Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
lucyna00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lut 2008, o 19:55

Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

witam. posadziłam robinie pseudoacacie "umbraculifera" wysokoś ok 2 m, Moja ogromna prośba dotyczy wiadomości na temat podcinania owej robinii,, czy moge juz ja podciac i na jaka dlugosc pozostawic galazki,,, serdecznie dziekuje
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Cięcie powinno ograniczyć się do usunięcia uszkodzonych pędów, jeżeli chcesz aby się zagęszczała przytnij pędy o 1/4-1/5 długości. Proszę o fotografie Twojego grochodrzewu.
lucyna00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lut 2008, o 19:55

Post »

dziekuje bardzo za szybka odpowiedz,,
alex@
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 lut 2008, o 11:08
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Witam .
Jestem posiadaczką około 10 robini pseuduacacia Umbra... .Na zdjęciu mają 3 lata i nigdy ich nie obcinałam, usuwałam tylko obrosty z pnia i ziemi (zdażają się i to nawet często).Pod koniec lata 2007 niektóre drzewka tak się rozrosły, że połączyły się koronami.
Za kilka lat będzie można trochę odmłodzić korone , przyciąć i nadać jej ładniejszy okrągły kształt.

Obrazek
pozdrawiam ola
Emi679
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2009, o 11:41
Lokalizacja: Poznań

Robinia akacjowa, grochodrzew (Robinia pseudoacacia )

Post »

Witam wszystkich.
Przeprowadziłam się niedawno do domku z maleńkim ogródkiem. W tym naprawde mini ogródku rośnie śliczne drzewko z którego na początku byłam ucieszona bo ogród jest od południa i słońce mocno tam grzeje. Ale ostatnio dowiedziałam się że to drzewo to robinia akacjowa i że będzie ogromne. Rośnie ono bardzo blisko domu (około 2metrów) i teraz zastanawiam się czy korzenie nie uszkodzą fundamentów. Przeczytałam kilka postów na ten temat i jetem przerażona. Czy na wycięcie takiego drzewa trzeba mieć pozwolenie??? W niektórych postach widziałam że kolor kwiatów na jakieś znaczenie. Może ktoś coś więcej na ten temat napisać? Bardzo szkoda mi tego drzewa ale jeśli nie ma innej rady to będziemy musieli wyciąć. Czy przycinanie konarów, tak jak się robi z drzewami owocowymi coś pomoże???
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Witaj1
Myślę,że najlepiej spróbować je przesadzić (nie wiem jakiej jest wielkości? Jeżeli jest małe, uda się, jak korzenie wrosły w fundament - utnij je,nie wyrywaj.
Jeżeli musicie wyciąć drzewo -trzeba to zgłosić, bo jak ktoś podkabluje będzie wysoka kara.
Ja osobiście lubię akacje za wspaniały zapach kwiatów, można je formować - przycinać koronę.
Pozdrawiam. :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A domek ma piwnice? Ma głębokie fundamenty? Może korzenie sięgną głębiej i nic się nie stanie? A może napotykając przeszkodę skierują się tam, gdzie mają wolną drogę i też nic się nie stanie? Poczekaj, nie wycinaj tak od razu :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Robinia akacjowa to super-drzewo: pięknie kwitnie i pachnie, jest miododajne, szybko rośnie i ma sporą wartość energetyczną jak i stolarską. Ale ma jedna wadę(oprócz kolców- oczywiście): jest bardzo żywotne i daję mnóstwo uciążliwych odrostów korzeniowych, które nie tępione regularnie zdominują coraz szerszy obszar. Nawet jego wycięcie nie załatwi sprawy- co rusz to gdzies coś wybije. Ale można z nią zyć i z odległości dwóch metrów fundamentom nie zaszkodzi.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Emi679
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2009, o 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wydaje mi się że tego drzewka już nie da się przesadzić. Teraz naokoło 3 metrów. Czy te odrosty ciężko się karczuje???
Pytam bo ten ogódek to taki większy wybieg dla mrówek i bardzo chce tam posadzić jak najwięcej kwiatów a nie chciałabym ich niszczyć za każdym razem jak przyjdzie mi walczyć z akacją.
Dom nie ma piwnicy i wydaje mi się że fundamenty też nie są głębokie.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Problem w tym, że jak ją wytniesz to się wtedy "jazda" zacznie bo z korzeni wyrośnie cale mnóstwo odrostów- to samo dotyczy wycinania korzeni - jeśli w ziemi zostanie ich cześć to będzie w tym miejscu odrost :idea: :? Czy to jest na 1005 robinia akacjowa a nie np Robinia fertilis czy hispida- te rosną nieduże :idea: :)
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Robinia akacjowa to zło wcielone.. męczymy się z odrostami już około 40 lat :) moi dziadkowie, rodzice, a teraz ja... w tamtym sezonie wykonałem oprysk roundapem - zero efektu :) wycinamy je co roku bo inaczej była by dżungla...


Każde wycięcie daje kolejne kilka odrostów :) a więc jest to walka z wiatrakami...
Emi679
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2009, o 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post »

To drzewko w ogródku wygląda tak niewinnie! Ale zauważyłam nie daleko od niego trzy gałęzie ze strasznie ostrymi kolcami. Czyżby to były te odrosty?? Nie widziałam jeszcze na jaki kolor kwitnie i na tym drzewie nie zauważyłam też kolcy. Każde drzewo akacji na kolce??
Po czym rozpoznać czy to przypadkiem nie jest robinia fertilis albo hispida???
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Jeśli to są odrosty to nie wycinaj. Gdy będą miały już liście i będzie wiadomo na 100% że to robinia to opryskaj je roundapem :) powinno zniszczyć odrosty...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”