Wciornastki na roślinach doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
czeburaszko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2012, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wciornastki zaatakowały moją kolekcję roślin doniczkowych

Post »

Witam serdecznie wszystkich!
Do tej pory korzystałem z forum wyłącznie do poszukiwania informacji, ale nadszedł czas żeby skrobnąć coś samemu i oto mój pierwszy post :)
Z Wciornastkami walczyłem długo a moje roślinki porządnie oberwały przez ten czas. W internecie mało można spotkać informacji na temat jak skutecznie z nimi walczyć. Zwykłe opryski i tabliczki lepowe niewiele pomagały - ciągle woziły się po doniczkach w najlepsze. Poczytałem o nich i wypracowałem własną metodę. Tak dla potomnych postanowiłem zostawić opis :)
Fundamentalną informacją o nich jest to, że nie żyją wyłącznie na liściach ale także w glebie!!!!!!!!! Tam koczują i wychodzą na roślinę tylko na wypas. Dlatego trzeba oprócz rośliny zająć się także tymi w glebie. Ja uzyłem do oprysku środku MOSPILAN 20 SP, a doglebowo NOMOLT 150 SC. Kuracja przebiegała tak:
dzień 1 - oprysk Mospilanem liści i łodyg + obfite podlanie Nomoltem roślin
dzień 3 - oprysk Mospilanem lisci i łodyg
dzień 10 - oprysk Mospilanem liści i łodyg + obfite podlanie Nomoltem roślin

Moge dodać, że już po pierwszym dniu wszystkie wygineły :heja
Kolejna wskazówka - należy to zastosować do wszystkich roślin w domu!! Przykładowo u mnie Adenium Obesum czy Mandarynka nie zdradzały objawów, że zostało zaatakowane ale po doniczce Wciornastki biegały w najlepsze.
Mam nadzieje, że te informacje będą komuś pomocne w przyszłości.

PS
Wciornastki bardzo zalazły mi za skórę :evil:
Moją Passiflorę musiałem wyciąć całkowicie - wszystkie liście były uszkodzone i opadły z czasem, na szczęście kłącze Passiflory jest bardzo żywotne i wypuściła mnóstwo nowych pędów i śmiem twierdzić że odrosła w jeszcze lepszej formie ;:138 i to w miesiącach zimowych bez stosowania żadnego nawozu. Już zacieram ręcę co będzie po lecie:)
Baobab Afrykański (Adansonia Digitata) też mocno oberwał ale przeżył i atak Wciornastków i swoją pierwszą zimę (czytaj: porę suchą) o co najbardziej się obawiałem. Dziś zauważyłem, że zaczyna rosnąć pierwszy listek co mnie bardzo cieszy, bo przez zimę stał tylko patyczek wbity w ziemię :D
rzepuncja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 maja 2013, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Robaki na kwiatach domowych!! POMOCY!!!!

Post »

Witam,
Od pewnego czasu na większości domowych kwiatach pojawiły się małe robaczki jak na załaczonych zdjęciach.
Znajdują sie one na liściach, zwłaszcza na nowych, młodych. Dorosłe robaczki są ciemno białe jak na zdjęciach, natomiast młode są prawdopodobnie białe (chyba larwy). Nie jedzą one liści, nie wyglądają na szkodniki, po prostu "są" ale jest ich mnóstwo i nie wygląda to najlepiej. Bardzo bym prosił o identyfikacje co to jest za insekt i jak można go (lub czym) usunąć?
Bardzo prosze o odpowiedź :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Robaki na kwiatach domowych!! POMOCY!!!!

Post »

Te robaczki to są wciornastki. Nie prawda, że nie nie jedzą one liści. Bo co prawda widocznych wżerów nie robią, lecz po pewnym czasie ich bytowania, liście robią się jakby wybarwione, trochę jakby srebrne.
Ja zwalczyłam na fikusach środkiem o nazwie Provado Plus AE (spray). Skutecznie.

PS. Fotografie rewelacyjne, mogą służyć jako materiał poglądowy.
rzepuncja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 maja 2013, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki na kwiatach domowych!! POMOCY!!!!

Post »

Bardzo dziekuje za szybką odpowiedź, faktycznie to jest na 99% wciornastek. A czy wie Pani może jaka jest przyczyna ich powstawania, skąd sie biorą?
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Robaki na kwiatach domowych!! POMOCY!!!!

Post »

Często, zupełnie nieświadomie przynosimy z zakupionymi roślinami. Tym bardziej, że to stadium "młodych" białych jajeczek, jest raczej mało widoczne. A potem niestety atakują większość naszych roślin. Na szczęście nie wszystkie chyba im smakują, ale są gatunki, które atakują szczególnie. U mnie tak jak pisałam fikusy, bluszcze... Być może warunki w jakich uprawiamy nasze rośliny mają bezpośredni wpływ, ale to tylko moje przypuszczenia... Ja mam bardzo suche i ciepłe powietrze w mieszkaniu.
Awatar użytkownika
Moranghinia
200p
200p
Posty: 379
Od: 10 sie 2010, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Proszę o pomoc trzykrotki rosną w jednej doniczce
Jedna z nich ma na listkach wgłębienia wielkości 1 mm nie są to dziurki na wylot ale jak by takie ubytki
Reszta trzykrotek zdrowa a żadnych szkodników nie wiadać :(
:) pozdrawiam Monia
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

To efekty żerowania owadów o ssąco kłującym aparacie gębowym. Być może wciornastki?
Awatar użytkownika
Moranghinia
200p
200p
Posty: 379
Od: 10 sie 2010, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

o nie :cry:
a żadnych robali nie widać
co mogę zastosować???
:) pozdrawiam Monia
Awatar użytkownika
Violka33
200p
200p
Posty: 336
Od: 18 lut 2013, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

o matko ;:98 ,zauważyłam właśnie na nowonabytym moim sabotku takie dziurki na liściach a w zagłębieniach liści jest pełno odchodów , przyłączam się do pytania jak to zlikwidować,boję się o moją kolekcyjkę fiołków:(
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

Dziewczyny!
Nie pamiętam dokładnie, dawno tego świństwa nie miałam. Zresztą nie jestm w 100% pewna, czy to wciornastki.
Wpiszcie w wyszukiwarkę lub w google. Ja nie mogę bo mi się internet zepsuł.
Awatar użytkownika
Violka33
200p
200p
Posty: 336
Od: 18 lut 2013, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

Iwonko wydaje mi się ,że jednak masz rację,niestety.Patrzyłam w internecie jak to wygląda na storczykach to właśnie takie podobne ślady jak na trzykrotce a co do mojego sabotka to już na 100%.Monia musimy działać ;:134
Awatar użytkownika
Moranghinia
200p
200p
Posty: 379
Od: 10 sie 2010, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

;:145 masakra
znalazłam takie preparaty na te ochydztwa
http://www.abcogrodu.com.pl/index.php?cid=1&oid=22
:) pozdrawiam Monia
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: wgłębienia w listkach trzykrotki

Post »

I inne:
Confidor
Agrecol Karate Zeon
Mospilan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”