Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
wojtekwe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2024, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żywopłot z grabu - sadzonki więdną

Post »

sadzonki mają 10-30 cm, mam na myśli coś takiego np.
sadzonki ukorzenione z liśćmi.
Reklama usunięta/K
Dawid82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 lis 2023, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Grab ma rozbudowany system korzeniowy. Być może przy wykopywaniu większość korzeni została odcięta, wyrwana. Czy po wsadzeniu w nowym miejscu przycięte zostały pędy? Czy jak rosło tak zostało wsadzone? Sadzone jesienią/ wiosną czyli kiedy dokładnie? Sadzonka wystawiona na słońce wody traci więcej niż ta która rosnie w zacienionym miejscu.
wojtekwe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2024, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Próbowałem sadzić dwa razy, raz na wiosnę, a potem raz na jesień. W pierwszym przypadku wsadzone tak jak wykopane, w drugim w co drugiej sadzonce przycinałem system korzeniowy. W obu przypadkach po 2-3 dniach liście zaczęły się 'zwijać', podlewane 2 razy dziennie, po nocy liście były w lepszej kondycji, jednak rano jak zaświeciło słońce to po kilku godzinach znowu liście zaczęły wysychać, podlewanie nie pomaga :(
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Jeśli piszesz prawdę i zrobiłeś wszystko tak jak napisałeś to powinno rosnąć. 5% to bardzo niewiele.. gdyby 5% nie przetrwało to byłoby i tak słabym wynikiem. Bierzesz pod uwagę "czynnik sąsiedzki"? Jest ktoś komu może nie pasować aby ten żywopłot tam był? Nie za bardzo widze inną możliwość. Ewentualnie skażenie gleby ale to i tak raczej byłoby więcej niż 5%.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Wiosną za późno a jesienią za wcześnie.
Rośliny powinno się przesadzać jak są w stanie bezlistnym.
Pozdrawiam,

J
Dawid82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 lis 2023, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Wykopując pozbawiasz rośliny jakiejś części systemu korzeniowego, choćbyś nie wiem jak się starał. Dlatego zawsze przy przesadzaniu z gołym korzeniem przycina się część nadziemną tak by reszta korzeni była w stanie wykarmić roślinę. I jak post wyżej napisano. Jeśli roślina ma już liście, czy nawet rozwijające się pąki nie myśl o przesadzaniu. Czas sadzenia wiosną jak tylko można wbić szpadel w ziemię. Im wcześniej tym lepiej. Jesienią zaś sadzi się póki ziemia nie zmarznie.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ja buka który jest niby trudniejszy od grabu.. kupiłem na jesień ze szkółki. Miał jeszcze ładne zielone liście. Posadziłem nastepnego dnia. Część korzeni przyciąłem (to był błąd - choć rośliny jakby nawet tego nie zauważyły). Góry nie przycinałem w ogóle - dopiero w okolicach wakacji następnego roku. Gdyby nie karczowniki to przyjmowalność wynosiła niemalże 100%. Nie wiem co mogło sie z tymi grabami u wejtekwe nie udać. Może zapominasz o jakimś szczególe nam napisać.
Dawid82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 lis 2023, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Kolega pisał że po ,,dwóch trzech dniach liście zaczynały się zwijać " czyli wychodzi na to że sadził już ulistnione rosliny. Plus do tego goły system korzeniowy i jest prosty przepis na katastrofę.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dodatkowo, rośliny w szkólce są tak prowadzone żeby mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy dla łatwiejszego/pewnieszego przesadzania. A rośliny wykopywane z lasu będą miały inny/gorzej przystosowany do przesadzenia system korzeniowy.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Rzeczywiście napisał że wiosną sadził z liśćmi. wejtekwe Kiedyś Ty to chłopie sadził dokładnie? W jakich miesiącach?
wojtekwe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2024, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Nie pamiętam jaki dokładnie to był miesiąc, ale pąki już puściły i pojawiły się malutkie listki. Spróbuję zatem raz jeszcze dużo wcześniej, sadzonki mam za darmo z własnego lasu, a żywopłotu z 70m więc dlatego nie decydowałem się na zakup, teraz pytanie czy spróbować raz jeszcze, zanim pojawią się liście i od razu przyciąć od góry, czy w ogóle zdecydować się na sadzonki ze szkółki mimo kosztów.

Dzięki za podpowiedzi :)
Dawid82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 lis 2023, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Sadź te drzewka wczesną wiosną jak jesteś
niecierpliwy. Obowiązkowo musisz cześć nadziemną przyciąć. Raz, że drzewko będzie miało lżejszy start, no i sama istota żywopłotu gdzie cięcie to podstawa.
Tylko jak posadzisz je wiosną będziesz musiał je podlewać często.
Gdybym ja miał sadzic ten żywopłot to przełożył bym tą robotę na jesień. Koniec pazdziernika, początek listopada. Drzewo do wiosny ukorzeni się, co sprawi że wiosną dobrze wystartuje.
wojtekwe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2024, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Spróbuję na wiosnę, ostatnia próba była w październiku, tylko w połowie miesiąca i niestety efekt taki jak pisałem wyżej. Może jakbym przyciął to by się udało... Jak już zwiędły liście to zakładam, że nie odbije na wiosnę.

Pewnie to ciężko określić, ale będzie duża różnica pomiędzy sadzonkami z lasu, a ze szkółki? Warto próbować z lasu, czy mizerne szanse, że takie które były cały czas w cieniu przyjmą się w słońcu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”