Walka z glonami w oczku

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
wiarus60
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2007, o 13:13

Walka z glonami w oczku

Post »

Mam gorącą prośbę-wymieniłem wode w oczku wodnym nie mam żadnych pomp ani filtrów,jak utrzymać klarowna wodę,słyszałem o szyszkach z olchy,liściach dębu.Czy szyszki mogą być z tamtego roku ,moje oczko ma pow.około10m2 średia gł.1m,ile tych szyszek w jakim pojemniku i na jaki okres je zatopić? Bardzo proszę o wyczerpującą poradę może są inne sposoby na utrzymanie w miarę czystej wody.[mam około 25 ryb nasadziłem kilka gatunków roślin wodnych ale są one bardzo małe] z poważaniem Wiarus Obrazek
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wiarusie
Szyszki z olchy i liście z dębu sprawdzają się w akwarium. Stosuje się je głównie po to by dostarczyć garbników i zmienic kolor wody na "herbaciany"i obniżyć pH. Takie zabiegi są potrzebne dla ryb pielegnicowatych. Liście wymienia się po około miesiącu, w przeciwnym wypadku rozkładają się i zanieczyszczają wodę (a nie o to Ci chodzi).
Takie liście i szyszki MUSZĄ być z zeszłego roku ;-) ale stosuje się je w AKWARIACH i nie mają one zastosowania w walce z glonami!!
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

DorkaW ma częściowo rację co do szyszek olchowych.
Można nimi też "zakwaszać" wodę w oczkach. To tylko kwestia ilości szyszek.
Można też zastosować sieczkę ze słomy owsianej. Uwalnia mikroelementy które są szkodliwe dla glonów.
Lecz moim zdaniem najlepszy jest kwaśny torf tzw. wysoki o pH 3,5 - 4,5.
Wsypuje się go do worka sizalowego (taki po ziemniakach i po obciążeniu kilkoma kamieniami zatapia w oczku, przywiązując go mocną linką do brzegu, łatwiej go potem wyjąć), lub bez kamieni w filtrze biologicznym jako ostatnie złoże filtracyjne.
Torf trzymamy w oczku od 3 do 4 tygodni, nie dłużej bo zacznie gnić.
Torfem się nie przedawkuje.
Stosuję 80 l torfu na 10000 l.
Po wymianie wody na świeżą, taki objaw to normalna sprawa. Najlepiej nie ingerować tak drastyczne w biotop jakim jest oczko. Każda nawet najmniejsza wymiana wody powoduje zachwianie zachodzących w oczku zjawisk biologicznych. Takie ingerowanie nie przyśpieszy dojścia oczka do rówmnowagi biologicznej, a o to nam przecież chodzi.

Liści bezpośrednio do oczka, nie polecam, za szybko się rozkładają, można z nich zrobić wywar. Zalać wrzątkiem i takim wywarem traktować oczko, to samo można zrobić z szyszkami olchy.

Napisz jeszcze jaką masz ilość roślin w oczku, bo to one w głównej mierze odpowiadają za czystość wody. Pobierają z wody azotany, które są wynikiem przemiany amoniaku (odchody ryb, obumarłe i rozkładające się części roślin itp.), tzw. cykl azotowy. Za duża ilość azotanów jest głównym powodem namnażania się glonów. Rośliny są dla nich konkurentami pokarmowymi. Czym ich więcej tym lepiej, przyjmuje się, żeby było dobrze z jakością wody, 5 roślin na 1m2 powierzchni oczka.

Trzeba też systematycznie sprawdzać wartości fizykochemiczne wody. W lekko kwaśnej wodzie (pH od 6,0 do 7,0) glony nie występują.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
paczenko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 maja 2007, o 22:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post »

Na mój gust najprościej będzie po prostu kupić pompkę to twojego oczka która zapewni ruch wody co jest doskonałym sposobem na zwalczanie glonów. Dodatkowo pompka napowietrza wodę w oczku. Ewentualnie gdyby rozrost glonów nie został zahamowany, w tedy doradzałbym zastosowanie porad zawartych powyżej :)
bo bajki lubie prawie tyle samo co gorzkie zale ;)
Grzegorz B

Post »

Witam Wiarusie. :D

Ja również uważam, że kwaśny torf to najlepsze rozwiązanie. Sam stosuję go od 2 tygodni i muszę przyznać, że są pierwsze efekty. Woda zrobiła się bardziej przejrzysta i myślę że z czasem będzie coraz czystsza. Pompkę stosowałem, ale nie dawała efektów, woda z każdym dniem była coraz bardziej zieleńsza.
Życzę sukcesów w walce z glonami i pozdrawiam :D :D
Awatar użytkownika
Kyllyan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 maja 2007, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk, Zaspa, Młyniec

Post »

u mnie sprawę załatwia moczarka kanadyjska. robiąc oczko (kilkanascie lat temu) na dno dałem 20 cm zwirku, a później wrzuciłem do oczka kilka garści moczarki z akwarium. Doskonale wyjaławia wode z soli mineralnych. No jest jeden minus. Latem - raz na tydzień - musze do oczka wejść i przy pomocy nożyc wykosić pare kilo tej moczarki ;)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Kyllyan pisze:u mnie sprawę załatwia moczarka kanadyjska. robiąc oczko (kilkanascie lat temu) na dno dałem 20 cm zwirku, a później wrzuciłem do oczka kilka garści moczarki z akwarium. Doskonale wyjaławia wode z soli mineralnych. No jest jeden minus. Latem - raz na tydzień - musze do oczka wejść i przy pomocy nożyc wykosić pare kilo tej moczarki ;)
Widzę też i drugi minus, żwir na dnie utrudni Ci odmulanie stawu po paru latach.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

paczenko pisze:Na mój gust najprościej będzie po prostu kupić pompkę to twojego oczka która zapewni ruch wody co jest doskonałym sposobem na zwalczanie glonów. Dodatkowo pompka napowietrza wodę w oczku. Ewentualnie gdyby rozrost glonów nie został zahamowany, w tedy doradzałbym zastosowanie porad zawartych powyżej :)
Pompa pomaga glonom, nie zwalcza ich, mieszając wodę napowietrza ją , co glonom bardzo pasuje.

Wiarus musi jeszcze poczekać aż rosliny się rozrosną i zaczną stanowić konkurencję pokarmową dla glonów. Szczególnie jak ma rybki, one są największymm producentam azotanów w oczku.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
MarcinM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 maja 2007, o 08:07
Lokalizacja: Szczytno

Post »

Najważniejsza jest duża ilość roślin!
Wirtua
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 maja 2007, o 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dobry filtr i pompa z UV na początek

Post »

Firma Oase daje gwarancję czystej wody przy właściwym doborze zestawu filtracyjnego. Nie dotyczy to niestety glonów nitkowatych
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dobry filtr i pompa z UV na początek

Post »

Wirtua pisze:Firma Oase daje gwarancję czystej wody przy właściwym doborze zestawu filtracyjnego. Nie dotyczy to niestety glonów nitkowatych
Sam zestaw filtracyjny, to jeszcze nie wszystko, aby woda była czysta, szczególonie te "zastawy" oparte w główniej mierze na sterylizatorze UV, skoro nie niszczy glonów nitkowatych, a jedynie planktonowe. Dla mnie dobry zestaw filtracyjny, to taki który nie robiąc krzywdy bakteriom nitryfikacyjnym (sterylizator UF), oczyszca wodę z glonów ogólnie pojętych. Tych planktonowych jak i skrętnic (Spyrogyra sp.), to te nitkowate.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
asia2
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 2 maja 2006, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mam oczko wodne (fontannę) w rozmiarze XS, wyłożoną całkowicie kamieniami. W sumie coś około 1/2 m2 powierzchni i 30-40 cm głębokości. Oczko ma dwa lata i wymagało już przełożenia. Trzy tygodnie temu poświęciłam temu zajęciu cały dzień, czyszcząc mozolnie kamień po kamieniu. Po moim trudzie nie ma już śladu!!! Znowu wszystkie kamienie są zielone!!! ;:145 Może ktoś ma na to sposób? Wkładanie tam czegokolwiek odpada - nie ma miejsca.
xxx-etka
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Jeśli nie można pozwolić sobie na dużo większy zbiornik wodny, w którym głębokości wynosiłaby ponad 1m i w którym możliwe byłoby utrzymanie równowagi biologicznej, lepiej zrezygnować z wody otwartej w ogóle. W zbyt płytkich i malutkich oczkach wodnych bardzo szybko pojawiają się glony i nie ma możliwości skutecznego ich zwalczenia. Pozostaje tylko systematyczne ich mechaniczne usuwanie i wymiana wody, co jak wszyscy wiedzą jest bardzo pracochłonne i niezbyt przyjemne. Efekt zaś jest krótkotrwały.
Moc serdecznych pozdrowień
Zablokowany

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”