MOSPILAN

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: MOSPILAN

Post »

Nie ma już żadnych chloropiryfosów. Zostały definitywnie wycofane z użycia więc ani dursbanu, ani neptuna, ani heliosa itp. już się nie kupi.
mechsas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 kwie 2021, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oprysk Mospilan

Post »

Dzień dobry, Eksperci,
czy mogę prosić o podpowiedź odnośnie środka Mospilan (chodzi o zamiokulkasa zarażonego tarcznikiem)? Kupiłam proszek 1.25g, niestety, na opakowaniu nie ma informacji o potrzebnym stężeniu do roślin doniczkowych. Ile środka i w jakiej ilości wody należy rozrobić? Dodatkowo, zakładam, że nie wykorzystam całego proszku- czy można go przechowywać w warunkach domowych? Na opakowaniu jest informacja, żeby niewykorzystany środek przekazać do punktu utylizacji odpadów niebezpiecznych, ale brzmi to jak niezła zabawa dla jednego oprysku...

Probowałam przeszukać forum w tym temacie, ale niczego nie znalazłam. Może ktoś ma doświadczenia w powyższych tematach? :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18695
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oprysk Mospilan

Post »

0,5 g/litr wody. Oczywiście niewykorzystany na ten moment preparat można trzymać w domu, jak każdy inny do czasu przeterminowania jego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mechsas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 kwie 2021, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oprysk Mospilan

Post »

Wspaniale, dziękuję Panu bardzo za odpowiedź. Czy litr oprysku wystarczy na średniej wielkości zamiokulkasa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18695
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oprysk Mospilan

Post »

Na jeden oprysk wykorzystasz znacznie mniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szopka1195
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 maja 2022, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MOSPILAN

Post »

Dzień dobry,
moje kwiatki zaatakowały wciornastki. Zdecydowałam się na mospilan, jednak czy jego stosowanie jest bezpieczne w domu? W moim mieszkaniu w bloku nie mam balkonu, i jest to w dodatku kawalerka, więc do wyboru jest pokój w którym śpię, albo kuchnia. Szkodników jest bardzo dużo i kwiatki są w kiepskim stanie - wcześniej próbowałam roztoczy swirski, ale nie dały rady. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5088
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: MOSPILAN

Post »

Najbardziej niebezpieczne są pierwsze godziny po oprysku zanim oprysk nie wyschnie lub się wchłonie w roślinę. Wolałbym kwiaty przenieść np. do łazienki i potem pomieszczenie przewietrzyć. Środki owadobójcze chyba są najbardziej szkodliwe dla zdrowia.
Ponek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 maja 2022, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MOSPILAN

Post »

Witam, mam do opryskania parę roślin i drzewek owocowych. Czy muszę rozrabiać każdy oprysk osobno na każdą roślinę ?Czy mogę rozrobić jeden oprysk na wszystko np. 2,4g na 10l ?Mam do opryskania buraki, grusze, jabłoń, czereśnie i czy mogę zastosować oprysk prewencyjnie na innych roślinach np. pomidor,ziemniak, nie zauważając oznak szkodników ale w sąsiedztwie już są rozchulane. Proszę o rady doświadczonych farmerów i z góry dziękuję za pomoc.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7541
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: MOSPILAN

Post »

Ponek, stężenie preparatu jakie chcesz zastosować nie zależy od rośliny ale od szkodnika którego chcesz unicestwić. Na przykład oprysk na stonkę i jej larwy musi mieć mocniejsze stężenie (około 2 gramy na 4 litrów wody) a na mszyce, owocówki, kwieciaki, zwójkówki stężenie słabsze (ja daję 1 gram na 2,5 -3 litry wody). Jeszcze inne stężenie jest na wciornastki, mączliki czy wełnowce.
Unikam jak mogę opryskiwania warzyw, chyba że jest zmasowany nalot szkodnika a do zbiorów daleeeeko. Mospilan ma długi okres karencji, krąży w roślinie kilkanaście dni, mimo, że jest już nieskuteczny na szkodniki. Poczytaj etykietę rejestracyjną.
Pozdrawiam! Gienia.
Ponek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 maja 2022, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MOSPILAN

Post »

Dziękuję Gienia za rady, muszę niestety prysnąć na buraczki, bo mam plagę tego dziadostwa, na drzewach owocowych również jest tego sporo. Dzisiaj rano zabiłem z drzewek około 30 mszyc póki co działam naturalnie ale to jest jak walka z wiatrakami...
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8765
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: MOSPILAN

Post »

Ponek , zwróć uwagę na pH wody do oprysku . W twardej wodzie znacznie spada skuteczność Mospilanu .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7541
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: MOSPILAN

Post »

Cytat "Czego nie można mieszać w jednym opryskiwaczu?
Ograniczenia w mieszaniu środków ochrony roślin oraz ich łączniu z nawozami obejmują między innymi:

mieszanie preparatów siarkowych z olejowymi;
mieszanie herbicydów zawierających 2,4 D z siarczanem miedzi;
mieszanie środków miedziowych z kwasem fosforowym, z mocznikiem, saletrą wapniową oraz nawozami z dodatkiem manganu.
Przepisy nie zabraniają mieszania środków ochrony roślin, jednakże producent ponosi ryzyko strat, jakie może wywołać złe wykonanie zabiegu."
https://www.syngenta.pl/blog/srodki-och ... ego-unikac
Jak chcesz to próbuj. Możesz zaryzykować tym bardziej, że ten preparat zawiera tylko jedną substancję czynną (trifoksystrobina - tak jak zato) i mospilan też jedną (acetamipryd). Byłby pewnie problem gdyby było ich dwie albo nawet trzy, a są takie środki. To już na Twoją odpowiedzialność
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: MOSPILAN

Post »

G2000 spokojnie możesz pomieszać. Mospilan po godzince już zadziała. Wiadomo, że im dłużej tym lepiej, ale czasami nie da się wstrzelić inaczej w pogodę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”