Zefirant ( Zephyranthes candida )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Zefirant

Post »

patasko
Z tego co wiem z fachowych źródeł to Zefirant sadzi się w połowie maja w najbardziej słonecznym i ciepłym miejscu, gdyż jest to kwiat ze strefy tropikalnej i potrzebuje ciepłego podłoża. Sadząc go w lekko zacienionym miejscu roślina nie zakwitnie. Cebule wykopujemy po przymrozkach i przechowujemy w ciemnym miejscu w odkwaszonym torfie, temperatura od 10 do 16 stopni. Przez pół roku nie powinno się im nic stać.
Próbowałam z nim kilka razy w różnych miejscach. Najlepiej czuł się i kwitł w zacisznym miejscu w cieniu wielkiej sosny i przytulony do jałowca.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zefirant

Post »

Posadziłam wiosną zefiranty w donicy. Całe lato były listki w doniczce- wczoraj zaczęły kwitnąć. Sporo ich w tej donicy- ciekawe ile zakwitnie... :wink:
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zefirant

Post »

I mi też zakwitły hurra ;:138
Obrazek

Tak jak już pisał Patasko zakwitły tylko te posadzone w słonecznym miejscu. Te w cieniu mają tylko liście.
katarzynus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 maja 2013, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zefirant

Post »

Ja wsadziłam cebulki w doniczkę w kwietniu, wszystkie wypuściły liście, jakoś na przełomie czerwca/lipca wszystkie zaczęły kwitnąć, i tak aż do teraz pojawiają się co jakiś czas ale zawsze jakiś kwiatek jest, szkoda tylko że szybko przekwitają :)
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zefirant

Post »

:D zefiranty mam od ho, ho ho. z jakieś 15 lat. Wtedy nie wiedziałam ,że można je wsadzać do gruntu. Tą 1 cebulkę wsadziłam do doniczki z kliwią i z biegiem lat było coraz więcej kwiatków. Ponieważ kliwia z podlewaniem jest traktowana trochę po macoszemu to i zefirant w tyłek dostaje. Zauważyłam, że cebulki nie ruszane kwitną 2 razy do roku- raz latem ,raz zimą. Są pięknym tłem dla kliwii bo jak nie kwitnie kliwia to są kwiaty zefirka lub listki zagęszczą optycznie ziemie w donicy.Po prostu ja się nim nie przejmuję i co parę lat jak kliwia rozsadzi doniczkę to wtedy je rozdzielam i część znów wsadzam z kliwią a część rozdam lub wsadzę do doniczki gdzie kwiaty lubią trochę suszę. U mnie dobrze rośnie na oknie północnym i wschodnim. Któregoś roku zakwitła w słonecznym zakątku balkonu. Wg mnie posadzić ją i nie ruszać przez ileś lat w tej donicy tylko jak zaczyna wzrost to nawozić ale dobrze było by też do niej coś dosadzić co lubi niezbyt mokro aby zefirek nie zgnił a co jakiś czas był by podlewany.
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Zefirant

Post »

Moje zefiranty

http://imageshack.us/a/img835/5286/obraz001kt.jpg
Te uprawiane w doniczce.

http://imageshack.us/a/img801/4227/k68v.jpg
A te w ziemi ogrodowej.

Może i zbyt szybko przekwitają,ale stopniowo cebulki wydają kwiaty i dzięki temu nadal kwitną.

Zdjęcia było ogrooomne. :D Zamieniłam je na linki do nich. :wink:
bab...
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zefirant

Post »

Witajcie :wit
część zefirantów zostawiłam w doniczce (są w mieszkaniu), część trzymam w chłodnym miejscu. Wiosną je posadzę i będę uprawiać w słonecznym miejscu. Przekonam się, czy jest jakaś różnica we wzroście i kwitnieniu pomiędzy tymi trzymanymi w doniczce a wyjmowanymi.
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zefirant

Post »

To znowu ja. Część zefirantów wyjęłam z doniczek - zimują w chłodnym miejscu. Część została. Wczoraj odkryłam pęd z pąkiem kwiatowym ;:138 Czyli to prawda, że można zostawić w doniczce i zakwitną. Później pokażę dowód ;:108
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Zefirant

Post »

Moje od kilku lat siedzą tylko w doniczce i nie tylko kwitną ale się mnożą/dzielą :)
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zefirant

Post »

No właśnie zainspirowana Twoimi doświadczeniami Edyto zostawiłam go w doniczce i oto jaki efekt. Zdjęcie zrobione dziś rano
Obrazek
Awatar użytkownika
Margaret2014
1000p
1000p
Posty: 1215
Od: 20 maja 2014, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Re: Zefirant

Post »

Czytając to forum dochodzę do wniosku, że zefiranty nie nadają się do gruntu.
Ja posadziłam cebulki na wiosnę i do dziś nic nie wyszło.
Teraz już wiem że chyba nie ma co czekać, tylko wsadzić w ich miejsce coś mniej wrażliwego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Zefirant

Post »

I ja davam do ogrodu. W tym roku zapomniałem na zefiranty i zrobiłam to w zeszłym tygodniu ;:124
Juž pokazuje sie, zielone liście "w polu zefirantów" :D
Obrazek

Zdjęcie z ubiegłego roku
Obrazek
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zefirant

Post »

Małgosiu, bo zefiranty nie zimują u nas w gruncie. Trzeba je wykopywać przed zimą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”