Oncidium - porady

ODPOWIEDZ
alchemick
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 gru 2006, o 20:39
Lokalizacja: Krosno

Post »

Witaj !
Mam oncidium:Gover Ramsey lub Varicosum ...nie umiem sie zdecydować a otrzymałem go bez opisu. Za ewentualną pomoc w ustaleniu poprawnej nazwy, dzięki.
Co do hodowli to rośnie u mnie jak chwast!!!Kwitnie prawie non stop!!! W doniczce jest 4 szeregi bulw ,które w różnych porach roku kwitną. W ciągu ostatnich 12miesięcy nie miał na sobie kwiatków w lipcu i końcem listopada...aktualnie ma ok 50 kwiatow.Nie stosuję żadnych przerw w podlewaniu .Chętnie odpowiem na szczegółowe pytania.Wkrótce będę musiał wyciąć jeden szereg ...wychyla się za bardzo za obrys pojemnika.
Pozdrawiam
Mam problem z umieszczeniem zdjęcia ...za duże,znalazłem trochę mniejsze i widzę,że się udało
Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Alchemicku :P

Daj fotki całej rośliny-chętnie zobaczymy jak to rośnie u Ciebie.
Wzrost jest charakterystyczny dla wszystkich oncidiowatych=wspinanie sie
nowych psb, rozrastanie na boki.
A co to jest konkretnie ? nie ustalimy, z uwagi na mnogość spotykanych storczyków,w formie,kształcie i pochodzeniu.
Wszystkie bywają podobne, różnica jest wielkościach ,kolorach i samej roślinie.
Ale to i tak :P za mało ,aby stwierdzać tożsamość.

A....chętnie zobaczymy okaz na fotkach- pokaż nam! :roll:

pozdrawiam J ;:76 VANKA
alchemick
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 gru 2006, o 20:39
Lokalizacja: Krosno

Post »

Jovanko!
Wiem od Przemka ,że jesteś tu teraz szycha więc się będę słuchał i zaraz opisze to oncidium i postaram sie wysłać kilka zdjęć .
Ma młode liście w delikatne cętki...potem to zanika i stają sie jednolicie zielone . Kwitnie jak grzyby u bacy " ka wce " /mam nadzieje ,że znasz ten dowcip/ tzn nie ma okreslonej pory roku -taki jest albo moje błędy w hodowli takim go uczyniły. Pęd kwiatowy jest rozgałęziony,od podstawy na bulwie do czubka z kwiatkiem to minimum 60cm(miał tylko 35 kwiatków ,pierwsze kwitnienie na na słabych bulwkach) do nawet 80cm (86kwiatków). Rośnie mi teraz taki mega pęd na roślince która wytworzyła potężne bulwy (11x5x3) zwykle (9x4x2-2,5). Ped ten ma już 75 cm i ma co najmniej 12 bocznych rozgałęzień. Dodatkowo nawet chyba te rozgałęzienia też się będą rozwidlać /nigdy tego nie było!/ - wygląda imponująco (może uda się wysłać jego zdjęcie). Kwiatki mają wymiary :2,5-2,7x3,5cm.
Muszę jechać na basen .jak trzeba więcej danych to proszę pytać.
Pozdrawiam
/nic nie kumam wielkość pliku jest 1,43Mb i nie chce przejść - zdj wyślę może na Twój mail,ale po basenie spróbuję jeszcze raz/-szukam "najmniejszych" zdjęć... na zdj to ta roślina co ma teraz ten mega pędObrazek
alchemick
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 gru 2006, o 20:39
Lokalizacja: Krosno

Post »

Witaj 7io. !...../czyli Siedmiokropka!/
Nie pisałem ,że będę wyrzucał!
Postaram się nie zapomnieć....ale będzie to za kilka miesięcy bo teraz ta "szeregówka" szykuje się do zakwitnięcia więc szkoda byłoby tracić kwitnienie.
2 lata temu odszczepiłem 2 bulwki i dopiero teraz dochowałem sie kwitnienia! Mimo iż co kilka miesięcy przyrastała ładna bulwa /de facto większa niż te co kwitły na roślinie matecznej!!!/
Jak oczekujesz szybszego kwitnienia to poluj na "przekwita"!
Pozdrawiam
Spróbuję dołączyć zdjęcie ale ciężko bo jakiś duży wymiar mają.
Podaje się...
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Nie wygląda z wierzchu żle, właściwie to nie widać tego marszczenia Obrazek
a to moje oncidium,mamjuż 4 lata, ale bulwy pomarszczyło dopiero jak mój dzieciak wyrwał je z doniczki i zostało z paroma korzonkami, które musiało wykarmić rosnący kwiatostan.Szkoda mi było kwiatów, bo czekałam na nie 0,5 roku.No strasznie się wysiliło.Twoja roślinka też dokonyje dużych wysiłków jeśli często kwitnie. :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
alchemick
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 gru 2006, o 20:39
Lokalizacja: Krosno

Post »

Witam!
Naumiałem się pomniejszać zdjęcia! W moim wieku coś sie nauczyć to jest coś!
Cd o oncidium.
Kontrolnie wrzucam to zdjęcie co mam w pracy.
Skonrolowałem stan pomarszczenia bulw po przekwitnięciu pędu...właściwie to są bez zmnian,tj są dalej jędrne. Możliwe ,że na ich wygląd ma wpływ sposob ich traktowania i częstotliwość podlewania...nie stosuje żadnych okresów spoczynku.
Pozdrawiam Obrazek
PS
Do Jovanki
...prosze mi dopisać ,że umiem jeszcze pomniejszać zdjęcia...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

W jakim wieku-w jakim wieku ;:24 i nie pytam o liczby!!!

Wiem ,ze każdy jest wspaniały -

..zawsze ciekawszy i wcale nie trudny ,świat się jawi,
gdy patrzą nań , ludzie ciekawi..../Jo./.


Tak mi się zrymowało.
Maksymy :roll: tworzę również na własny użytek, bardzo pomagają.

Polecam ;:58


co do psb- pomarszczenia wysiłkowe - noooo....o kiedyś nastąpi moment wyczerpania zapasów i zaczną zamierać.Oncidia charakterystycznie kwitną i prawie zawsze widoczne jest
zmarszczenie.Niestety domowe warunki dodatkowo sprzyjają i wpływają na efekt wizualny.

Fotki, pomogę o tyle,ze podam żródło :gdzie szukać.
Ja nie pracuję na fotosiku, nie znam dokładnie.
Obróbkę robię w komputerze , na Image Sh. daję gotowy rozmiar.

A oto link do naszego żródła kierunkowego:
DOBRE ADRESY


Jest troszkę czytania ,ale wybór metody zależy od Ciebie czyli od tego czym dysponujesz na
komputerze.
Gdy będą dalej kłopoty- pisz, będziemy myśleć dalej.

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Turkusikk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 paź 2008, o 15:29

Post »

Witam mam storczyk oncidium od niedawna, zauważyłam że pseudobulwy marszczą się. Kwiaty są ładne i nie opadają. Proszę o informację czy taki stan jest wynikiem złej hodowli?
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Turkusiku poczytaj np. tu http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Fragment:
"Jak w wypadku większości storczyków o sympodialnym typie wzrostu, te storczyki nie kwitną drugi raz z tej samej pseudobulwy - łodygi kwiatowe wyrastają wyłącznie z nowych pseudobulw dojrzałych w danym sezonie. Stare pseudobulwy nie są już aktywne i po 2-4 latach zrzucają liście. Ponieważ stanowią jednak magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów, więc w miarę możliwości (uwzględniając rozsądną pojemność doniczki i estetykę) nie należy ich odcinać."

Więc to normalne, że w trakcie już pełni kwitnienia zaczyna się trochę marszczyć. ;)
Ale warto poczytać tam więcej. :)
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Moje zwalone przez wichurę podzieliło się samo na dwa oddzielne. Teraz z takich starych, po kwitnieniu i pomarszczonych wypuszcza nowe psb. Jedna psb ma nawet 2 młode.
Rosna, jak na drożdżach i faktycznie po podlaniu miksturą wody z drożdżami wg przepisu Bogumiły.
alchemick
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 gru 2006, o 20:39
Lokalizacja: Krosno

Post »

Witam!
Co do pomarszczonych psb...
Ostatnio zaobserwowałem proces odwrotny w odniesieniu do już uprzdnio pomarszczonych tj starych psb. Myślę,że jest to efekt dużej ilości wilgoci, ale ponieważ spoko zakwitł nie panikuję.
Dla lubiących liczyć ...ile rozwiniętych kwiatków jest na poniższym zdjęciu? Obrazek
alchemick
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 gru 2006, o 20:39
Lokalizacja: Krosno

Kolejne zdj

Post »

Z dużym opóźnieniem /niestety delegacje i nadmiar zajęć /dosyłam bardziej aktualne zdjęcie.
Apogeum kwitnienia, na tym zdj kwitną wszystkie cztery pędy.
Obrazek
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

a jak wygląda doniczka do oncidium :?: to nie jest taka sama jak do każdego storczyka?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”