Owocówka śliwkóweczka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Wars
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 23 kwie 2014, o 03:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Wobec powyższego, wyłączony został Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów (dotychczas dostępny pod adresem: https://piorin.gov.pl/sygn/start.php ).
źródło: http://piorin.gov.pl/platforma-sygnalizacji/
jagusia111

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Alembik nie ma czego żałować te komunikaty w ostatnich kilku latach miały niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Stare książki sadownicze mówią że wylęg pierwszego pokolenia owocówki następuje w okresie zakwitania białej akacji. Zabieg należy powtórzyć po 10 - 14 dniach, w zależności od przebiegu pogody.
Krasny
500p
500p
Posty: 528
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Czy stosował ktoś może pułapki feromonowe w celu ograniczenia szkodnika, a nie tylko monitorowania liczebności? Mam mały sad i zastanawiam się, czy nie spróbować tej metody. W internecie można wyczytać, że to działa. Ale jak wiadomo, klawiatura przyjmie wszystko.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Też tak kombinowałam z nasionnicą trześniówką. Kilka much się przylepiło a porozwieszałam kilka tablic na czereśni i wiśni. Niestety , robactwa w owocach było sporo, zwłaszcza na wierzchołkach. :wink: Wtedy na działce miałam jedną potężną czereśnię i dwie wiśnie.
Pozdrawiam! Gienia.
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Jak skutecznie skorzystać z tej pułapki wywiesiłem wczoraj i dzisiaj mam 9 motyli (a wczoraj wieczorem pryskałem Mospilan 20-chodziło o mszyce)

Jakim cudem o tej porze tyle motyli? Na stronie piorin czytałem coś o 20 szt w pułapce na dzień chyba i wtedy żeby pryskać
Czy cały lot z powodu braku wiosny i zimna opóźnił się? Czy może one (motyle) są cały czas a liczy się oprysk tylko w lipcu?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Teraz lata I-sze pokolenie (wiosenne) owocówki śliwkóweczki od maja do połowy lipca. Od dwóch do trzech dni po wylocie samice składają jaja. Po około 10-ciu dniach wylęgają się gąsieniczki,. Po około 3 tygodniach uszkodzone owoce opadają na ziemię. Część tego robactwa zapada w "sen zimowy" a część zaczyna loty w II połowie lipca aż do września jako II pokolenie. Jednym słowem ciągle coś lata.
Ale to drugie pokolenie jest najliczniejsze bo samice składają o wiele więcej jaj niż na wiosnę, I to one robią najwięcej szkód. Potem budują oprzęd i zimują.
Keerf, nie zwracaj uwagi na próg zagrożenia, tym to niech się martwią sadownicy. Tak czy siak wywieszam pułapki. Latają? Latają , więc pryskam. W tej chwili w pułapkach jest pełno motyli. W niedzielę wieczorkiem opryskaliśmy mospilan + score.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Dokładnie, zgadzam się z gienią1230. Latają trzeba pryskać. Progi zagrożenia ustalane są dla sadów produkcyjnych, a to jednak inna specyfika niż jedno drzewko w ogródku.
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Ale dobra za dwa dni bedzie to samo za trzy za tydzien czyli pełna pułapka.Bedziecie pryskać?To nie ma sensu wielkie ksiazki pisały kiedy jest szczyt to bedzie ich pełno a tutaj....Opryskałem Mospilanem czy tak czy tak ale to chyba te pułapki nie wiem czy pomogą.A mozę właśnie do tych zwykłych tak łatwo im się im nie idzie dostać i wtedy są odławiane jak naprawde jest ich dużo?

Patrząc na ilosc w pułapce trójkątnej to jakim cudem można mieć sliwki bez robala?
A może pułapka ściaga motyle z całej okolicy na 1-2 drzewka w ogrodzie? hmmm...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Nie stresuj się tak i wrzuć na luz :wit W ub. roku pryskałam tylko raz i tylko na I- sze pokolenie. , i też pułapki były aż ciemne od motyli. A w śliwkach na całe drzewo (a było zatrzęsienie owoców) jak było może kilkanaście robaczywek i to wszystko.
Ta tablica jest z ub. roku. Powieszona 14 czerwca, fotka z 15 czerwca, w następnych dniach wlazło tam pełno samczyków .
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Takich sukcesów życzę :)
Miras26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 maja 2023, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Śliwka

Post »

Witam..czy ktoś jest mi w stanie pomóc co dolega mojej śliwce? Nie chcę robisz oprysków na pałe nie wiedząc z czym mam doczynienia..
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Śliwka

Post »

Owocówka śliwkóweczka, pierwsze pokolenie.
Miras26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 maja 2023, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owocówka śliwkóweczka

Post »

Dzięki...czyli nic w tym roku ze śliwek nie będzie..
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”