Jan Paweł II powojnik wielkokwiatowy

Powojniki
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

A jak daleko od tui sadziliście swoje JP? Mój rośnie przy wysokim jałowcu wirginijskim chyba za blisko(ok 40cm). We wrześniu na jednej gałązce pojawił mu się uwiąd. wyplątałam ją, rósł dalej dziarsko,ale ogólnie kwitł słabo. Przesadzić na wiosnę, jak myślicie? Będzie u mnie trzeci sezon.
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Bogusiu,
troszkę za blisko ;) warto przesadzić.
Dobra odległość powojnika od jałowca to około 80 cm.
Wiosną powojniki dobrze znoszą przesadzanie :uszy
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Mój rośnie obok tui, jakieś 40 cm. Ma się całkiem nieźle, ale pewnie byłoby mu wygodniej , gdyby miał większą odległość.

Obrazek
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Ewuniu, dziękuję za odpowiedź. Wobec tego muszę go przesadzić, mając nadzieję, że bryła korzeniowa nie rozrosła się za bardzo. Chciałabym w tym roku w końcu mieć mnóstwo na nim kwiatów :).
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Mój Jan Paweł II cięty wiosną na wysokość ok 20 cm w czasie kwitnienia wyglądał tak na pergoli

Obrazek
Pozdrowionka :)))
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Ja posadziłam tak 30 cm od tuji. Najwyżej, jak coś będzie nie tak - opitolę tuję :;230
No i potwierdza się, że ciąć i nie żałować!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Miłka, ale z tą tują, to nie o górę chodzi tylko o korzenie - rośliny konkurują , przerastają i tak ogólnie nie służy im zbyt bliskie sąsiedztwo. Sama już nie wiem, bo mam kilka clemków bardzo blisko innych roślin, a i tak wydaje się,że im dobrze razem.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
genowefa
100p
100p
Posty: 129
Od: 1 paź 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Aga ,jaki piękny Twój powojnik ile lat już go masz?
Pozdrawiam -Gienia.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Myślałam o tym, że za blisko, ale czytałam, że dla JPII sadzi się coś "w nogach", bo dołem nie ma kwiatów, a i liście są mizerne. Sadzi się krzewinki, barwinek, inne kwiatki, nawet po to, żeby zasłonić glebę pod powojnikiem. Wiadomo, że bliska odległość pomiędzy roślinami skutkuje walką o pożywienie, ale jak będę corocznie zasilać kompostem i granulowanym obornikiem, to może dadzą radę?
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
malgorzatabajor
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 sty 2012, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Mam taką samą pergole, zawsze było mi szkoda ciąć powojnik ale teraz na pewno go przytnę bo właśnie o taki efekt mi chodzi żeby doszedł tak wysoko i z drugiej strony jest inny powojnik , mam nadzieje że zakryją tą pergole .
malgorzatabajor
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 sty 2012, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

a pod nóżkami barwinek tylko jakiś inny niż ten zwykły bo ten mój ma duże liście i 2 razy większe kwiatki ,myślę że się nadaje :?:
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

takasobie pisze: Sadzi się krzewinki, barwinek, inne kwiatki, nawet po to, żeby zasłonić glebę pod powojnikiem.
Właśnie! Tak: krzewinki, barwinek i inne kwiatki, bo czy widziałaś korzenie tui ,albo innego iglaka ?

Wykopywałam kiedyś pęcherznicę kalinolistną, pod którą był posadzony JPII .Ja nie wiem, czy u mnie wszystko rośnie lepiej w dół ,niż w górę, czy to ta ziemia, ale korzenie miała wielkości korony !
A wymyśliłam sobie,że ładnie by było, gdyby po takim liściastym piął się powojnik. On jednak chyba był innego zdania... :lol:
Gdzieś w którymś wątku ( chyba w "Clematoholizmie') Jurek pokazywał jak on sadzi swoje . Profeska ! Świder glebowy, betonowy pojemnik, drenaż, zasilanie . No!! Ale i rosną "jak u Jurka " ! :lol: I tak to sobie mogą razem rosnąć . Przez beton korzenie się nie przebiją ... Raczej...
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
due
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 31 mar 2009, o 11:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Ja dziś przycięłam mojego JPII na wysokość ok 100 - 120 cm. Jednak po przeczytaniu tego wątku stwierdziłam, że jutro chyba obciacham go niżej. Mojemu leci teraz trzeci roczek ale zawsze z korzenia miał tylko trzy odnóżki, więc nie jest za bardzo rozkrzewiony. Zresztą jedną w tym roku stracił, bo leżała w zimie pod kamieniem i dziś przy lekkim pociągnięciu wyszła z ziemi. Poradzcie na jaką wysokość go przyciąć? A na kwiatach w tym roku mi nie zależy raczej na przyrostach, bo właśnie zakładam ogród i z doniczki przesadzę go do gruntu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”