Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
mateo123
100p
100p
Posty: 127
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Mam czereśnie Lapins sczepioną na antypce. Rośnie bardzo ładnie(trzeci rok po posadzeniu) w zeszłym roku trochę chorowała ale była garstka pysznych owoców na spróbowanie a w tym już obsypana kwiatkami. Kiedyś kolega Rossyant pisał na forum, że Lapins kwitnie średnio-wcześnie więc powinien zapylać wszystkie czereśnie kwitnące wcześnie i o średniej porze.
mroutcast
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2023, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Dokupiłem Lapinsa, bo nic już lepszego nie mieli, a z neta to 15-25d termin realizacji. Co będzie to będzie. Lapins samopylna i niby taki sobie zapylacz uniwersalny choć wg tej klasyfikacji genetycznej tylko tak ot sobie pasuje do Rivana... No ale nic lepszego nie dało się wykombinować - Vegi ani Burlata już nie mieli. Dzięki za pomocne odpowiedzi! ;:333
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Już nie marudź bo być może dobrze wybrałeś. Widziałam w necie termin realizacji od 1-5 dni. Skąd taki termin wytrzasnąłeś 15 -25 dni ? Jak wrócę do kraju to zaraz zamówię Lapinsa albo Skeena, jeszcze się zastanowię. I jeszcze jedno wezmę pod uwagę; chce drzewko dwuletnie a nie okulanta, wtedy jestem rok do przodu. I raczej ten warunek zdecyduje o odmianie, bo ja czasu za dużo nie mam. Już dałam cynk do siostry do Polski by Sama wykopali.
Pozdrawiam! Gienia.
mroutcast
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2023, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Bo jak z neta to tylko na all... biorę, gdzie mogę sobie poczytać masę komentarzy - bo różnie to bywa, przysyłają i przyschnięte i uszkodzone w transporcie itd. Jak coś, to mam zwrot kasy bez problemu na all.... Sąsiad zamówił masę sosenek, jodełek, cisów by obsadzić dookoła posesji z jakiejś strony i około połowa była "śnięta" i nie odżyła po posadzeniu. Kilkaset złotych w zadek dostał bo oczywiści sklep reklamację odrzucił.

No a z Lapinsem to przynajmniej z jednym drzewkiem owocującym wyląduję ;:138
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

No bo właśnie kupujesz w sklepie a ja kupuje w szkółce i na pewno nie kupie na all... . Dlatego jest długi termin dostawy bo sklep musi najpierw kupić w szkółce - jeśli nie ma na magazynie. Dwa tygodnie poniewierki dla drzewka to dosyć długo. A jak ma na stanie w magazynie to wiadomo jak mogą wyglądać.
Właśnie dotarły do mnie fotki z działki;
Regina
Obrazek
Wega

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Nie ma co uogólniać, że sprzedawcy stacjonarni są dobrzy a internetowi to oszuści czy odwrotnie. Świat handlu się zmienia i aktualnie już ogrom sprzedawców na znanym serwisie aukcyjnym jakością obsługi oferuje najwyższy poziom, jest też system ocen, dzięki którym można zdecydować czy chcemy zaufać czy szukać u kogoś innego.
Gienia1230 - piszesz, że Sam wylatuje u Ciebie, ja posadziłem go jako zapylacz a okazuje całkiem smaczny, owoce duże i chrupkie. Może to kwestia warunków glebowych w których rośnie?
Pozdrawiam,
Tomek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Nie , nie chce uogólniać, różne rzeczy kupuje w sklepach ( np odzież) na all... i nie mam problemów, reklamacje czy zwroty załatwiają bardzo szybko. Jednak drzewka czy krzewy kupuje zawsze bezpośrednio w szkółce. Jest jednak różnica pomiędzy sklepem, który kupuje u szkolkarzy a szkółka . Ta roznica to miedzy innymi czas trwania transakcji. Szanujące sie szkółki bardzo starannie dobierają sadzonki i pakują krzewy czy drzewka i jeszcze mi sie nie zdarzyło by przyszły uszkodzone, czy nie odpowiadające opisowi. A może ja mam po prostu szczęście. Niektóre szkółki w ogóle nie prowadzą detalu tylko hurt , wtedy ktoś, kto szuka jakiejś odmiany nie ma wyboru. Ostatnio, w marcu kupiliśmy w szkółce blisko Dębicy dwie śliwy, ale zapylacza Althane kupowałam już w lokalnym sklepie ogrodniczym i okazało się, ze na korzeniach są guzy. Nie kupiłam oczywiście tego drzewka. Poprosiłam sprzedawczynie by zrobili reklamacje do dostawcy ale tylko wzruszyła ramionami i wkopala renklode z powrotem. Na szczęście siostra mnie stamtąd szybko wyciągnęła bo …. . Ktoś, kto nie zauważy to pewnie kupi ;:oj .
Czeresnia Sam wypada z dwóch powodów, jest to odmiana pozna i ma lekka goryczkę, i zapyla mi tylko Regine. Do Wegi i do Bladoróżowej nie mam zapylacza, Lapins czy Skeena załatwi sprawę. Mam przynajmniej taka nadzieje.
Pozdrawiam! Gienia.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Który preparat będzie lepszy na brunatną zgniliznę, Topsin 500 SC czy Syllit 65 WP ?
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Syllit nie zwalcza brunatnej zgnilizny.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 118
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Slomo pisze: 15 maja 2023, o 21:50 Który preparat będzie lepszy na brunatną zgniliznę, Topsin 500 SC czy Syllit 65 WP ?
jak napisał Kol. Bioy wyżej - Syllit na pewno nie, natomiast myślę, że chodziło Ci prawdopodobnie o Switch 62,5 WG, który jest akurat typowym środkiem p/bz.
A co do Topsinu - masz zachomikowane jakieś zapasy? Bo od 2 lat jest wycofany. A szkoda, bo dość skutecznie walczył z przeróżnymi patogenami...

Natomiast możesz wziąć pod uwagę jeszcze Scorpion 325 SC - nie pamiętam teraz, czy działa akurat na bz, zweryfikuj sobie to jeszcze, ale z tego co pamiętam to mówiło się o nim jako następcy Topsinu, nawet o szerszym spektrum działania.
P.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Są jeszcze signum, score - działają systemicznie, switch dziala powierzchniowo ( i chyba wgłębnie o ile pamietam). Wybór dosyć spory.
Pozdrawiam! Gienia.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Dziś rano zrobiłem oprysk Topsinem. Mam go jeszcze pół buteleczki. walczyłem tym orężem z mączniakiem prawdziwym na winorośli :D
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

No mi też się udało zachomikować mały zapas Topsinu zanim został wycofany i profilaktyka na drzewach wygląda tak: początek kwietnia miedzian, dwa tygodnie później Score, po kolejnych dwóch tygodniach Topsin. Przy czym czereśnie już na Topsin się nie łapią bo to początek maja i za blisko zbiór owoców.

A z innej beczki - kupiłem w tym roku żółte tablice pod monitoring nasionnicy na czereśniach. Myślicie, że już czas założyć czy jeszcze za wcześnie na oblot?
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”