Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re:

Post »

Witam!
Kiedy najlepiej zbierać strąki jesienią? Czy robić to przed przymrozkami czy lepiej po nich? Kiedyś zerwałem trochę strąków ale chyba za wcześnie bo nasiona wyglądały jak cieniutkie blaszki. Moja katalpa strasznie się rozrosła i jest już ponad kablami od latarni ulicznych...
nocny_drwal pisze:Nasiona o tej porze roku? Mam nadzieję, że chodzi o nasiona na drzewie? Ja zbieram późną jesienią. Trzeba pilnować, by się nie otworzyły na drzewie, bo się wysypią. No i by dzieci nie pozrywały :roll: ciężko, jak taka rośnie w parku ( a jeszcze ciężej z takiej zrywać owoce, jak są 3 metry nad nami, a drabiny do parku nie wypada :roll: :wink: ) jak zbiorę owoce, to daję je do foliówki i do lodówki na zimę. wiosną wysiewam na zagonie w tunelu. jak wysieję na początku maja, to po 2-3 tygodniach wyłażą. rosną bardzo szybko. 2 letnia katalpa potrafi mieć ponad 2 metry. Jeśli chodzi o to ile wyjdzie złotych siewek, to zależy od szczęścia. Ja w tym roku mam około 30% złotych, reszta zielone.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Ja nasiona zebrałem wiosną w OB i mam 13 sadzonek pikowanych w paletę, mają po 4 listki właściwe ;:138
bogumila
1000p
1000p
Posty: 1289
Od: 17 cze 2008, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Tak wyglądają moje tegoroczne siewki Catalpy.



Obrazek
Pozdrawiam Bogumiła
Moje linki
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Moja Surmia ma już 2 metry, sadzona rok temu była gałązką 30-sto centymetrową ...

Obrazek
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Ale rośnie jak krzew a nie drzewo , czy ją trzeba formować czy po czasie pójdzie w pień???
duduś
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Jeśli chcesz mieć drzewo musisz wycinać odrosty. Naturalnie idzie jak krzew.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
szymka
500p
500p
Posty: 599
Od: 21 lip 2007, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Moja catalpa została formowana na drzewko i taką już ją kupiłam. Na razie rośnie w dość dużej donicy, w przyszłym roku planuję wysadzanie do ogrodu. Niestety nie wiem, czy woli słońce, cień, półcień... w jakich warunkach rośnie u was, drodzy forumowicze?
When nothing goes right, go left.
Pozdrawiam, Kasia
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

W OB w Zabrzu rośnie w słońcu
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

U mnie też rośnie w pełnym słońcu i efekty są znakomite. Najgorsze są pierwsze lata jak brakuje jej wody ale jak już sięgnie wody podpowierzchniowej to rośnie że hoho.
Awatar użytkownika
marcyjanna
200p
200p
Posty: 422
Od: 23 cze 2009, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

A moja wróżka zmarzła. A taka duża była... a taka ładna... :( Wypuszcza od korzenia gałęzie, ale straciłam już do niej serce.
pozdrawiam
Małgorzata
Ot... chwastowisko marcyjanny.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Czy moglibyście napisać, czy katalpa ma ładny zapach? Bo podobno pachnie. Jedni mówią, że ładnie, inni, że brzydko. Na All reklamują ją jako roślinę odstraszającą zapachem komary :shock: Czy ona ma taki intensywny ten zapach?
Bo od dawna marzę by ją posadzić i właśnie zwolniło mi się wymarzone na surmię miejsce. Ale jest ono tuż koło głównej drogi do domu, jeśli zapach ma słaby, to nie wiem czy warto sadzić. :roll:
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Spacjo, ja mam przed domem 6 katalp, rosnących wzdłuż podjazdu (trzy po jednej stronie i trzy po drugiej). Nie wiem dokładnie, jaka to jest odmiana, ale zapewniam Cię, że drzewo samo w sobie raczej nie pachnie, a jeśli już, to dość słabo. Pachną natomiast kwiaty, ale jeśli podcinasz co roku gałęzie, żeby uformować kule, katalpa nie kwitnie i nie ma grochowatych strąków (z czego się cieszymy, bo mieliśmy mnóstwo śmieci przed domem od lipca do późnej jesieni ;:108 ).
Jeśli masz miejsce koło głównej drogi - sadź katalpę bez wahań. ;:65 Drzewo naprawdę ładne i ciekawe.

Pozdrawiam spod katalpy :wink:
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Surmia - Catalpa jak wróżka

Post »

Moja Catalpa.


Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”