Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens) jaki,jak sadzić , pielęgnować ?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Świerk niebieski!

Post »

Znalazłam dwa opisy świerku Inversa w ,,Działkowiec'' i książka.
Inversa(Picea abies)Stanowisko słoneczne,Wysokość 2-2,5m, szerokość 0,5-0,8 m. Wolno rosnąca odmiana świerka o wszystkich pędach zwisających w wzdłuż pnia. Brak wyraźnego przewodnika. Cenne drzewo do sadzenia pojedynczo w kesonowanych miejscach, także w małych ogrodach. Przeciętne wymagania glebowe.

Z książki - niezwykle interesująca odmiana znaleziona w Anglii, tworzy wąskie, kolumnowe korony. Zarówno pień, jak też ściśle przylegające konary i pędy boczne zwieszają się prostopadle ku ziemi, przyjmując oryginalny płaczący pokrój. Rośnie wolno, dorasta do 8 m, dziesięcioletnie rośliny mają ok. 1,5m wysokości. Zwykle jednak posiada zróżnicowany charakter wzrostu, zależny głównie od sposobu rozmnażania i prowadzenia rośliny (pień powinien prowadzony być przy paliku). U starszych egzemplarzy długie pędy ścielą się po ziemi. Ze względu na niezwykle oryginalny pokrój oraz osobliwe kształty warto sadzić w dobrze widocznych , eksponowanych miejscach, zestawiać z ścielącymi się krzewami, krzewinkami i bylinami. jałowce płożące, wrzosy, barwinek czy macierzanki.

Świerk serbski - Nana (Picea omorika)w młodości wolno rosnąca, gęsta forma świerka o szeroko stożkowym pokroju. Krótkie, gęste ułożone igły posiadają wyraźnie kontrastowe, białe spody. Niewielkie, przed dojrzeniem fiolerowobrązowe szyszki, chętnie zawiązują się już w młodym wieku. Atrakcyjne, niewielkie drzewko do małych ogrodów, dobrze komponuje się w ogrodach skalnych, wrzosowych czy w większych pojemnikach. Przeciętne wymagania glebowe. Stanowisko słoneczne lub pół cieniste, wysokość 1,5-2 m, szerokość 0,6-1,2 m.

Pozostałe nie są opisane. Są za to inne .Srebrne igły Jodła szlachetna odm. Glauca, Compacta, do małych ogrodów Choinka kanadyjska (Tsuga canadensis)Pendula, Modrzew japoński(Larix kaempferi)Stiff Weeper i wiele innych.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Świerk niebieski!

Post »

To trzeba będzie wziąść Inversa.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Świerk niebieski!

Post »

Wstawiam fotki o niebieskim ubarwieniu i niewielkim wzroście.
Obrazek Obrazek Obrazek
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Świerk niebieski!

Post »

Ta jodła Compacta też jest ładna.
Jeszcze by tyle posadził, ale miejsca brak.Mogę tylko już 2 no 3 sztuki kupić. :cry:
Ale widzisz Ania w takich poradnikach jak ty masz przynajmniej prawdę piszą co do rozmiarów drzew.(orientacyjne przynajmniej ) bo z roślinami wiadomo różnie może być ale zawsze przybliżone są te rozmiary.Z tych ładnych to znalazłem w necie dobre zdjęcia tego świerka glauca pendula :D .
Popytam się znajomego ogrodnika ile mnie to by kosztowało i byłbym chętny na
Świerk Inversa, Świerk Glauca Pendula i Świerk Frohburg i pewnie tak zostanie. :D
Pozdrawiam. :D
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Świerk niebieski!

Post »

Robercie jeżeli miałbym wybrać ładnego świerka z tych wcześniej wymienionych to na pewno wybrałbym P. glauca Pendula- pokrój płaczący z ładnie wykształconym wierzchołkiem (u starszej rośliny roczny przyrost 30-50 cm.).Również ładna jest P.abies Glauca Pendula -pokrój podobny do Inversy , a zabarwienie igieł niebieskawe. Fajny jest też P. pungens Iseli Fastigiata - pokrój gęsty kolumnowy po10 latach osiąga ok. 1,5 m.wysokości i 50-60 cm szerokości. Igły niebieskie. Z serbskich płaczących najlepszy pokrój ma odm. Pendula Bruns - po 10 latach może osiągnać ok.1,5 - 1,8 m. wysokości. Oczywiście wiele z tych informacji, może być zróżnicowanych warunkami w jakich te rośliny będą rosły. P.omorica Nana u mnie po 15 latach ma obecnie okn 130 cm wysokości i ponad 1 m. szerokości. P. abies Frohburg po 12 latach ma ok.180 cm. wysokości. pokrój mocno płaczący z dobrze wykształconym wierzchołkiem. Jodły kaukaskiej Pendula nie polecam bo lubi namarzać (dobrze rośnie w cieplejszych regionach ), zamiast niej wybrałbym A.veitchii Pendula - dobrze rośnie i zimuje i ma ładny płaczący pokrój z dobrze wykształconym wierzchołkiem (po 15 latach -ok 3-4 m.wysokości)
Janusz
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Świerk niebieski!

Post »

Też chętnie skorzystam z tych porad na pewno coś dokupię bo mi się takie formy podobają. Co do wielkości przyrostów co roku zależy pewnie też od warunków glebowych i klimatycznych, więc mogą być rozbieżności. Polecam zakup wydania specjalnego Działkowca o roślinach iglastych na pewno można jeszcze kupić wydanie archiwalne.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Świerk niebieski!

Post »

Witajcie. Ja kupiłem sobie październikowe wydanie " Ogrody " do którego dołączona była płyta " Iglaki " - katalog roślin, porady, zestawienia. Poszukałem w tym katalogu roślin które zostały tutaj wymienione. Jeśli mogą być pomocne zawarte tam dane to podaję:

1. Świerk pospolity ?Inversa?
Pokrój: płaczący, z pniem i konarami zwieszonymi ku ziemi, wąskokolumnowy lub płożący.
Wielkość: do 4 m wysokości, rośnie wolno; wysokość może zależy od miejsca szczepienia lub sposobu prowadzenia rośliny: przy paliku tworzy formy płaczące, bez podpory ? płożące.
Ulistnienie: igły grube, błyszczące, ciemnozielone.
Stanowisko: Słoneczne; gleba umiarkowanie żyzna.
Zastosowanie: Do nasadzeń pojedynczych w miejscach eksponowanych, do zestawień ze ścielącymi się krzewami i bylinami.
2. Świerk serbski ?Nana?
Pokrój: gęsty, bardzo regularny, szerokostożkowy.
Wielkość: do 3 m wysokości, rośnie bardzo wolno.
Ulistnienie: igły krótkie (1-1,5 cm), sztywne, ułożone promieniście, ciemnozielone, z dwoma srebrzystoniebieskimi paskami od spodu.
Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste; gleba umiarkowanie żyzna.
Zastosowanie:Do ogrodów skalnych, na rabaty i wrzosowiska, nad wodę.
3.Świerk serbski ?Pendula?
Pokrój: płaczący, wysmukły, piramidalny, za zwisającymi pędami bocznymi, o wygiętych ku górze wierzchołkach; konieczne prowadzenie młodych okazów przy palikach.
Wielkość: do 15 m wysokości, rośnie niezbyt szybko
Ulistnienie: igły dość długie, z wierzchu zielone, od spodu srebrzystoniebieskie.
Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste; gleba umiarkowanie żyzna.
Zastosowanie:Do nasadzeń pojedynczych w eksponowanych miejscach,
w grupach stanowi główny element kompozycji.

Na temat innych wymienionych roślin wiadomości nie odszukałem. Pozdrawiam.
ferny
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Świerk niebieski!

Post »

Dość dobrze opisane są te iglaki w książce "Drzewa i krzewy iglaste" dr. Adama Marosza. Jest w niej dużo opisów i zdjęć.
Pozdrawiam Janusz
Pozdrawiam Janusz
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Świerk niebieski!

Post »

Witam. Dziękuję Januszu za rady.Swoją drogą to muszę poważniej namyśleć się nad kupnem.Ale wychodzi na to że tylko liczba będzie się zwiększać :D :D .
Zostanie na pewno Glauca pendula, Inversa ,Frohburg i pewnie muszę doliczyć Picea omorika -Pendula Bruns( :shock: :D nie widziałem takiego jeszcze).Nad resztą się zastanowię.Gorzej z miejscem będzie ale coś tam się wykombinuje.
Ps:Januszu nie pokazuj więcej świerków bo nie mam gdzie sadzić i spać po nocach nie będę mógł. :;230 :;230
Jakby nie sprawiło Ci to kłopotu to może wstaw zdjęcia swoich świerków-P. abies Frohburg i P.omorica Nana
Pafka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 paź 2009, o 13:02

Post »

Witam,
Posadziłem późna jesienią świerk srebrny ok 2 metrów wysokości. Kupiony w centrm ogr. duża doniczka itp. Maj się kończy a on w ogóle nie wypuścił zadnych odrostów. Pąki ma, jak się zerwie taki pąk to pachnie żywicą i jest mokry, ale nic nie wypuścił? Myslicie, że zdycha sobie czy jeszcze się obudzi? Nie mam specjalnych doswiadczeń z iglakami. W kazdym razie nie żółknie.
Gdyby ktoś miał jakieś doświadczenia w tej materii byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Świerk srebrny

Post »

Jasne, że ma :)
Zerknij tu:
- Świerk srebrzysty - jak sadzić , pielęgnować ?
- Świerk srebrzysty - choroby i szkodniki

Jeśli twój świerk ma pąki, to znaczy, że żyje i będzie rósł. Czym się martwisz?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Świerk srebrny

Post »

Obecny rok.jest mało ciekawy tak powiem.U mnie duże świerki posadzone na jesieni pomału ruszają(te ulewy mają czasem pozytek).Obserwuję świerki u innych -żyją ale żadnej reakcji jak u ciebie.Powoli ruszają mam nadzieję ,że twój też ruszy w końcu(są duże szanse na to).Życzę powodzenia.
Pafka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 paź 2009, o 13:02

Re: Świerk srebrny

Post »

Bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że ruszy w końcu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”