Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompka do węża

Post »

michal1594 pisze:... dlatego zamierzam kupić baterie słoneczna.
Bateria to łakomy kąsek dla złodziei. Mnie z działki w zimie ukradli wannę na wodę, a w lecie ukręcili aluminiową klamkę.
Abstrahując od złodziei to moc baterii słonecznej pownna być kilkakrotnie większa.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

michal1594, najbardziej zwróć uwagę na czystość wody, ponieważ zanieczyszczona woda szybko spowoduje zatkanie węża. 80W bateria da około 4A przy 12V, a zależy to od naświetlenia, na początek może być, ale akumulator może być przeładowywany, gdy go będziesz miał ciągle podłączonego do baterii, bo chyba powinno ładować 10% prądem danej pojemności, to gdzieś około 1A (7Ah : 10%= 0,7A). Można w późniejszym czasie dokupić akumulatory, bądź zasilacz, żeby nie przeładować akumulatora.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Z racji tego, że podlewanie "z węża" w tunelu (głównie pomidory) było czasochłonne na przyszły rok poszukam taniego rozwiązania do pomocy. Przeglądając ten wątek wychodzi na to, że najprostsze i najskuteczniejsze będzie:

- kupić wąż 1/2 cala (taką rurką jest doprowadzona woda w okolice tunelu) i rozprowadzić go po podłożu
- wmontować emitery patyczkowe i umieścić je w miejscach gdzie woda ma wypływać

Mam takie pytania:
1. Czy te emitery (tańsza wersja bez kompensacji ciśnienia) dają równomierny wypływ, rozkład ciśnienia w wężu może bowiem się różnić w zależności od odległości od zasilania (kolejne emitery będą zmniejszać ciśnienie - chyba, że wypływ jest tak mały, że nie ma na nie znaczącego wpływu)? Czy może zminimalizować nierówny rozkład ciśnienia grubszym wężem?
2. Czy przy zasilaniu wodą z wodociągu miejskiego takie emitery są narażone na zapchanie zanieczyszczeniami i trzeba stosować dodatkowe filtry? Podobno ta woda nadaje się do picia prosto z kranu, w instalacji w domu są już zastosowane 2 filtry sznurkowe.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Różnica ciśnienia będzie dosyć znaczna, proporcjonalna do ciśnienia, dlatego warto mieć mini reduktory. Nieco zasilanie dwustronne zniweluje tą różnicę. Lepiej zastosować wąż Pe za kilkadziesiąt groszy i wpinkę, bo pod wpływem ciśnienia wąż ogrodowy w miejscu połączenia będzie przeciekał.
Ja stosuję ( stosowałem) reduktorki i mini rozdzielacze na 5 emitery do podlewania doniczek, a w tunelu najtaniej i najwygodniej węże Ta-pe i ewentualnie nawet zawór lub elektrozawór z regulacją ciśnienia.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Tunel ma 8 metrów długości i 3,5m szerokości, planowałem puścić 2 węże/rury wzdłuż i od nich odprowadzić emitery. Zastanawiam się czy przy stosunkowo małym wypływie z emiterów i grubszej rurze zasilającej rozkład ciśnienia nie zrobi się pomijalnie mały. Podobno te emitery mają po 2l/h (pytanie przy jakim ciśnieniu i czy ma ono wpływ) - 80 sztuk to zaledwie 160 litrów na godzinę, podlewało by się dłużej ale bezobsługowo. Zależy mi na maksymalnie prostym i tanim rozwiązaniu, emitery z kompensacją są znacznie droższe a muszę użyć z 80 sztuk.
Pozdrawiam,
Tomek
noespa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 kwie 2015, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Ja nie mam możliwości podłączyć się do kranu ponieważ w nim mam nikłe ciśnienie. Natomiast mam beczkę 1000L z deszczówką i planuję zakupić pompę zanurzeniową do niej. Zastanawiam się jakiej wydajności zakupić pompę żeby bez problemu nawodnić tunel 18m2. Też zastanawiałem się nad emiterami patyczkowymi. Czy ktoś taki model przerabiał pompa-rurka-emitery? Co do tego jeszcze będzie potrzebne - czy będę potrzebował reduktor ciśnienia. Pompy jeszcze nie mam i zastanawiam się o jakiej wydajności zakpić.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Obrazek
Rura zasilająca do linii kroplujących. Ponawiercana co 10 cm. Wcześniej było co 20 cm, jednak co 10 cm jest lepiej. Wiertło....hmm, nie pamiętam ale bardzo cienkie. Nie sposób odczytać rozmiaru. No i nie ma co się spieszyć. Dokładnie rozwiercać, bo otwory się samoczynnie zamykają. Wystarczy po prostu dwa razy cofać wiertło i ponownie wiercić. Rura zasilająca o rozmiar większa i do tego wąż ogrodowy 3/4, 20 metrów, podłączony do pompy membranowej górnossącej typu ,,nurek,, 200W . Pompa w zbiorniku 1000 ltr typu Mauzer.
Wprawdzie podlewanie nie kropelkowe, tylko tryska strumieniem ale jest ok i sprawdziło się. Strumień trzeba ustawić tak, żeby nie lać po roślinach. Konewki obsługują już tylko kwiaty. Samo podlewanie, to kwestia kilku minut.
Pozdrawiam
Dariusz
Seba5120
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 wrz 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Witam.
Zamówiłem i zamontowalem wąż 4/7 i minizraszacze.
Wszystko podłączyłem i fajnie działa tylko trochę słabo podlewa.
Linia 10m i co metr mam trójnik i zraszacz.
Chciałbym wymienić ten główny wąż na inny i w niego wpiąć te zraszacze.
Tylko jakiej grubości wąż wybrać?
I czy zamontować poprzez trójnik czy wpiąć przez nakłucie?
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam :)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Co to wąż 4/7 ? 4 milimetry? I 10 m? Nic dziwnego ze kiepskie ciśnienie. W takiej rureczce spadek ciśnienia jest ogromny. Na moje oko co najmniej pół cala.
Seba5120
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 wrz 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

No właśnie zamierzam podłączyć jako ten główny wąż PE16 lub PE20 i do niego wpiąć te minizraszacze 4mm wężyk.
Tylko jak najlepiej je do tej rury wpiąć?
Trójnik np. 16-4-16 czy "jakieś" wpinki (nie wiem jakich uzyc)?
Widziałem coś takiego tylko nie wiem czy to zadziała?

Pozdrawiam ;)
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Linia kroplująca i zraszacze?
Mąż w ubiegłym roku położył w części ozdobnej działki linię kroplującą.
Wąż 1/2 cala i otwory co mniej więcej 30 cm.
Mamy wodę pompowaną za pomocą hydroforów, więc ciśnienie jest zmienne.
Jestem bardzo zadowolona z pracy tej linii.
Nie biegam po ogrodzie z wężami i mogę podlewać nawet w samo południe,
ponieważ woda leci pod rośliny a nie na nie.
Wygląda to mniej więcej tak

Obrazek

Obrazek
Seba5120
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 wrz 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

No bardzo ładnie :)
Ja nie mam lini całej kroplującej tylko mam wąż 4mm i do niego minizraszacze.
Podłączyłem wszystko pod 4mm ale nie daje rady.
Więc myślałem żeby wymienić główny wąż zasilający 10m na PE16 i do niego co metr wpiąć te mikrozraszacze na pół metrowych przewodach 4mm.
Tylko nie wiem jakiej przejściówki użyć z tego PE16 na 4mm.
Widziałem na alledrogo coś takiego jak wpinki tylko nie wiem czy to zadziała? :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Wąż 16 mm wystarczy na 10 metrów, bo mini zraszaczy na taką odległość chyba wystarczy ze 4. Ja mam wpinki co 3 metry, tyle wystarczy, żeby pokryć powierzchnię zraszaniem. Pod folią od długości 30 m mam w układzie zamkniętym zasilanie, wówczas jest wyrównane ciśnienie i dwa rzędy po 10 zraszaczy. Ciśnienie zasilające powinno być powyżej 2 atm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”