał. Poniżej przedstawiam zdjęcia jak to wygląda. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Obrazek
Pozdrawiam, Ewelina
Zapraszam do mnie: Moje kaktusy - LittleSol
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Storczyk stracił korzenie, co dalej

Post »

Zasadzić w podłoże do storczyków,nie ugniatać podłoża,podlać przegotowaną,chłodną wodą i...czekać.
Awatar użytkownika
flicka_
100p
100p
Posty: 136
Od: 15 lip 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Storczyk stracił korzenie, co dalej

Post »

Hm, spróbuj zamontowac go na podkladce z kory z mchem torfowcem.(Nalezy pilnować odpowiedniej wilhotnosci wiec co najmniej raz dziennie trzeba porządnie spsikać mech) Ja w ten sposób reanimuje jednego ze storczyków i daje to zadowalające efekty.
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczyk stracił korzenie, co dalej

Post »

Ja bym go włożyła do jakiegoś pojemnika (na przykład słoja) z mchem lub keramzytem na dnie. Na tym zrobiłabym mu "platformę" na przykład z doniczki odwróconej do góry dnem. Przykryłabym to wszystko folią i wietrzyła codziennie. Oczywiście mech powinien być wilgotny. W takich warunkach korzenie zaczną rosnąć bardzo szybko. Oczywiście taką szklarenkę trzeba postawić w widnym miejscu ale nie na słońcu.

Życzę powodzenia :)
a-moroso
200p
200p
Posty: 439
Od: 26 lis 2008, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Kontakt:

Re: Storczyk stracił korzenie, co dalej

Post »

Możesz go posadzić do podłoża dla storczyków i absolutnie nie podlewać - storczyk nie ma korzeni, wiec po podlaniu istnieje ryzyko zgnicia. Przez to, że ma odwodnione liście to najlepiej włożyć go do worka, spryskiwać ścianki worka, nie storczyka i czekać na nowe korzenie. Oczywiście storczyka należy wietrzyć raz dziennie przez kilka minut. Jak tylko pojawią się korzenie, możesz zacząć go podlewać i stopniowo przyzwyczajać do warunków domowych, czyli z dnia na dzień wydłużać czas wietrzenia, aż do całkowitego pozbycia się worka. Życzę powodzenia.
Moje storczyki ; Moje hoye i inne
Moje nadwyżki
Pozdrawiam serdecznie, Ania
Awatar użytkownika
Iga123ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 19 maja 2011, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk stracił korzenie, co dalej

Post »

cytryna24 pisze:Ja bym go włożyła do jakiegoś pojemnika (na przykład słoja) z mchem lub keramzytem na dnie. Na tym zrobiłabym mu "platformę" na przykład z doniczki odwróconej do góry dnem. Przykryłabym to wszystko folią i wietrzyła codziennie. Oczywiście mech powinien być wilgotny. W takich warunkach korzenie zaczną rosnąć bardzo szybko. Oczywiście taką szklarenkę trzeba postawić w widnym miejscu ale nie na słońcu.

Życzę powodzenia :)
Dopytam bo mam podobny problem:-)
czyli storczyk powinien być na tej odwróconej doniczce? dobrze rozumiem>?
Moje różne : storczyki, adenium , dziwadła i inne:-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=87910" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”