Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Papciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Witam,

Planuję założyć kompostownik z palet i czy na wierzch mogę położyć korę bądź słomę na to wysypać worek torfu kwaśnego a później co zbiorę z domu oraz ogródka?

Oraz czy mogę kompostować następujące rzeczy:
- trociny wraz z odchodami po świnkach morskich
- gałęzie oraz liście z winogron
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Gałęzi nie polecam,liście winorośli owszem,kora też może być ale w jakim celu torf?
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja do kompostownika wrzucam wszystkie odpady oczywiście roślinne, kiedy mam już sporo odpadów, ubijam posypuję wapnem, dodaję też bo mam qówna gołębiego i nakrywam kartonami, i wrzucam odpady itd. no i oczywiście od czasu do czasu sporo wody. Tez mam kompostownik z palet.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Papciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Torfu mi zostały dwa worki z którymi nie mam co zrobić dlatego pytam czy można.
Dużo sypiesz wapna?
Czy na spód palety dawałaś słomę/gałęzie/kore?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Zastanawiam się dlaczego dodaje się wapno do kompostu ? Kilkakrotne pomiary w moim kompostowniku zawsze pokazywały odczyn zasadowy pomiędzy 7,5 a 8,5 pH.
Z tego powodu zmieniłem przesypywanie mocznikiem na dodawanie siarczanu amonu w celu przyspieszenia rozkładu. Dodanie wapna przecież zwiększy zasadowość. Wrzucenie torfu ma moim zdaniem większy sens.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Papciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Pewnie zależy od tego co się wrzuca do kompostu ale jak widać pH należy kontrolować żeby dodawać albo wapno albo torf/siarczan amonu.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Moim zdaniem wapno w pewnym stopniu przyśpiesza powstawanie kompostu i jednocześnie zapobiega pleśnieniu resztek roślinnych. Również niby zasłona przed gryzoniami ale to moja teoria.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Nie przyspiesza, dekompozycja w kompostowaniu gorącym jest domeną bakterii tlenowych i jest to najszybsza dekompozycja. One mają dość minerałów w samych resztkach roślinnych o ile jest zachowany optymalny stosunek C:N, jeśli nie jest optymalny to jedyne co się dodaje to kartony, zrębki drewniane (C) lub mocznik, azotan amonu (N).
W kompostowaniu zimnym gdzie znakomitą większość dekompozycji wykonują grzyby, dżdżownice i inne robaczki to akurat czas (wiele miesięcy) najwidoczniej dla właścicieli nie jest przeszkodą. A do wermikompostu też jest zupełnie zbędne. Wapno powinno być stosowane jedynie do uzyskania optymalnego pH, nie ma żadnego zastosowania do przyspieszania kompostowania. Co więcej mało rozsądne i uzasadnione stosowanie może skutkować zwiększonymi stratami azotu.
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Witam
Nie mam co robić ze skoszoną trawą z ok 500m2 , chcę kupić plastikowy kompostownik i wrzucać ją tylko tam. Kompostownik będzie stał na słońcu bo nie ma innej możliwości. Czy coś z tego będzie ?
Regulamin Forum
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Będzie problem. Trawa ma tendencję do sklejania, a zielona ma zdecydowanie za duży udział azotu względem węgla by poprawnie "gorąco kompostować". A zostawiona sama sobie przygrzeje się, poskleja, upadnie pod własnym ciężarem i będą takie gnilne placki. Można podejrzeć na YT "composting grass clippings" i ""hot composting". 100% trawy nie da rady, nie w ten sposób. A innego szybkiego i dobrego sposobu nie znam. Inna opcja oprócz kompostowania to ściółkowanie skoszoną trawą lub oddawanie w workach bio (do zakładów komunalnych). Jeśli ktoś nie ma czasu (na prace przy) i/lub miejsca na kompostownik, a do tego nie chce ściółkować skoszoną trawą, bo nie podoba mu się, albo nie ma czego to jeśli jest opcja oddawania resztek zielonych do utylizacji przez ZK to jak najbardziej popieram. Lepiej tak niż się męczyć uzyskując w efekcie i tak słaby kompost. Jeśli jednak wysiłek nas nie przeraża to gorący kompost jest najpewniejszą i najszybszą metodą utylizacji samemu.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jak taka skoszona trawa poleży tydzień na grządce i się ją przedziabie mieszając płytko z ziemią to trawa znika w oczach.
Ziemia potrafi tak pochłonąć ogromne ilości trawy.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Zgadzam się w 100% z tym co powiedział Promilus na temat kompostowania świeżej trawy. Natomiast można również kosić trawnik bez kosza (mulczowanie) co całkowicie eliminuje problem kompostowania.
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

A zakładając 80% trawy a reszta to chwasty z tego ogródka i jakieś obierki z ziemniaków to w takim plastikowym kompostowniku ok 650l wtedy coś będzie z tego ?
Regulamin Forum
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”