Podłoże do różaneczników i azali

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

gleameil sama zrób mieszankę
Ale musisz sprawdzić korzenie przed posadzeniem, najczęściej bryła jest bardzo zbita i grozi uschnięciem. Warto ją ponacinać, albo chociaż rozluźnić, ale teraz jest chyba trochę za wcześnie
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Mam w zapasie trochę uniwersalnej mieszanki kompostowej. Może by tak użyć tej ziemi i dosypać jej zakwaszającego nawozu do roślin kwasolubnych (na opakowaniu producent podaje, że przeznaczony jest głównie do iglaków, borówek i właśnie różaneczników - cena 16zł za pudełko 1,2kg). Do tego myślałem, żeby dorzucić jeszcze igliwia ... i według mnie podłoże będzie dobre. Może ktoś mnie utwierdzi w tym moim rozumowaniu... :?
A tak przy okazji, dziś chwilę pospacerowałem po niewielkim centrum ogrodniczym przy jednym z marketów. Co mi się rzuciło w oczy, to bardzo wysokie ceny! :shock: Na przykład 80l kory - 15zł, 20l ziemi do rododendronów - 8zł, malutkie thuje smaragd - 14zł. Jeszcze jesienią ceny były znacznie niższe.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

sorki bo ty chłopak jesteś :D
A pomysł z nawozem jest bardzo zły. Jeśli nie masz kwaśnego torfu a masz kogoś znajomego z laskiem sosnowym to weź spod tych sosen trochę darni z opadłymi igłami i do tego trochę swojego kompostu tak mw 70%:30%. Dobrze by było zbadać pH kompostu. A nowo posadzonej rośliny nie dawaj w tym roku żadnego nawozu. Ona jest wystarczająco nafaszerowana przez producenta
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

monika pisze:sorki bo ty chłopak jesteś :D
Nooo ... pewnie, że chłopak. ;:138 Raz ja piszę, innym razem żonka. Stąd jest am/em. :D
Wiem, że nie sypiemy nawozów w roku, w którym posadziliśmy roślinę. Jednak producent napisał, żeby sypnąć tego nawozu do ziemi, pod korzeń.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

jeśli nawóz już masz to pewnie przeczytałeś skład. Chcesz dodać siarczan amonu do ziemi, której pH nie znasz to po pierwsze - wiesz co się stanie jak posadzisz roślinę kiedy pH bedzie wysokie? a po drugie w jakim celu? Pytanie jest do Ciebie nie do producenta :D więc spróbuj odpowiedzieć

Jak zwykle zachęcam każdego do przeczytania http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=21683

już pomijam fakt, że 5 kg siarczanu amonu kosztuje ok 10 zł
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Przeczytałem już wcześniej cały ten artykuł, do którego dałaś linka. Nawóz mam (nieduże opakowanie 1,2kg - kosztowało mnie to 16zł), poniżej z ciekawości wstawiam opis producenta:
"Nawóz o działaniu zakwaszającym, przeznaczony do zakwaszania podłoża w uprawach roślin kwasolubnych. Polecany do nawożenia iglaków, borówek, zakwaszania podłoży w uprawach różaneczników i azalii. W swoim składzie zawiera azot oraz korzystnie wpływającą na rośliny kwasolubne siarkę, która stabilizuje optymalnie kwaśny odczyn podłoża. Zawiera: azot (N) - 20,5% + siarka.

Stosowanie nawozu w formie dodatku do podłoża. Przed posadzeniem iglaków lub innych roślin kwasolubnych, na 10 litrów podłoża dosypać 12 gram nawozu. Tak przygotowanym podłożem wysypać dno dołka, w którym zostanie posadzona roślina oraz obsypać wsadzoną do dołka bryłę korzeniową tak, aby jej górna warstwa znajdowała się na poziomie powierzchni ziemi. Po posadzeniu i uciśnięciu , roślinę obficie podlać."
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

z ciekawości zapytam i co Ty na to? :D
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Sam już nie wiem...a co Ty na to? :wink:
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

gleameil pisze:Wiem, że nie sypiemy nawozów w roku, w którym posadziliśmy roślinę. Jednak producent napisał, żeby sypnąć tego nawozu do ziemi, pod korzeń.
Ty musisz podjąć decyzję.
Przeczytałeś ten ważny link, więc z czegoś musisz przygotować stanowisko, powinieneś popatrzeć na bryłę korzeniową przed posadzeniem (kto wie może będziesz musiał uszkodzić korzenie) itd
Z całą pewnością nawóz który kupiłeś to siarczan amonu, więc moje pytania powyżej są aktualne, mówię poważnie.
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

No i posadziłem w końcu tę naszą azalię. :D Tak jak pisałem wcześniej - jako podłoża użyłem uniwersalnej mieszanki torfowej (zapasy sprzed zimy) i specjalnego nawozu zakwaszającego. Dodałem trochę igliwia sosnowego. Na górę dosypałem drobnej kory sosnowej.
Dziś tak dla świętego spokoju porozmawiałem sobie na temat sadzenia różaneczników z panią ze sklepu ogrodniczego i powiedziała, że oni robią dokładnie tak samo.
Na dzisiejszą nockę spece od pogody prognozują ujemne temperatury, tak że azalia poszła pod przykrycie z białej agrowłókniny.

Moniko pewnie masz trochę inne zdanie na temat sadzenia - pozdrowienia dla Ciebie i podziękowania zarazem za zainteresowanie. :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

Ty pytałeś a ja odpowiadałam zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem :D
W taką mieszankę jaką zrobiłeś czyli: uniwersalna mieszanka torfowa (pH 6,0-6,5) + siarczan amonu + igliwie sosnowe ja bym nie posadziła :D . Poza tym mam bardzo złe doświadczenia z korzeniami w kształcie doniczki, ale to inna bajka
Posadziłeś tak jak chciałeś od początku, i to Twoja decyzja, którą chyba już dawno podjąłeś, ale miło było podyskutować :D ..życzę oczywiście żeby azalia pięęęknie rosła przez wiele lat
:wit
Marcin33
ZBANOWANY
Posty: 18
Od: 7 mar 2012, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

gleameil, w tym podłożu , to i ja bym jej nie posadził. Jeszcze ta chemia na początek ;:oj Nawożenie dopiero na przyszły rok ;) W roku posadzenia, roślina czerpie składniki odżywcze z podłoża , które przygotowałeś.
Ja bym zrobił tak : torf kwaśny (pH 4,5-5), ziemia kompostowa + przekompostowany obornik, ziemia uniwersalna - wszystko ładnie wymieszać. W to posadzić azalię a później wyściółkować korą ;)
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Podłoże pod różaneczniki i azalie - od podstaw

Post »

To proszę napisz mi w jaki sposób powstaje ten torf kwaśny? Producent w jakiś sposób go musi wytworzyć, żeby go potem sprzedać w kolorowych workach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”