Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Czy to się uda?
Wszystko jest do zrobienia.
Powiem więcej Ty to będziesz robić.

Już lepiej z węża podlać od czasu do czasu.
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

jak mówił mój znajomy linii kroplującej nie trzeba zwijać na zimę , ja wyciągnąłem tylko korki na końcu rurki, moja linia zasilana jest z 1000 l zbiorników , więc pompy i filtrów nie stosuje .
uważam że skoro nikt nie ma doświadczenia w innych systemach \moje \ jest ubogie jeden sezon , może warto było by kupić taśmę kroplująca i spróbować , sądzę że koszt nie jest wielki .
ukraść z działki można dosłownie wszystko , na mojej akurat od pukać jakoś nic nie zginęło
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Mam pytania a propos nawadniania kroplowego.
Niewątpliwie muszę użyć reduktora ciśnienia, ale nigdzie nie znalazłem jaki ma to być reduktor. Wytwórcy podają ciśnienie wyjściowe, ale nigdzie nie podają ciśnienia wejściowego. Podlewanie byłoby z hydrofora, w którym ciśnienie zmienia się w granicach 1,5 do 6 at. Hydrofor ma 50 l tylko, więc pompa chodzi dość często.
W domu przydał by się system z pompką ( nie będę przecież ciągnął węża z łazienki przez całe mieszkanie !), ale automatyczna konewka Gardeny przystosowana jest do skrzynek ( kroplowniki przelotowe ). A mnie przydał by się system rozgałęźny z kilkoma wylotami, i możliwością dozowania wody. Jest coś takiego ( dość taniego)? Oczywiście widziałem wielowylotowe sterowniki Gardeny ( istne komputery !), ale cena pewnie kosmiczna.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Miałem przez dłuższy czas sterownik 8 sekcyjny do nawadniania Nelson, a gdy się zużył i już nie było potrzeby na tyle sekcji, to kupiłem dużo tańszy Hunter 6 sekcyjny. Nie potrzebowałem reduktora ciśnienia, ponieważ jedna sekcja zasilała 600 mb i to powodowało wystarczające obniżenie ciśnienia. W zależności na przekrój zasilającego węża i ciśnienia, to reduktor ma zawsze utrzymywać równe ciśnienie na wyjściu. W Twoim przypadku przypuszczam, że masz pompę mało wydajną i prawdopodobnie reduktor nie będzie potrzebny, ewentualnie można regulować dławiąc zawór zasilający.
wirus48
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 maja 2013, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Podlewanie ogórka

Post »

Witam.Mam zamiar nawadniac taśmą kropelkową pole z ogórkami .Będę pobierał wodę z rzeki za pomocą pompy spalinowej o wydajności 1000 na min.Odległość pola od rzeki 120m .Jakim wężem najlepiej pociągnąć wodę z rzeki?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Podlewanie ogórka

Post »

Będziesz musiał wodę oczyszczać, bo nawet używanie wody pitnej z domu może pozapychać taśmy kroplujące i trzeba założyć filtr. Dlatego przekrój węża stanowi najmniejszy problem, można by podejrzeć jakie przekroje ma straż pożarna.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Faktycznie wydajność rzędu 1000l /minutę to już taka z kalibru straży pożarnej, tam używa się węży W75 jako magistralę i po rozdzielaczu W52 - te liczby w oznaczeniach to oczywiście milimetry. Tylko nawet te węże to na sporym ciśnieniu pracują przy takiej wydajności. Druga sprawa gdzie będzie pompa, jak nie przy rzece a polu to potrzebujesz zbrojony albo twardy z PVC.
Pozdrawiam,
Tomek
Cerbin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 maja 2013, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wola Batorska k. Niepołomic

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Hej.
Sprawdzicie fachowym okiem, czy dobrze myślę, projektując nawadnianie do swojego mini ogródka?
Zestaw 3 grządki podwyższone dł 3m + 3 dł 5m jakieś 20m dalej.
Nawadnianie pod ogórki, pomidory, cukinię itd, czyli pod korzeń.
Grządki pokryte zrębką na parę centów - używane emitery patykowe.
Rura całoroczna, przysypana zrębka. Emitery się wyjmuje na zimę?
Rura irygacyjna, montażowa podziurkowana własnoręcznie, łączona między grządkami na złączkach skręcanych. Rura będzie ze 3 razy schodziła w dół/górę po 30cm z poziomu gruntu na poziom grządki.
Jak płytko wystarczy taką rurę wsadzić w ziemię na trasie źródło-woda, żeby wytrzymała parę lat? Trawnik, dzieci, kosiarka. Wystarczy sznyt w darni i parę cm w głąb? Nie chce mi się ryć trawnika na 20cm..
Reduktor - jeden za źródłem wody czy też kroplowniki "grzybki" z kompensacją i na nie nakładana rurka z emiterem patyczkiem?
Dziękuję z góry.
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Optymalny zestaw kroplujący

Post »

Witam,
Jestem amatorem w tej dziedzinie. Czym więcej czytam w internecie tym więcej niewiadomych. Chciałbym zrobić linie kroplującą w tunelu 8m*3m i kilka krzaków poza tunelem. W internecie są różne końcówki i różne średnice rurek, nie wiem jak w praktyce jest z ich wydajnością. Pewnie z doświadczenia wiecie jakie sposoby są najwydajniejsze i najmniej awaryjne. Więc tak:
w tunelu w kolejności od strony południowej będę miał rządek cebuli w zagrodzie drewnianej 800cm x 15cm pikowanej co 8cm w sumie 100sztuk.
-kolejny rządek papryka 19sztuk w odstępach 40cm [ na środku tunelu przerwa w rządku ok 80cm]
-kolejny rząd papryka w odstępie 40cm od poprzedniego rzędu i co 40cm kolejny krzak papryki w rzędzie [na środku przerwa 80cm]
-trzeci rządek papryki w odstępie 50cm od poprzedniego i też co 40cm krzak [przerwa na środku 80cm]

w sumie 19*3=57 sztuk papryki w doniczkach foliowych 12l

Przerwa niecały metr i następnie rząd truskawek w doniczkach foliowych [truskawki x30 co ok.25cm]
następny rząd to pomidory x20 w odstępach co 40cm. - w doniczkach foliowych 12l

I teraz jak to podłączyć aby wydajność linii nie była zbyt mała?
Rządek cebuli chciałem zasilić taśmą kroplującą ale dowiedziałem się że szybko się zapychają i co kilka lat trzeba wymieniać
Na allegro są jakieś zestawy z emiterami patykowymi kroplującymi ale czytałem że się wypinają z rurką zasilającą fi16.
Na aliexpres znalazłem inne zestawy kroplujące z rurką 4/7mm [4mm to śr wewnętrzna] i do tego takie czerwone emitery chyba z regulacją przepustowości [tutaj nie wiem czy da się wyregulować tak aby wszędzie leciała podoba ilość wody]

Myślałem aby na każdy rządek puścić jedną rurkę i powbijać jakieś coś aby sączyła się woda bez tych patykowych emiterów.
Ale znów myślę że patykowe emitery z cienką rurką 70cm spowodują że woda się nagrzeje zanim wypłynie.

Do tego chciałem podłączyć takie coś do fertygacji że podpina się pod wiadro z odpowiednim stężeniem nawozu i sobie pobiera podczas nawadniania. Czy to jest potrzebne czy są inne sprawdzone sposoby?

Jaka przepustowość emiterów na pomidory a jaka np na truskawki. Wszędzie dać 2l/h? czy doo truskawek dać 2l/h i do cebuli też 2l/h a do pozostałych 4l/h?

Cały tunel będzie podłączony wężem 1/2 cala do kranu tam zamontuje odpowiednie filtry, jakie? oraz taki sterownik na baterie który codziennie sam będzie uruchamiać przepływ wody. czy do dobre rozwiązanie? odpowiednia przepustowość?

Obok tunelu będę miał +18krzaków pomidorów +3krzaki papryki, 12m malin, z 20 krzaków kukurydzy oraz z ok. 20 krzaków słonecznika i 3 krzaki porzeczki oraz w doniczkach z ok. 60krzaków truskawek.

Czy to wszystko jednocześnie nawadniać?

Jak nawadniać maliny? taśma kroplująca czy jakieś emitery ?
jak nawadniać słoneczniki i kukurydzę?
Czy maliny, kukurydzę i słoneczniki lepiej będzie jak od czasu do czasu przelecę i ręcznie wężem podleję ?
gbr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 5 cze 2008, o 18:59
Lokalizacja: Sadlinki

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Witam,
Mam około 60 tui na działce, podlewanie ich trochę schodzi. Czy ktoś próbował się z nawadnianiem kropelkowym i z jakimś sterownikiem? Albo coś innego automatycznego? Co polecacie? Czy moze sami robiliście?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

W tym wypadku nawadnianie kropelkowe jest proste jak drut. Kupujesz wąż kroplujący 1/2", garść uchwytów tegoż rozmiaru, najprostszy sterownik pozwalający ustawić czas podlewania i okres co ile podlewanie, i uwaga! musisz sprawdzić ciśnienie na kranie. Tego rodzaju urządzenia najlepiej pracują ok. 1,5 at. Jeśli na przyłączu wyższe to trzeba wstawić reduktor, inaczej może wysadzić korek na końcu linii, lub zrobić coś równie nieprzyjemnego. I tu są dwie szkoły: 1. zbędne otwory na wężu można zakleić taśmą izolacyjną ( są co 33 cm) 2. Kupić wąż pełny i garść kroplowników wkręcanych. Wąż można rozgałęziać.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Witam.
Mam zamiar w swoim ogrodzie zastosować linię kroplujaca z kompensacją.
Jaką wybrać chodzi mi tutaj o producenta.
Mąż Ani
Bronek111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 paź 2022, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Przed zimą dobrze jest jednak zabezpieczyć cały system nawadnia. Ja znalazłem taki prosty zestaw, wejście systemu nawadniania automatycznego mini, studzienka "Standard", który można podłączyć do kompresora i całość przedmuchać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”