Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Jadviga
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 kwie 2015, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Dzień dobry,
Od kilku miesięcy hoduję bluszcz w mieszkaniu. Wszystko dobrze, rośnie i nie narzeka :wink: Chciałabym jednak, żeby miał pokrój krzaczasty. Podcinałam mu już końcówki gałązek, ale to nic nie daje. Troszkę wyżej nad podcięciem wypuszcza nowy pęd, ale tylko jeden. I dalej mam taki zwisający pojedynczy "badylek".
Czy jest jakiś sposób podcinania, żeby się ładnie rozkrzewił? Tak, żeby na każdej gałązce rosło jeszcze po kilka innych. Będę ogromnie wdzięczna za porady.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Myślę, że najprościej będzie ukorzenić kilka obciętych pędów i dosadzić do doniczki. W naturze bluszcz się rzadko rozgałęzia.

B.
khan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 cze 2019, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bluszcz irlandzki - co to za narośl na pnączach?

Post »

Dzien dobry! Na balkonie, w zacienionym miejsciu, rosna mi dwa bluszcze (ok.1,5m każdy). Na jednym z nich pojawily sie zmiany na pnaczach i serce mi drzy na mysl,ze to jakies paskudztwo. Zmiany sa jasnozolte, dlugosci 1-2cm, "gasienicowate" i wystepuja jedynie w gornych partiach bluszczu i wygladaja tak:

https://drive.google.com/file/d/1s7BGT7 ... sp=sharing

Wiecie moze co to jest?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21749
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Bluszcz irlandzki - co to za narośl na pnączach?

Post »

Spokojnie :wink: to korzenie czepne bluszczu,
które wskazują,że ma dobre warunki do rozwoju.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Czy ma ktoś doświadczenia z zimowaniem bluszczu w piwnicy?
Mam do dyspozycji tylko ciemną piwnicę, a jak nie ma dużych mrozów to jest w niej nawet pow. 10 st. C.
Chowałam już do niej skrzynki na zimę - żurawka, astry, kostrzewa przetrwały bez problemu. Zastanawiam się czy bluszcz przeżyje :?:
apachacz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sty 2020, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Dzień dobry,
Od niedawna jestem posiadaczką Hedery Helix. Od razu po zakupie posadziłam do świeżej ziemi i zrobiłam profilaktyczny oprysk Topsinem i Mospilanem. Na młodych listkach widzę jednak takie jakby bardzo małe brązowe "włoski", występują też czasem na starszych liściach, łatwo schodzą przy przetarciu ściereczką i nie widać też aby się ruszały. Występują tylko na górnej stronie liścia, nie zagęszczają się w okolicy łodygi. Poza tym roślina wygląda jakby była w dobrej kondycji. Czy to może jednak nie robactwo a naturalnie występujące "włoski" lub przybruszenia i nie powinnam się przejmować? Załączam zdjęcie.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Obrazek
magda-magda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2020, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Dzień dobry, mam podobne pytanie - u mnie na liściach też takie jakby włoski, na górze i pod spodem, głownie na młodych. Widać to na zdjęciach, nie rusza się. Myślałabym, że to taka cecha liści, ale do tego młode liście często rosną zdeformowane.
Czy ktoś wie w czym może być problem? Nigdzie nie znalazłam podobnych zdjęć deformacji liści. Nie usychają, nie mają plam, tylko te brzegi zdeformowane są wyschnięte.

Bluszcz rośnie w ziemi uniwersalnej, w donicach na balkonie, drugi sezon, ma ładne przyrosty.
Stanowisko zacienione, niedużo bezpośredniego słońca.

Z góry dziękuje za wszelkie rady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Włoski, wg mnie są cechą naturalną.

Natomiast co deformacji liści, zwłaszcza młodych może leżeć po stronie braku albo nieprawdłowego nawożenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
magda-magda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2020, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Dziękuję za odpowiedź, zaczynam nawozić:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Regularnie do jesieni mineralnym nawozem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
NuniaLunka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 lis 2020, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myslenice

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu

Post »

Witam, mam bluszcz biały który w końcu się obudził do życia i teraz pięknie rośnie. ;:167 Ma 3 długie pędy które były dość łysawe a teraz jest na nich mnóstwo listków i to bardzo gęsto. Jest zawieszony - ale od paru dni zauważyłam ze pędy zaczęły zawijać do góry i trochę w lewo - tylko 2 z nich te od strony okna, ten 3 po prostu się zagęścił. Wisi na północny oknie. Dlaczego tak się dzieje czy ma za jasno ? Nie wydaje mi się bo wyglada na bardzo szczęśliwy.

Co mam zrobić ? Podoba mi się jak po prostu opada w dół ale on idzie do góry!

Proszę o poradę: zostawić naturalnie i zobaczyć gdzie pójdzie czy przyciąć i zakorzenić żeby zagęścić roślinkę ?

Pozdrawiam
NuniaLunka,

Pozdrawiam
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Czy ktoś wie, co to dokładnie za bluszcz, oprôcz tego, że Hedera helix? Jest matowy, a młode listki mają taki meszek na sobie. Dość ciemny jest.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1223
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Mnie on wygląda na wersję botaniczną, czyli Hedera helix - bezodmianowy. Widuję takich pełno w parkach, lasach i przy murach. Kolor liści zależy od podłoża i nasłonecznienia, nie tylko od odmiany.

W naturze, w ramach jednego gatunku, bywają formy nieco różniące się od siebie - tzw. fenotypy. M.in. tak powstały pierwsze "odmiany", zanim człowiek nauczył się celowo kojarzyć i selekcjonować konkretne egzemplarze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”