Wciornastki na roślinach doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Właśnie szukam w necie od jakiegoś czasu i nic mi nie pasuje...
Ziemiórki mam od roku, ale ich larwy siedzą w ziemi, są biało-czarne i pewnie większe (nigdy nie widziałam u siebie, natykam się tylko na te fruwające).
Te jasne na liściach mają 1mm długości lub mniej.

Larwy wciornastka- też mi nie pasuje kilka rzeczy, które wyczytałam; termin pojawiania się, kolor- wciornastek daje podobno srebrne zabarwienie liści, u mnie jest bordowe, podobno nie łażą- moje tak itd.

Poszukam jeszcze ale wciąż proszę o pomoc :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Obojętnie co to jest proponuję wszystkie rośliny leczyć- opryskać jednocześnie, wg mnie najlepszym i działającym na wszystko jest Mospilan, do gotowego płynu trzeba dodać łyżeczkę ludwika lub mydła potasowego. Rośliny nie powinny stać za gęsto, można też po wierzchu podlać tym płynem. Mospilan jest bezwonny i dlatego kurację można przeprowadzić nawet w łazience, ale po tygodniu znów powtórzyć. Powodzenia
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

To larwy wciornastki, możesz opryskać sobie spokojnie i najlepiej Condifor 200 SL lub Magus 200 SC w dawce 1 ml na 0,75 l wody. :wink:
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Dzięki Czarodzieju!
Ale szczerze mówiąc wciąż nie pasuje mi to na wciornastki- wszędzie gdzie czytam o nich, piszą, że zaatakowane liście się srebrzą- moje nie; są żółte lub bordowe, ale nie srebrne. Poza tym, larwy zostawiają czarne kupki odchodów w miejscu żerowania- u mnie tego nie widać (a oglądam liście przez lupę). Żerują głównie od spodu liści- u mnie są na górze. Nie stwierdziłam też obecności dorosłych wciornastków- ani w podłożu ani na kwiatach, ani na lepach (mam rozwieszone na ziemiórki).
Jedynie kształt larw podobny do wciornastka.
Nie wiem...

Co gorsza, nie mam warunków na pryskanie chemią, muszę pozostać przy metodach naturalnych- zna ktoś jakiś skuteczny specyfik, żeby to przepędzić?
Czytałam o opryskach wyciągami z cebuli, czosnku, pokrzywy etc, o stosowaniu szarego mydła, tytoniu, popiołu z papierosów i tym podobnych cudach. I to wszystko podobno działa na różne szkodniki, ale akurat na wciornstka (o ile to on?) nie mogłam nic znaleźć.
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Nie zawsze wciornastki zostawiają takie same ślady żerowania na każdej roślinie. Bez obaw możesz kupić sobie Magusa 200 SC (polecany na przędziorki) i pryskać nim w domu, dawka 1 ml na 0,75 l wody. W takiej dawce powinien sobie poradzić ze szkodnikiem nie szkodząc domownikom, nie śmierdzi też więc można śmiało wykonać oprysk. :wink:
Awatar użytkownika
Szlachcianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 lut 2010, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Wciornastki zaatakowały mi dracene :( i nie wiem jak się tego cholerstwa pozbyć. A dracena jest bardzo ładna i nie wchodzi nawet w gre jej utrata.
Nie wiem co zrobiłam źle, że one powstały.
Jeśli ktoś miał już do czynienia z tymi szkodnikami, to proszę o poradę.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wciornastki zaatakowały mi dracene :(

Post »

Naprzemiennie wykonaj co trzy dni jeden oprysk każdym z preparatów: Confidor 200 SL i Actellic 500 EC zaczynając od Condiforu. Warto też powiesić koło rośliny żółtą tablicę lepową jeśli jest szkodnika dużo. :wink:
niuno
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 paź 2010, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Małe czarne plamki - foto

Post »

witam, to moje początki z uprawą czegokolwiek, na miesięcznych sadzonkach papryki pojawiły się ostatnio małe czarne kropki, proszę o poradę co to może być i jak to zwalczyć. Papryka stoi w temp. ok 23 C , utrzymuje lekko wilgotne podłoże, woda nie zalega w ziemi.

Bardzo dziękuję za pomoc. Obrazek Obrazek


EDIT.

Nikt na różnych forach nie potrafił dokładnie powiedzieć co to jest, więc chyba mało kto się tak na prawdę zna na chorobach roślin.

Szkodnik to Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis), może się komuś przyda.
Szafirek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 sie 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Witam. Mam wielki problem, prawdopodobnie wciornastki (niewielkie patyczki w paski) zaatakowały ponad 50 roślinek w moim pokoju ;:144 ;:145 , na niektórych jeszcze nic nie widać, są u mnie chyba ponad tydzień albo dwa. Nie chcę na razie używać środków chemicznych dziś wypróbuję wywar z pokrzywy. Błagam pomóżcie mi! :!: :!: :!: :!:
11krzych

Re: Wciorniastki zaatakowały całą moją kolekcję roślin doniczkow

Post »

Wykończyłem to ograniczając podlewanie i podlewając bardzo mocną gnojówką z petów papierosowych. Nie wiem czy to były wciorniastki, ale takie jakieś liszki jak z Twojego opisu w kwiatach domowych mi sie zalęgły. Co do środków chemicznych, to przecież nie będziesz jadł paprotek. Są podobno takie pałeczki, jak nawozowe ale z chemią na szkodniki roślin doniczkowych. Nie wiem dokładnie jak to działa, bo kuracja nikotynowa u mnie pomogła i nie szukałem dalej.
Szafirek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 sie 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Wciornastki zaatakowały moją kolekcję roślin doniczkowych

Post »

Zakupiłam pałeczki, ale to chyba za mało. Dziękuję za odpowiedź, owszem tych roślinek nie będą jadła :wink: , tylko że większość tych kwiatów to małe roślinki i sadzonki, a ja obawiam się, że po chemii nie zostanie z tych roślin nic! Gnojówki nie mogę zastosować bo po samej nazwie można się domyślić, że śmierdzi, a roślinki są w pokoju w którym często przebywam. Przeczytałam, że można spryskać wodą z szarym mydłem, i też tak zrobiłam. Na pewno nie zaszkodzi, a może nawet pomoże. I takie pytanie: Czy wciornastki lubią wilgoć? :?: Jedni piszą, że nie,a później gdzieś się doczytałam ;:132 , że tak. Więc zwracam się do Was bo macie większe doświadczenie, zresztą na pewno ktoś wciornastki zwalczył.
11krzych

Re: Wciornastki zaatakowały moją kolekcję roślin doniczkowych

Post »

Nie śmierdzi. Gnojówka to może przesadziłem. Po prostu słoik litrowy petów zalany wodą na dobę. To nie jest to samo co dym papierosowy i nie przesiąka tym całe mieszkanie. Nie wiem czy miałem akurat wciorniastki, ale te moje robaczki lubiły wilgoć.
Szafirek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 sie 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Wciornastki zaatakowały moją kolekcję roślin doniczkowych

Post »

Spróbuję, na pewno nie zaszkodzi. To są zdjęcia tych wciornastków ;:214 na Polyscias i Peperomia, a konkretnie 2 roślinki (każda w innym pokoju) jedna ma mniej wciornastków, 2 ma o wiele więcej i dłużej (ta bardziej chora ma liść z takim "brązowym czymś" od wciornastków). Znowu dla odmiany ta z żółtym brzegiem została spryskana wywarem z pokrzywy, dość mocnym... Czy ten żółty brzeg jest reakcją tej rośliny na wywar z pokrzywy?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I jeszcze takie pytanko nie do tego tematu: Czy ta zielistka tak zblakła i nie rośnie (na zdjęciu mało to widać) z powodu zbyt małego nasłonecznienia? ;:3
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”