Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

mirzan pisze:Uważam,że sadzenie drzew bez potrzeby,to niszczenie ziemi.
Tak jak już napisał Rossynant drzewo ma bardzo pozytywne oddziaływanie na glebę, oprócz tego że ją chroni to odgrywa ważną rolę w samym procesie glebotwórczym. Oczywiście nieumiejętne postępowanie rzeczywiście może spowodować że drzewo będzie niszczyć czy może bardziej przekształcać glebę ,jak np: wsadzenie monokultury sosnowej na czarnoziemach, ale takie coś praktykuje się raczej rzadko.
mirzan pisze:Może to ma możliwości rosnąć,ale po co?
Po to żeby ładnie wyglądało, pięknie kwitło, dawało pokarm pszczołom, po to żeby móc kosztować różnorodnych owoców, żeby można było się dzielić, częstować znajomych, żeby mieć z czego robić przetwory, żeby ptaki i inna zwierzyna też mogły się nacieszyć smakiem owoców, od nadmiaru głowa nie boli.
mirzan pisze:Jak gość nie wie co z tym zrobić,to przekwalifikować na działki budowlane i opchnąć miastowym.
Z czego tu działki robić jak taki mały skrawek ziemi, poza tym nie po to człowiek mieszka na wsi żeby mu za oknem na własną prośbę osiedle jednorodzinnych domków wyrastało.
mirzan pisze:Owoce się sprzedają,jak się ma babcię,co załaduje kosz na plecy,z górki stoczy się do przystanku, parędziesiąt minut autobusem do miasta,postoi do wieczora na targu i owoce się sprzedały. O ile znajdzie się nawiedzony,który kupi jabłko z robalem,bo ekologiczne.Podpuszczanie gościa,to tak jakby skaczącemu do basenu bez wody,kibicować-na głowkę,na główke...
Jeśli ktoś się nastawia na zarobek ze sprzedaży owoców, to logiczne że raczej myśli o kilkuhektarowym intensywnym sadzie a nie o owocowym lesie. Takie coś tworzy się dla siebie samego.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Tak naprawdę, dla siebie,to wystarczy po jednym drzewie z odmiany,i tak czasem będzie za dużo.
Można tak posadzic,aby drzewo było ładne i owoce smaczne.
Czasem przejeżdżam obok lasy z drzew owocowych,kiedyś to były sady.Ale miasto tylko 80tys,
nie ma komu sprzedać.Widok tych lasów przerażajacy.Jeden z właścicieli przóbował doprowadzić
do kultury ziemię,zrobił ogromny zwał drzew,całych z gałęziami,korzeniami.Zanim to zgnije,kilkadziesiat lat upłynie,a rozplątać się nie da.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Mirzan - słusznie prawisz - ale że tu mowa o kilkunastu arach, to właśnie po jednym z odmiany starczy. Silne drzewa wypadałoby sadzić co 8-10 metrów, ileż wejdzie? A i uformować sobie korony w pierwsze parę lat nie kłopot. Potem już można puścić na żywioł, co najwyżej czasem weźmie się piłę, dla rozrywki...
Nie zamierzam nikogo podpuszczać, przypominam tylko że tak można. U mnie starego sadu jeszcze ponad pół hektara i stoi bo stoi - większość zaraz dostanie młode pokolenie, bo już właśnie na budowlane przekwalifikowano ;:108 Co ciekawe - wycena działek wyższa jest w otoczeniu starych drzew :;230
A ja planuję zasadzić sobie nowy - tak samo :D

Co się sprzedaży tyczy - oczywiście dawno już nikt nie bawił się w zbiór deserowych owoców na handel, tyle co dla siebie. Ale gdy była dobra cena na przemysłowe, chociaż z 30 gr - zebrało się przyczepę spadów i do przetwórni. Opłacalne, zważywszy że sam sad nic nie kosztuje :lol: Ba, jest i drewno opałowe, do wędzenia (czy grilla) rewelacja. Ale przecież nie w tym rzecz.
Rzecz w "cieniu pod gruszą" 8-)
:wit
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Chciałbym,żeby ktoś wziął piłę i siekierę dla rozrywki i wykopał mi kilka drzew.Które zostały po poprzednim właścicielu.Nie ma skąd wziąć chłopa do kopania,trzeba go znaleźć,przywieźć,odwieźć.
Przy okazji wypatrzy co metalowe w ogrodzie.Z wszelkim zielskiem można szaleć w ogrodzie,taka
róża,to cztery sztychy szpadlem i już jej nie ma.Ale wywalić niepotrzebne drzewo,to nie zabawa.
Na znajomych nie ma co liczyć.Pierwszy raz,wezmą owoce,drugi raz,wypada im cukier kupić,a trzeci
sezon,będą unikać jak ognia ofiarodawcy.Ile to godzin,moja żona przestała pod krzakami jagody
kamczackiej,aby to oskubać i dać komuś.W końcu wywaliłem kilkadziesiąt krzaków i mam nadzieję,
że będzie w sam raz.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Ależ zgoda, tylko to kwestia podejścia. Co kto lubi. Skoro SHAD i tak chce zadrzewić...
Ja tam z natury leniwy jestem: wolę raz na dwa lata chwycić za piłę i trochę przeciąć ten bałagan, niz co tydzień ganiać z kosiarką po trawniczku, zresztą często mnie nie ma ;)
Jeśli jednak kogoś irytuje że jakieś owoce się marnują - to istotnie kłopot. ;:108
Grunt to się nie przejmować, jak spadną to zgniją; a na wsi sarny, bażanty i ptactwo rozmaite sprawę załatwia a cieszy oko.

Tu w okolicy nie problem znaleźć kogoś kto drzewo zetnie w zamian za drewno, jeśli duże, ostatnio firma od 'pielęgnacji zadrzewień' nawet dopłaciła. Albo za umiarkowaną opłatą. Z karczowaniem kłopot, owszem, ale czy to konieczne? Za parę lat karpa spróchnieje, ciachnąć równo z ziemią czy nawet ciut poniżej i posadzić koło tego jakąś bylinę albo i róże, bo istotnie trudno byłoby zrobić grządkę warzywną... ale trawniczek da się.
:wit
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Temat poszedł w trochę inną stronę niż przypuszczałem, ale skoro taki watek się nawiązał to swoje dwa grosze też dołożę. Jeśli chodzi o to żeby przekwalifikować na działki budowlane to nie ma mowy, po pierwsze za mały teren i nie bardzo jak zrobić dojazd, a po drugie jeśli nawet miałbym tego poletka kilka razy więcej to i tak bym nie sprzedał. W mojej okolicy jest wielu takich co miało spore działki, wszystko posprzedawali, kasa po paru latach się rozeszła a teraz jest płacz i żal że niepotrzebnie tak zrobili, mogli zalesić albo zrobić pastwiska i cały czas mieć to jako swoje. Przynajmniej mieliby gdzie wyjść, mieliby kontakt z przyrodą i wolną przestrzeń, a tak mieszkają teraz jak w jakimś podmiejskim osiedlu, dom przy domu z placem że ledwo samochód się mieści a grilla trzeba na balkonie wystawiać bo w ogrodzie nie ma miejsca.
Z tego co Piszesz mirzan można wywnioskować że jesteś wielkim przeciwnikiem drzew.
Ja tam jakoś problemu z drzewami nigdy nie miałem, za to sadzę je gdzie tylko się da i wszystkich znajomych którzy mają choćby skrawek działki, namawiam do sadzenia drzew zamiast karłowatych thujek czy cyprysików. Poza tym nie przesadzajmy że drzewo stanie się drzewem na drugi rok po posadzeniu, na to potrzeba kilkudziesięciu lat, jeśli w tym czasie nam się odwidzi to problemu ze ścięciem ja żadnego nie widzę, a ogólnie samo ścinanie przynosi mi wielką frajdę i bardzo się przy takiej pracy odstresowuję. Jeśli w rodzinie jest coś do wycięcia to zawsze dzwonią do mnie i wykonuję takie "zlecenie" z przyjemnością. Dlatego jeśli o mnie chodzi to stwierdzenie że drzewo na działce jest problemem w ogóle do mnie nie przemawia. Dla mnie to raczej dodatkowy atut, zresztą chyba nie tylko ja tak myślę skoro:
Rossynant pisze: Co ciekawe - wycena działek wyższa jest w otoczeniu starych drzew :;230
Jednak najważniejsze wydaje się że już zostało napisane:
Rossynant pisze:Co kto lubi.
Ktoś lubi ogród iglasty z sosnami, świerkami, karłowatymi żywotnikami, cyprysikami z różnymi miotłami itd. Ktoś ogród kwitnący z licznymi kolorowymi klombami, krzewami róż itp. Ktoś inny woli ozdobne z kwitów, koloru i kształtu liści czy formy pokroju drzewa i krzewy, a jeszcze ktoś inny na całej działce olbrzymi trawnik, bez żadnej innej (dla niego zbędnej) roślinki. A ja akurat wolę ogród użytkowy z warzywnikiem, licznymi drzewami i krzewami dającymi smaczne owoce. Oczywiście podejście do takiego typu ogrodu też jest ważne i znów zacytuję Rossynanta:
Rossynant pisze:Jeśli jednak kogoś irytuje że jakieś owoce się marnują - to istotnie kłopot. ;:108
Grunt to się nie przejmować, jak spadną to zgniją; a na wsi sarny, bażanty i ptactwo rozmaite sprawę załatwia a cieszy oko.
Mi tam szkoda nie będzie, a nawet miło będzie popatrzeć jak okoliczna zwierzyna żywi się na mojej działce, poza tym mam też zamiar hodować trochę drobiu a takie różnorodne owoce to dla wspaniały pokarm, dodatkowo oszczędność na ziarnie, witaminach, minerałach i paszy.
I na koniec jeszcze raz Rossynant:
Rossynant pisze:Rzecz w "cieniu pod gruszą" 8-)
A jakże by inaczej ;:215
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Przeciwnikiem drzew na pewno nie jestem,a jestem ostrożny do nadmiaru szczęścia.na pewno więcej
drzew posadziłem niż wyrzuciłem.Wolę drzewko tylko ozdobne,z którego nie mam żadnego pożytku,
niż śliwkę czy jabłonkę,która zrobi mi wokół gnojownik.Uciąć drzewko,niewielka sztuka,ale trzeba czasem wyrwać,to co w ziemi zostaje.Posadzić drzewko,sama przyjemność,posadzić las,to już trzeba się zastanowić,po co.Nie wymyśliłbym powodu,do posadzenia lasu z drzew owocowych.
Może dlatego,że grilowanie i wędzenie to nie moje hobby.Natomiast wymyśliłbym powód do likwidacji
takigo lasu,aby posadzić coś ładnego.

Obrazek

Na powierzchni jaką zajmie jedno drzewo,można posadzić z dziesięć takich.

Obrazek

Albo z pięćdziesiat takich
Obrazek

Albo ze sto takich.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

można posadzić piękną, rozłożystą, smaczną, obficie owocującą gruszę.
Mirzan wszystko zależy od tego Co Kto Lubi.
Nie ma sensu się sprzeczać co jest lepsze, iglasty krzew, kawałek trawnika, klomb kwiatowy czy owocujące drzewko, to wszystko zależy od indywidualnego gustu i podejścia do tak szerokiej tematyki jaką jest ogrodnictwo.
Ja w tej tematyce dopiero raczkuję i szukam tego co tak naprawdę najbardziej mnie interesuje. Najpierw napaliłem się na posadzenie lasu, wyłożyłem na to bardzo duże pieniądze, sprowadzałem różne gatunki drzew w tym liczne obcego pochodzenia ale nadające się do tego celu i wzbogacające florę mojego lasu. Co ciekawe sporo problemu sprawiło mi znalezienie w normalnej cenie rodzimych gatunków wiązu czy jesionu, oraz wydawałoby się pospolitych rodzimych topól i wierzb. Dodatkowo mikoryzacja, opalikowanie i zabezpieczenie siatką to też spore koszty i jeszcze więcej pracy. Następnie zacząłem się interesować różnymi ozdobnymi odmianami drzew i krzewów, też trochę tego nakupowałem. Teraz mam bzika na punkcie owocowych w tym tych mniej znanych gatunków i zapomniany odmian. A co mnie zakręci za 2-3 lata tego przewidzieć nie mogę. Najchętniej chciałbym mieć wszystko, ale do tego trzeba by mieć kilka hektarów i sporą załogę pomagającą w utrzymaniu takiego ogrodu.
Dlatego uważam że trzeba wybrać jakiś jeden kierunek w ogrodnictwie, przeznaczyć na niego najwięcej miejsca i na nim skupić głównie swoją uwagę, u mnie takim właśnie kierunkiem jest ogród użytkowy.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

S_H_A_D pisze:Dlatego uważam że trzeba wybrać jakiś jeden kierunek w ogrodnictwie, przeznaczyć na niego najwięcej miejsca i na nim skupić głównie swoją uwagę, u mnie takim właśnie kierunkiem jest ogród użytkowy.
I tu co nieco mamy inne poglądy.Nie da się ustalić jednego kierunku na całe życie.To nie farma
produkcyjna.Dziś lubisz drzewa owocowe,za parę lat owoców będziesz miał dość i spodobają się
tulipany.A za rok liliowce.A za rok krzewy ozdobne.Bardzo kłopotliwe,wykopywanie drzewa,
bo miejsce potrzebne na inne skarby.Ziemia w lesie,jest za mało funkcjonalna,jeśli takie
pojęcie istnieje.Ona ma być gotowa na moje nowe wybryki.Piękno ogrodnictwa,to ciągła zmiana,
samo życie.
Naczytałem się,że produkcja celulozy z lasu jest wielokrotnie mniejsza,od ilości celulozy,z tej samej
powierzchni,w tym samym czasie,ale pochodzącej z roślin,których nazwy chyba nie można wymieniać,a służącej do uszczelniania złączeń rur i karmienia kanarków ziarnem.
Drzewo rośnie,a 20 róż czeka w doniczkach na miejsce.Liliowce takie aż oczy bolą,czekają na
zamówienie,a drzewsko rozpycha sie w ogrodzie,jakby było najważniejsze.
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Panowie- taka dyskusja jest zupełnie jałowa,a krytykowanie kogoś ,że lubi drzewa czy też nie, to tak jakby mieć pretensje do mężczyzn że lubią blondynki :;230 Skoro jednym podoba się hektar drzew a innym hektar róż , to mają do tego święte prawo i już . No i wyszedł mi rym :;230
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

donna wydaje mi się, że nie jest aż taka jałowa. Przedstawia i uzasadnia dwa różne poglądy w kwestii zgodnej z tematem wątku, Panowie nie są nieuprzejmi ani napastliwi względem siebie, wypowiadają się dość rzeczowo. Być może, ktoś kiedyś będzie właśnie miał dylemat co posadzić na posiadanym "kawałku" :-) ziemi i takie argumenty pomogą mu podjąć decyzję.
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Można i tak to ująć ;:108
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak efektywniej wykorzystać miejsce w ogrodzie.

Post »

Bądźmy ściśli - to nieefektywne wykorzystanie miejsca, tu się z Mirzanem opinią nie różnię... ;)

Obrazek
By rossynant at 2011-11-25

:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”