Chleby i Bułeczki domowe

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Pani Bestia
200p
200p
Posty: 235
Od: 14 lis 2011, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Lepiej, żeby zaczął bąblować.
"Na początku był Smok."
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Pierwsze koty za płoty.
Upiekłam pszenno-żytni i oczywiście zapomniałam o soli,ale pomimo to jestem zadowolona,bo nie ma zakalca i jest całkiem smaczny,chociaż wygląd nie jest rewelacyjny.
Mam teraz w lodówce trzy słoiki z zakwasem.
A.Zakwas pierwotny,który robiłam przez 5 dni i wyszło tej mikstury ponad 0,5 litra.
B.Część zakwasu ze słoika A do którego dodałam trochę mąki i wody i poczekałam 12 godzin aż będzie pracował.
C.Część zakwasu ok 100g ,który uzyskałam z papki odjętej ze słoika B i przez dodanie odpowiedniej ilości mąki i wody rozmnożyłam w celu uzyskania zaczynu do ciasta na chleb.
Moje pytanie brzmi: zawartość których słoików wyrzucić?
Obrazek
Pani Bestia
200p
200p
Posty: 235
Od: 14 lis 2011, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Rzeczywiście, wygląda jak bez soli. Słoiki B i C - zupełnie bez sensu. Można ich zawartość wymieszać i zużyć do kolejnego wypieku. Niczego nie trzeba wyrzucać. Po prostu przygotowujemy ilość zaczynu przewidzianą w przepisie. Słoik A zostaje w lodówce jako zaczątek do kolejnych chlebów.
"Na początku był Smok."
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Niestety zapomniałam o soli i nie wyrósł dobrze.
Mąż choruje na niewydolność nerek i muszę pamiętać żeby gdzie się tylko da nie solić.Przywykliśmy do diety bezsolnej,ale chleb niestety nie.
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Spróbujcie do domowych chlebków dosypywać trochę oregano, pyszne :D
felcia24
200p
200p
Posty: 234
Od: 6 lut 2011, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Udało sie również i mnie ;:138
Pozdrawiam
Pani Bestia
200p
200p
Posty: 235
Od: 14 lis 2011, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Gratuluję!
"Na początku był Smok."
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

W wakacje pewna starsza włoszka podała mi przepis na bułeczki (właściwie coś w deseń pieczywa focaccia):
-mąka- 0,5kg
-sól 0,5 łyżeczki
-cukier 1 łyżeczka
-oregano, bazylia, rozmaryn w ilości wg. uznania
-oliwki czarne, suszone pomidory w ilości jak wyżej
-drożdże 25 g
-oliwa- 5 łyżek
-jajko 1szt
-papryka w proszku
-mleko do odpowiedniej konsystencji

Zagnieść mąkę, sól, jajko, drożdże rozpuszczone w odrobinie mleka z cukrem, paprykę, oregano, rozmaryn, bazylię, pokrojone pomidory i oliwki (krótko mówiąc wszystko :) ). Dodawać letnie mleko do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Odstawić w ciepłe miejsce na 1-1,5 godz do wyrośnięcia. Uformować bułeczki, rozłożyć na blasze wysypanej mąką, zostawić jeszcze chwilę do wyrośnięcia i piec w piekarniku lub zrobić z ciasta placki o grubości ok. 2cm, też zostawić na chwilę do wyrośnięcia i piec na grillu nad rozżarzonym (nie rozpalonym) węglem.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

To ja się pochwalę,że oprócz przedstawionego wcześniej upiekłam chleb żytni z niewielkim dodatkiem maki pszennej i kminkiem.
Nie zapomniałam o soli,a nawet dałam jej trochę za dużo.Ładnie wyrósł i był super smaczny.
Z piekarnikiem tak sobie poradziłam,że podgrzewam go stopniowo o 50 stopni aż dojdzie temperatura do 220.
Oczywiście taki sposób grzania podpowiedział mi niezawodny internet.Podobno jest to bardziej ekonomiczne,niż
nastawianie od razu na wymaganą temperaturę.
Dzisiaj robię zaczyn na chleb razowy.
Pani Bestia
200p
200p
Posty: 235
Od: 14 lis 2011, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Mała porada: chleb razowy powinien odpocząć po upieczeniu. Pszenny razowy musi dobrze wystygnąć, natomiast żytni potrzebuje dużo więcej czasu na ustabilizowanie - najlepiej dobę.
"Na początku był Smok."
Ratownik1
100p
100p
Posty: 132
Od: 8 sty 2012, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolica Warszawy

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Znalazłem przypadkowo przepis na chleb na zakwasie http://alicja.przepisy.net/chleb-na-zakwasie/ Chyba poproszę żonę żeby upiekła taki chlebek ;:137
Dobra zmiana. ;:333
Pani Bestia
200p
200p
Posty: 235
Od: 14 lis 2011, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Kaja, czy możesz napisać jakie było uzasadnienie teorii zaoszczędzenia energii przy rozgrzewaniu piecyka po 50 stopni? Bardzo to zafrapowało pewnego inżyniera...
"Na początku był Smok."
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chleby i Bułeczki domowe

Post »

Niestety nie wiem.W poszukiwaniu wskazówek dotyczących pieczenia chleba przejrzałam kilkanaście,a może i kilkadziesiąt internetowych stron. Najtrudniej było ze zrozumieniem różnicy pomiędzy zakwasem i ciastem zakwaszanym.
Na jednej znalazłam taki sposób podgrzewania piekarnika,a autor także nie wiedział dlaczego tylko słyszał że tak jest.
Mój stary piekarnik bardzo długo się nagrzewa. Nigdy nie potrzebowałam tak wysokiej temperatury,bo piekłam tylko ciasta i wystarczało mi 180 stopni. Teraz grzejąc stopniowo do temperatury 220 stopniu uzyskuję ją w trochę krótszym czasie niż poprzednio 180 po włączeniu termostatu od razu na taka wartość.Widać z tego,że w moim piekarniku to działa,ale nie zastanawiałam się dlaczego. Mam takie urządzenie,które mierzy moc pobieraną. Może kiedyś wypróbuję obie metody i sprawdzę.
P.S. W końcu nie upiekłam chleba razowego,ponieważ wszystkie przepisy na zakwasie były dla mnie początkującej piekarki zbyt skomplikowane. Upiekłam żytni z dodatkiem mąki razowej. Na razie wszystkie chleby wyszły bez zakalca i smaczne.
Pani Bestio mam jeszcze pytanie,czy należy przestrzegać jakiś proporcji w dodawaniu zakwasu do sporządzenia zaczynu?
Nieraz pisze dodać 2 łyżki dokarmionego zakwasu,a nieraz pół szklanki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”