Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Noszę się z zamiarem posadzenia żywopłotu z grabu wymieszanego z laurowisnią. Tak sobie myślę, że grab chroniłby nieco laurowiśnię przed wiatrem, a jednocześnie byłoby weselej zimą.
Czy to w ogóle sensowny pomysł? I, zakładając, że tak, w jakiej formacji dobrze by było rozstawić zywoplot? Generalnie, nawet biorąc pod uwagę sam grab, myślę o dwóch rzędach.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Kiedy buki zaczynają wypuszczać liście? U kogoś już coś?
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

U mnie zależnie od roku (Podkarpacie) od początku do połowy maja. Buki ruszają późno.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dzięki za wiadomość. Mam stresa bo 750 sadzonek posadzonych a w 30% skracałem korzeń palowy i teraz nie wiem czy sobie poradzą.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Buki dość późno wypuszczają liście. Nie wiem jak gatunek, u mnie odmianowe jeszcze w pąkach. Dla odmiany, graby w lesie za płotem, już się zielenią :D
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ruszają moje buki. Każdego dnia kilka nowych sadzonek przybiera w liście.
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Przedwczoraj posadziłem w końcu graby.

Sadzonki wyglądały tak:
Obrazek

Sadziłem na długości około 30 metrów, co 20 cm w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 30 cm, naprzemiennie.
Mam glebę lessową, w tym miejscu była jednak dowożona ziemia z wykopu, więc wybrałem ją na wysokość jednego szpadla i zastąpiłem humusem z niewielką domieszką ziemi popieczarkowej. Nie zdążyłem jej jednak dobrze ubić, a dzień przed sadzeniem mocno padał deszcz. Działkę mam nieco poniżej sąsiadki, więc ten pasek ziemi stał się naturalnym magazynem wody. W konsekwencji, graby sadziłem partiami w całkiem płynnym błocie. Następnego dnia po posadzeniu było słonecznie i ziemia była tam już (przynajmniej z zewnątrz) tylko nieco wilgotna. Zastanawiam się czy takie podtopienie sadzonek już na samym starcie nie mogło im zaszkodzić? Następnego dnia i tak wszystko podlewałem, tylko w ilościach proporcjonalnych do suchości gleby w danym miejscu.

Wygląda to teraz tak:
Obrazek

Pytania:
- Czy dać im cały rok na ukorzenienie się i dopiero brać się za cięcie, czy ciachać już w tym roku?
- Czy od razu wysypywać korę/zrębki, czy zostawić na razie tak jak jest?
- Czy zakładając, że będę ściółkował, jest sens dawać też tekturę pod spód?
- Co ile podlewać?
- Czy trzeba im jeszcze jakichś zabiegów?
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4560
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Wydaje mi się że można przyciąć nad miejscem rozgałęzienia, ale nie za mocno, nad pąkiem liściowym. Tektury bym nie kładła korzenie i ziemia muszą oddychać.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam forumowiczów :wink:
Bardzo podobają mi się żywopłoty z grabu i zamierzam taki u siebie założyć.
Czy jeśli posadzę żywopłot grabowy jesienią na przełomie października i listopada to należy przyciąć żywopłot od razu po sadzeniu? Czy lepiej poczekać z cięciem do wczesnej wiosny (około marca, czy dopiero czerwiec? widziałam różne opinie) aby dać szansę grabom na przyjęcie się w gruncie przed zimą? Nie chciałabym im na wstępie zaszkodzić, tym bardziej że potrzebuję obsadzić duży obszar. Planuję kupić sadzonki z gołym korzeniem około 60-80cm i z tego co czytałam najlepiej je przyciąć na wysokość ok. 30 cm aby się zagęszczał od samego dołu. Glebę mam dość ciężką, wilgotną i raczej gliniastą ale zamierzam przed sadzeniem lekko wymieszać z kompostem oraz ziemią ogrodową typu czarnoziem.

Drugie pytanie dla potwierdzenia, czy lepiej posadzić grab w jednym czy dwóch rzędach? Tutaj też widziałam różne opinie. Zamierzam go mocno ciąć co najmniej 2 razy do roku aby się ładnie rozkrzewił i zagęścił, natomiast zależy mi na szczelnej osłonie od ulicy/sąsiada i zastanawiam się czy jednorzędowy nie będzie prześwitywać. Może macie już takie doświadczenia i porady. Z góry dziękuję za informację!
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Anno sugeruję Ci przeczytać te kilkadziesiąt stron. Zrobiłem to sam nie tak dawno. Otrzymasz odpowiedzi na Twoje pytania.
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Przeczytałam cały wątek, posty były bardzo pomocne. Myślę że z racji ograniczonego miejsca i przykładów waszych pięknych żywopłotów jednorzędowych na taki się zdecyduję.

Co do cięcia, doczytałam że sadząc graby późną jesienią lepiej się wstrzymać z pierwszym przycięciem do wiosny. No właśnie, czyli mówiąc bardziej precyzyjnie do kiedy czekać? Marzec, kwiecień, maj czy jeszcze później? Ta informacja mi umknęła 🙂 czy ewentualne mrozy będą miały negatywny wpływ na przycięte graby?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Swoje buki mam zamiar ciąć czerwiec -lipiec, ale buk później rusza od grabu to i z grabem mierzylbym w czerwiec. Mam podejście żeby wstrzelić się w termin kiedy liście już się wykształca ale nie później niz tak żeby rany po cięciu przed jesienną pogoda zdążyły się ładnie zagoić.
ana23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 lut 2023, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

grz87
Pewnie już rozwiązałeś swoje dylematy:) a jeśli nie, to moja rada: przycinaj od razu, kartonów nie trzeba bo nie ma teraz czego wygłuszać, zrębki koniecznie od razu i podlewać. Podlewanie przez zrebki jest dość uciążliwe, ja jakieś czas rozgarniałam ręką przy każdym drzewku, bo zrębki miałam grubą warstwę. Można wypracować sobie technikę i idzie sprawnie. Chodzi też o to, żeby podlać więcej a nie tylko po wierzchu. Ale zrębki fantastycznie trzymają wilgoć i w czasie upałów sa po prostu nie do przecenienia. Plew na bieżąco, bo po jakimś czasie i tak chwasty będą przebijać, jak się to robi choć raz w miesiącu to można fajnie utrzmać w ryzach. I pamiętaj o szkodnikach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”