Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Rośliny doniczkowe
apachacz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sty 2020, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Dzień dobry,
Od niedawna jestem posiadaczką Hedery Helix. Od razu po zakupie posadziłam do świeżej ziemi i zrobiłam profilaktyczny oprysk Topsinem i Mospilanem. Na młodych listkach widzę jednak takie jakby bardzo małe brązowe "włoski", występują też czasem na starszych liściach, łatwo schodzą przy przetarciu ściereczką i nie widać też aby się ruszały. Występują tylko na górnej stronie liścia, nie zagęszczają się w okolicy łodygi. Poza tym roślina wygląda jakby była w dobrej kondycji. Czy to może jednak nie robactwo a naturalnie występujące "włoski" lub przybruszenia i nie powinnam się przejmować? Załączam zdjęcie.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Obrazek
magda-magda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2020, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Dzień dobry, mam podobne pytanie - u mnie na liściach też takie jakby włoski, na górze i pod spodem, głownie na młodych. Widać to na zdjęciach, nie rusza się. Myślałabym, że to taka cecha liści, ale do tego młode liście często rosną zdeformowane.
Czy ktoś wie w czym może być problem? Nigdzie nie znalazłam podobnych zdjęć deformacji liści. Nie usychają, nie mają plam, tylko te brzegi zdeformowane są wyschnięte.

Bluszcz rośnie w ziemi uniwersalnej, w donicach na balkonie, drugi sezon, ma ładne przyrosty.
Stanowisko zacienione, niedużo bezpośredniego słońca.

Z góry dziękuje za wszelkie rady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Włoski, wg mnie są cechą naturalną.

Natomiast co deformacji liści, zwłaszcza młodych może leżeć po stronie braku albo nieprawdłowego nawożenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
magda-magda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2020, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Dziękuję za odpowiedź, zaczynam nawozić:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Regularnie do jesieni mineralnym nawozem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
NuniaLunka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 lis 2020, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myslenice

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu

Post »

Witam, mam bluszcz biały który w końcu się obudził do życia i teraz pięknie rośnie. ;:167 Ma 3 długie pędy które były dość łysawe a teraz jest na nich mnóstwo listków i to bardzo gęsto. Jest zawieszony - ale od paru dni zauważyłam ze pędy zaczęły zawijać do góry i trochę w lewo - tylko 2 z nich te od strony okna, ten 3 po prostu się zagęścił. Wisi na północny oknie. Dlaczego tak się dzieje czy ma za jasno ? Nie wydaje mi się bo wyglada na bardzo szczęśliwy.

Co mam zrobić ? Podoba mi się jak po prostu opada w dół ale on idzie do góry!

Proszę o poradę: zostawić naturalnie i zobaczyć gdzie pójdzie czy przyciąć i zakorzenić żeby zagęścić roślinkę ?

Pozdrawiam
NuniaLunka,

Pozdrawiam
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Czy ktoś wie, co to dokładnie za bluszcz, oprôcz tego, że Hedera helix? Jest matowy, a młode listki mają taki meszek na sobie. Dość ciemny jest.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Mnie on wygląda na wersję botaniczną, czyli Hedera helix - bezodmianowy. Widuję takich pełno w parkach, lasach i przy murach. Kolor liści zależy od podłoża i nasłonecznienia, nie tylko od odmiany.

W naturze, w ramach jednego gatunku, bywają formy nieco różniące się od siebie - tzw. fenotypy. M.in. tak powstały pierwsze "odmiany", zanim człowiek nauczył się celowo kojarzyć i selekcjonować konkretne egzemplarze.
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :). Zastanawiałam się po prostu, czy nie jest to jakaś odmiana domowa, bowiem zależy mi na tym, aby przetrwał zimę na balkonie (oczywiście odpowiednio zabezpieczony).
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

To zależy, gdzie jest ten balkon.

W mroźne zimy, to on może nie przetrwać nawet na balkonie we Wrocławiu. Chyba na Dolnym Śląsku przebiega północno-wchodnia granica naturalnego występowania tego gatunku. Kilkanaście lat temu powymrażało część bluszczy na ścianach we Wrocławiu.
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Balkon w Bydgoszczy :).
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Cześć, mam bluszcz na balkonie w donicach, który rośnie tam od 3 lat i do tej pory radził sobie całkiem nieźle. Zauważyłem, że ostatnio coraz więcej pojawia się na nim zbrązowiałych, twardych i suchych liści. Wyraźnie widać to na zdjęciach na pnączu z lewej strony. Podlewam go regularnie, zimą również jeśli temperatura na to pozwalała. Co się mogło z nim stać i jak mu pomóc? Bo chyba nie tak powinien wyglądać budząc się do życia na wiosnę :(

Obrazek
Obrazek
toiowo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 maja 2023, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Jakie podłoże będzie dobre dla bluszczu (uprawa w mieszkaniu/doniczka)? Ziemia uniwersalna + perlit 3:1 będzie ok? czy jakieś inne dodatki są mile widziane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”