Wciornastki na roślinach doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

W lecie wciornastki trafiają do naszych mieszkań przez otwarte okna, gdyż są to owady uskrzydlone. Zahibernować nie mogą się w roślinie. Zazwyczaj wszystkie po oprysku chemicznym giną.
Pozdrawiam
G.
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Witajcie!
Prowadzę wojnę z wciornastkami i niestety przegrywam.
Po powrocie z urlopu zastała mnie totalna inwazja monky mask totalnie wyssana.
Mieszkam w Niemczech i środki ochrony są inne niż w Polsce. Typowa "chemia" nie jest dostępna w sprzedaży do użytku dmowego. Oprysk z mieszanki z olejem rzepakowym niewiele zdziałał. Zanim doszła przesyłka z Polski, dostałam roztocza Swirski Mite Plus, które chciałam zastosować po opryskach. Niestety mój plan się posypał i teraz zastanawiam się co robić.
Mam oprysk Sanium ale stosując go na roślinę, uśmiercę te dobre roztocza. Pod lupą widać, że faktycznie atakują i ciągną za sobą wciornastki. Więc je zwalczają. Powinnam teraz czekać czy zastosować Kohinor do podlewania?
Będę wdzięczna za rady!
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Według mnie podlać chemią można, gdyż roztocza żywią się wciornastkami, a nie sokami z roślin. Preparat chemiczny krąży po roślinie i zabija wysysające ją szkodniki. Drapieżne roztocza nie będą wysysać chemii z rośliny.
Pozdrawiam
G.
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Dzięki bardzo, tak zrobię!
Mam na ulotce rozpisane dozowane w stężeniu 0,08% (80ml w 100l wody). Przygotowaniu mowa o oprysku, do podlewania mogę zastosować to samo stężenie czy powinnam zmniejszyć albo zwiększyć?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Ja stosuję to samo stężenie.
Pozdrawiam
G.
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Dzięki jeszcze raz. Rośliny podlane, mam nadzieję że teraz je załatwiłam.
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Zdjęcie z fleszem i bez flesza, fikus sprężysty.
Wciorniastki czy coś innego?

Obrazek


Obrazek

Edit: Raczej przędziorek. Zauważyłam wspinającego się wroga pod lupą. Można przenieść do odpowiedniego działu, może komuś się kiedyś zdjęcie przyda :wink:
Dondarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2023, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Dzień dobry. Różnorodność proponowanych przez Was rozwiązań pokazuje, że trudny szkodnik z tego wciornastka. Wynika to pewnie ze złożoności jego cyklu życiowego. Dołączam podesłaną przez przyjaciółkę grafikę. Jej komentarz " możesz już wyrzucić wszystkie kwiaty" nie był żartem. (Nie wiem czy grafika dotyczy każdego gatunku i czy przedstawia prawdziwy cykl. Przyjaciółka to nie źródło naukowe).
Mój problem: (mam nadzieję, że to odpowiedni wątek) na forum.
Muszę opryskać wszystkie kwiaty kohinorem, bo mam olbrzymią plagę wciornastek (wciornastków?nie wiem jaki to rodzaj gramatyczny). Kaktusy są teraz "suche". Czy oprysk w ciepłym pomieszczeniu im nie zaszkodzi? Już je tam wyniosłam. Jeśli je spryskam, następnym krokiem walki z wciornastkami będzie podlanie za kilka dni innym preparatem niż oprysk wszystkich kwiatów. Trzeba podlać solidnie, czy kaktusy to zniosą? Za tydzień/10 dni chcę znów pryskać kohinorem.
Nie mam jeszcze jednego dodatkowego pomieszczenia, żeby kaktusy odseparować i podlewać później. Bardzo niechętnie mogłabym wystawić je na klatkę schodową, na przeczekanie, problemem są bezdomni, no i obawa, że z tej klatki znów przylecą, do mnie, albo do sasiadów. Na kaktusach nie widziałam wciornastków, ale przy noszeniu formy skrzydlate poderwały się z doniczek.
Mam nadzieję, że opis problemu jest jasny. W skrócie: jak walczyć zimą z wciornastkiem nie zabijając kaktusów wilgocią i wodą?
Pozdrawiam serdecznie.
Dodam, że reprezentuję amatorszczyznę. Kaktusy dostałam w spadku. Pamiętają moje dzieciństwo,więc jest pewien związek emocjonalny.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Na kaktusach nie widziałam wciornastków, ale przy noszeniu formy skrzydlate poderwały się z doniczek.
To nie wciornastki, ale ziemiórki. Wciornastki zachowują się inaczej, możesz przenosić roślinę, a raczej mało prawdopodobne żeby coś z nich odleciało, nie mówiąc już że one mają może z 1,5mm długości.

Kaktusów nie musisz podlewać, wystarczy oprysk i żółte lepy do doniczek.
Najlepiej wymienić jednak im podłoże - kaktusy można spokojnie przesadzać o tej porze roku, ważne żeby nowe podłoże było całkowicie suche. Najlepiej posadzić do mieszanki ziemi i dużej ilości żwirku/perlitu, tak około 1:5.
Oprysk nie powinien zaszkodzić jeśli nie wyniesiesz od razu do pomieszczenia z niską temperaturą.

Jeśli chodzi o o inne rośliny, to też należy upewnić się czy to również ziemiórki czy wciornastki. Jednak preparat działa i na to i na to.
Kohinor to dobra chemia, ale lepiej wykonywać oprysk i pozostawić do obeschnięcia w innym pomieszczeniu niż mieszkalne i przy dobrej wentylacji.
Bezpieczniej więc o tej porze roku, gdzie nie można otworzyć okien jest oprysk Karate zeon i podlanie Mospilanem/Polysectem. Kurację powtarzasz z dwa, trzy razy, każdy w odstępie tygodnia czasu.
Jeśli to nie pomoże, to dopiero wtedy sięgnij po Kohinor.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dondarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2023, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

O tym, że to wciornastki dowiedziałam się od Ciebie w wątku o kalanchoe. Żyworódka już nie żyje. Polysect nie pomógł, może było już za późno.
Niestety wyrzuciłam już zużyte żółte lepy, ale pokazałam je w sklepie rolniczym. To były wciornastki. Pokazałam też uszkodzenia roślin (na zdjęciach). Skala zniszczeń spowodowała, że pani dała mi ten kohinor, bo przecież sprzedawać go już nie wolno.
Kwiaty wyniosłam do tzw. suszarni, to takie wspólne pomieszczenie gospodarcze, z którego właściwie nikt nie korzysta. Pryskać idę za jakąś godzinę, dwie, żeby nikt już tam nie łaził, rano wcześnie przewietrzę.
Bardzo dziękuję za info, że mogę poprzeszkadzać kaktusom. One są stare, zdrewniałe, po przejściach (wywrotki) spróbuję z nich pobrać "szczepki". Sprawdzić czy wszystkie w ogóle żyją.
Dzięki temu całemu zamieszaniu na starym gruboszu znalazłam tarczniki i zdjęłam je. A na jednym kaktusie chyba miseczniki (foto), przy zmywaniu trochę go podrażniłam. Popłynęło białe mleczko. Nie wiem jak on się nazywa. Jak uporam się z plagą wciornastków zajmę się nimi.
Nigdy nie przeglądałam roślin w poszukiwaniu szkodników. W dzieciństwie musiałam ściągać tarczniki z jednej rośliny(nieskutecznie, umarła) i raz pamiętam mama zrobiła obrzydliwą zupę z petów, bo z czymś walczyła. Oczywiście mogę o czymś nie pamiętać. Jednak wydaje mi się, że szkodniki coraz lepiej pasą się w naszych domach. Zmiany klimatu, ciepłe mieszkania, egzotyczne rośliny....Czy to mój pech (znaczy zła pielęgnacja)?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Na wilczomleczach (to nie są kaktusy) nie wygląda mi na szkodniki.
W czym dokładnie rosną i czy podlewasz je o tej porze roku? Chyba, że to te kaktusy, o których pisałaś wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dondarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2023, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Tak. To jeden z moich "kaktusów". Zmyłam te wszystkie białe okrąglaki. Odchodziły bez problemu. Nie podlewam go. Siedzi w trzyletniej ziemi uniwersalnej. Zrobiłam to niestety wszystkim "kaktusom", bo siedziały w jakimś piachu z korzeniami na wierzchu. I myslałam, że to źle. Dostał dziś oprysk kohinorem. Idę z nim do wilczomleczy, żeby nie zaśmiecać tu wątku. Wilczomlecze ciężko jeść, ale tzw. gwiazdę betlejemską też coś wygryzało. Nie skojarzyłam mleczka.
margaret8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2023, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Cześć:) czy to wciornastki? Zrobiłam test ogórka i znalazłam takie maleńkie owady jak na zdjęciu
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”