Wciornastki na roślinach doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Wycięcie liści nie spowoduje że pozbędziesz się szkodników, a poza tym może być całkowicie zbędne i jeśli były zielone to tylko osłabiasz roślinę. Chyba, że ma ona dużo liści.
Niemniej czarne kropki mogą oznaczać odchody szkodników albo nawet much. Jednak bez zdjęć ciężko to potwierdzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
toiowo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 maja 2023, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

To tylko 3 czy 4 liście, i tak łatwo odpadły, były jaśniejsze, więc lada moment by spadły. WIem, że to nie likwiduje szkodników, ich tam nie było (tzn na tyle duże, by je dojrzeć gołym okiem i zrobić jakiekolwiek zdjęcie - przędziorki widzę bez problemu). WIęc mogę jedynie teoretyzować, skąd te czarne kropki - gdy to wpiszę w internecie, to jedynie wywala mi "kupa wciornastków". Ma dużo liści, ale dużo opada, więc jak tak dalej pójdzie, nic nie zostanie. Na zdjęciach to by były po prostu czarne kropki (nie będące przędziorkiem). Much tu nie mam ani innych owadów, mogących robić takie kupy. One były skupione na kilku liściach, w tym samym rejonie co ten pierwszy kilkanaście dni wcześniej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Nadmierne żółknięcie liści może być również od nieprawidłowej uprawy. Na forum są wątki o większości roślin, warto poszukać i poczytać o wymaganiach danej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
toiowo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 maja 2023, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

ten problem zaistniał dopiero teraz, razem z tymi kropkami. Liście, na których były, łatwo odpadały. I skądś się muszą brać. W skupiskach, nie rozsiane pojedynczo po roślinie. NIe było ich 3 tygodnie temu, gdy tamtego liścia usunęłam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki na roślinach doniczkowych

Post »

Jak napisałem, bez zdjęć nie da się odpisać coś pewnego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”