Co to za lipa?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Co to za lipa?

Post »

W zeszłym roku chodząc po Rzeszowie znalazłem lipy rosnące wzdłuż jednej z ulic i nie potrafiłem ich oznaczyć. Potrafię rozpoznać lipy: drobnolistną, szerokolistną z odmianami, krymską, amerykańską, srebrzystą i niektóre jej odmiany, może jeszcze holenderską bym rozpoznał. Ale to coś do niczego nie jest podobne.
Liście są z wierzchu ciemnozielone i matowe i praktycznie nagie (najwyżej z rzadkimi włoskami gwiazdkowatymi), a od spodu są pokryte rzadkim i łatwo ścieralnym, rudawym kutnerem z włosków gwiazdkowatych. Brzeg liści jest piłkowany z wystającymi końcami ząbków. Całe liście z ogonkami są długości ok. 15-18cm.
ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Kwiatów w kwiatostanach jest bardzo dużo (20-30 kwiatów w jednym 'kiściu' albo więcej), mają ok. 50-60 pręcików, nie mają staminodiów i teraz właśnie są w pełni rozkwitu.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Czy wie ktoś co to jest? Bardzo byłbym wdzięczny za identyfikację.
ObrazekObrazek
Obrazek
Pzdr.
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Co to za lipa?

Post »

Ładna lipa i trudne pytanie :) Amerykańska i srebrzysta faktycznie odpadają, bo mają staminodia. Przy tej ilości kwiatów pomyślałem o jakiejś azjatyckiej, ale one jeszcze nie kwitną, no i też chyba mają staminodia. Reszty nie ma co wymieniać, jak nie ma pewności - może być jakiś mieszaniec. Jak nikt tutaj nie będzie wiedzieć, to proponuję napisać do:

http://www.ekolas.pl/lipy.html

Albo skontaktować się ze wspomnianymi tam specjalistami.
x_p-r
200p
200p
Posty: 302
Od: 25 maja 2010, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za lipa?

Post »

To może być Tilia x euchlora K.Kocha ,odmiana lipy krymskiej uzyskana Tilia cordata x Tilia dasystyla . Charakterystyczna jest wspomniana wewnętrzna strona blaszki z ciemnożółtą kędzierzawością w kątach unerwienia jak i bardzo duże kwiatostany. Co pamiętam z arboretum w Rogowie(chyba tam widziałem) to by się zgadzało.

Pozdrawiam,Piotr

Edit : patrzyłem teraz czy poza arboretami lipę krymską Kocha można spotkać w południowo wschodniej Polsce i jest wzmianka o nasadzeniach w Parku Zamkowym w Łańcucie,czyli niedaleko,może to jakiś ślad do tych w Rzeszowie ?
I zdjęcie liści co mam , wyraźne ostre piłkowanie
Obrazek

spodnia strona blaszki dobrze widoczna tutaj http://www.about-garden.com/ei/pl/01015 ... a-krymska/
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Co to za lipa?

Post »

Nie, to na pewno nie jest lipa krymska. Lipa krymska ma mniejsze liście (mniej więcej takie jak lipa drobnolistna), silnie błyszczące od góry (a ta ma matowe) i z drobniejszymi ząbkami. Poza tym nie mają aż tylu kwiatów w kwiatostanach. W Rzeszowie lip krymskich jest bardzo dużo, więc bym rozpoznał.

Tak jak napisał Griseum, też myślałem że to może któryś z azjatyckich gatunków (T. insularis?), ale trochę wcześnie kwitnie (tak jak drobnolistna). Poza tym jeszcze one się potrafią krzyżować, co jeszcze komplikuje sprawę.

W każdym razie dzięki za odpowiedzi :)
x_p-r
200p
200p
Posty: 302
Od: 25 maja 2010, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za lipa?

Post »

Pomyliłem w pamięci dwie lipy :-), ta z pajączkami z arboretum to oczywiście lipa szerokolistna (t. platyphyllos)w odmianie Rubra. Jestem tam zawsze w maju i to nie jest za bardzo czas lip, stąd nie pamiętam też kwiatów i czy z, czy też bez staminodiów. W literaturze ogólnie dostępnej ten stan kwiatów jest pomijany. Porównywałem też z odmianami wierzb azjatyckich (tych,które mam zdokumentowane zdjęciami) : t. japonica , t. mandschurica, t.amurensis, t. mongolica, t. sibirica, t.maximowiczii, t. nasczukini .W większości przypadków różnią się bardzo liśćmi .
Jak już będzie znana odmiana to proszę zamieścić nazwę .

Pozdrawiam,Piotr
marioot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 sie 2015, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co to za lipa?

Post »

Szkoda, że zdjęcia z pierwszego postu są już nie aktywne, również jestem z Rzeszowa. W parku rosną obok siebie 3 lipy. Jak na zdjeciu proszę o pomoc w identyfikacji. Wedlug mnie to od lewej srebrna, w środku nie mam pojęcia stawialbym na krymska gdyby nie to, że ta pięknie kwitnie (polowa czerwca) krymska kwitnie w lipcu. Po prawej drobnolistna.

Obrazek

Lipa srebrna
Obrazek

Lipa X
Obrazek

Obrazek

Lipa drobnolistna
Obrazek

Lipa srebrna i drobnoslistna jeszcze nie kwitną, lipa X kwitnie bardzo obficie.
Obrazek
Obrazek
gandalf
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sty 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Co to za lipa?

Post »

Witam ma to ktoś lipę wonną insularis Pytam ponieważ kupiłem przez internet właśnie tam odmianę ale jak byliście mi się nie zgadzały tylko że trudno rodzice jest prawdą Bo każdy wstawia 15 zdjęć
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co to za lipa?

Post »

To jest sekcja w której rozpoznajemy (lub próbujemy
rozpoznać) rośliny na podstawie fotek.
Proszę o wstawienie wyraźnej fotki tej lipy i jej liści.
Poza tym proszę o pisanie z sensem bo trudno odszyfrować
co autor chciał nam przekazać pisząc :
" tylko że trudno rodzice jest prawdą Bo każdy wstawia 15 zdjęć"
W poście brakuje również znaków interpunkcyjnych.

Przed wysłaniem posta warto skorzystać z funkcji Podgląd
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”