Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

póki co dzisiaj obeszło się bez szwanku na jajkach (nie zawiesiłam wczoraj "firanki" bo było już późno, a dzisiaj pełne ręce roboty i z samego rana na giełdę kwiatową), przed wyjazdem zabrałam 3 jajka to siedziała dziadyga na dachu sąsiada (praktycznie zaraz przy zagrodzie) ale nie było potem żadnych problemów, czasem przylecą zobaczyć czy coś dobrego dają do korytka ale są systematycznie przeganiane (pilnuję aby się nie szwendały w pobliżu, bo mam pełne gniazdo rudzików na podwórku i nie chcę żadnych nieszczęść ;:14 ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Sroka to nie ptak. To styl życia :;230 To jest bardzo mądre ptaszysko. Przegonić je z posesji, to nie lada sztuka.
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

U mnie sroki też występują, nie mam psa, mam kota, który chętnie je goni, ale krzywdy żadnej im nie zrobi bo są za duże dla niego. Kiedy jeszcze mieliśmy kury, sroki porwały nam mnóstwo kurcząt. Plądrują gniazda innych ptaków, to prawda. Ale też polują na gryzonie (nornice, krety, myszy), zjadają wszelką padlinę i to, co znajdą na ludzkich śmietnikach. Nie zauważyłam, żeby z powodu ich obecności jakoś przerzedziła się populacja szpaków czy kosów, przeciwnie - ostatnimi czasy mam ich całe mnóstwo (uwielbiam patrzeć jak wygrzebują robactwo z trawnika). Jeśli chodzi o karmnik - mój ma nisko ustawiony daszek co nie pozwala srokom wejść do środka (sierpówki dają radę). Małe ptaki chętnie korzystają z karmnika, ale tylko z tego ustawionego w pobliżu gęstych krzewów, w których w razie zagrożenia mogą się schować (jakiś krogulec czy inny drapieżny już mi dwa razy w ten karmnik wparował). Uważam, że ptaki będą zakładać gniazda, jeśli znajdą dobre na to warunki czyli drzewa i krzewy, które nie będą formowane, a jednocześnie gęste. Te, które zakładają gniazda gdzie popadnie, muszą się liczyć z atakiem srok, a także - o czym nikt nie wspomniał - kukułek, które są równie groźne dla innych ptaków.
Sroki są niezwykle inteligentne i ich obserwowanie może przynieść ciekawe spostrzeżenia. Niektórzy twierdzą, że na terenie na którym występują sroki, nie występują sójki i odwrotnie. U mnie to się nie sprawdza, rządzą i jedne i drugie. Oba gatunki hałasują. Wyjdźcie sobie rano, tak koło 3 - 4 godziny na podwórko i posłuchajcie jaki hałas robią pozostałe ptaki - jeśli ktoś cierpi na migreny może od tego zwariować.
Zwiększenie sroczej populacji zauważyłam z jednoczesnym zwiększeniem populacji ślimaków. Początkowo zjadały ich całe kilogramy, zrzucając te w skorupkach z dużych wysokości, ale w końcu im się przejadły.
Są uciążliwe, ale stosowania drastycznych metod ich tępienia nie pochwalam. One się uczą, więc trzeba dawać im nauczki ;) Właśnie ścięłam do zera starą leszczynę, na której przesiadywały, ciekawe czy to im wystarczy do wyniesienia się gdzie indziej :)
Pamiętajcie, że każde żywe stworzenie ma do spełnienia jakieś zadanie w łańcuchu pokarmowym, więc walkę z uciążliwymi sąsiadami przeprowadzajmy z głową :)
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Sroki robią dalej to co robią najlepiej, czyli niszczą. Codziennie jest wyścig kto pierwszy dopadnie jajka, nie boją się wejść od budynku, psa mają gdzieś, dodatkowo ukryte za domem gniazdo dzisiaj najwidoczniej wyczaiły siedząc na antenie sąsiada i patrząc gdzie idą kury, także gniazdo było bezpieczne kilka dni, nie mam już siły (najchętniej wytrułabym te szkodniki jak to kiedyś robili myśliwi, czyli białym fosforem ;:14 ).
Zrobię kilka atrap i porozrzucam po wybiegu, jak chcą się bawić niech robią to bez udziału prawdziwych jajek.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Kurnik wraz z wybiegiem radzę ogrodzić siatką, również od góry. Zapobiegnie to atakom srok, które pozbawione dostępu do łatwego pokarmu wyniosą się gdzie indziej, a przy okazji zabezpieczysz przed innym szkodnikiem, który też się może pojawić, czyli lisem. Już nie mówię o tym, że jajka uwielbiają też podbierać szczury (mieliśmy w domu kiedyś takiego cwaniaka).
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Lisy nie podchodzą, a nawet jakby podeszły to nie wejdą bo jesteśmy ogrodzeni z każdej strony.
Wybieg jeśli miałby być osłonięty siatką to jedynie od góry, ale nikt się nie zgodzi na siatkę mimo że po części byłaby dobrym rozwiązaniem nawet na podjadające wróble i sierpówki, ale liczy się również estetyka (szczególnie że wybieg jest przytulony do podwórka i frontu domu), nie mówiąc już o małej wysokości co utrudniałoby poruszanie się domowników (szczególnie mnie, nie jestem niską osobą), jak i trudności zamontowania takiej siatki, a co dopiero wchodzeniu do środka.

Także byłoby to fajne, ale nie na tak wybudowanym wybiegu ;:131 , patrzałam z ciekawości po ile są żywołapki i za jakieś 140zł można już taką zabawkę nabyć, poza tym sroki są chronione częściowo, także nikt nie broni ich tępić po okresie ochronnym...który kończy się za 8 dni.

Ale jak na razie narobię atrap i niech się bawią, zeszłej wiosny je zniechęciło na rok, także mam nadzieję że się wkurzą i nie będą częstymi gośćmi, szczególnie że nie będą mieć już piskląt do wykarmienia.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Jeżeli wybiegiem dla kur jest cała działka to rzeczywiście nie do zrobienia. Swoją drogą trudno mi to sobie wyobrazić.
Vulpecula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 wrz 2016, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Wtrącę i ja swoje 3 grosze.
Ja także miałem sporą zagwozdkę co mam zrobić z tymi szkodnikami, które co poniektórzy na tym forum nie wiadomo z jakich powodów hołubią. Mieszkam od kilku lat poza miastem, w miejscu gdzie populacja srok w ostatnim czasie baaardzo mocno się rozrosła. Na dość dużej działce co roku obserwowałem, fotografowałem różne ptaki. W tym roku niestety nie ma już jeżyka,sójki , nie ma także bekacza krzyka. Jak tak dalej pójdzie to za kilka lat nie będzie pokrzewki, ziemby...
Wiecie dlaczego populacja bobrów się rozrosła do nieoczekiwanych rozmiarów, których opanowac niestety już nie można? Bo naturalnego wroga nie ma - wilka.

Nie wiem jaki teraz jest naturalny wróg srok,być może nie ma, ale na moim terenie wrogiem nr 1 bedę nim JA
Co do kotów - moje spostrzeżenia: codziennie rano sypiąć karmę kotom słuchać zaraz rozlegający się skrzek - ptaszyska komunikują się ze sobą, koty gdy na początku bezstresowo zasiadały przy misce, teraz się boją, obserwują teren, zanim się najedzą. Byłem świadkiem jak niedawno para srok wyjadała karmę, kolejna para groźnie skrzeczała, i koty po prostu zostały odgonione ( polujące kilkuletnie dachowce)

I mówię tutaj głośno, no należy zrobić: należy za wszelką cenę doprowadzić do ograniczenia populacji na tym terenie, podobnie jak ogranicza się populację dzików, bobrów, przesiedlając je ( co moim zdaniem jest błędem). Błyskotki zawieszane na drzewach słabo działają, ale są inne metody.
Najbardziej skuteczną okazuje się jak na razie wiatrówka - i mówię tutaj głośno! Ustrzelić i zawiesić wysoko. Sroki - niestety inteligentne ptaszyska , zapamiętają i będą bały się. Nie wiem, jak będzie tutaj ze skutecznością tej metody, bo wymaga cierpliwosci, ostrożności, celności, a ptak płochliwy ( a i wydatku na karabinek, z większą mocą)
Dla zainteresowanych na priv podpowiem jakiego użyć śrutu i tp

btw: i w du-pie mam reakcje obrońców ptaków na tym wątku!!!
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Wrogiem srok są sójki (walczą o terytorium) i jastrzębie, kot nie ma szans aby ich odstraszyć lub upolować bo te bandyckie szkodniki praktykują ideologię muzułmańską :lol: dlatego nigdy nie atakują jeden na jednego, tylko minimum kilka osobników przeciw jednemu.
Człowiek mógłby i byłby ich wrogiem nr 1 jakby idiotyczny rząd nie ustanowił ich ochrony w czasie lęgów, co szybciej rozwiązałoby problem nadprogramowych stad (bo wystarczyłoby zrzucić gniazdo i zniszczyć jaja).
Mój wujek gdy miał jeszcze celność robił porządek z niechcianymi zwierzętami (tak samo dachowcami które płoszyły mu ptaki w klatkach, i nie jestem temu przeciwna bo koty zabijają podlotki ptaków chronionych całorocznie, jestem zdania że jeśli chce się mieć kota to trzymać go 24h/d w domu), niestety teraz już lata robią swoje, celność i cierpliwość niewystarczająca, no i ptaki cwane.

Co do srok w mojej okolicy dalej są, robią burdel i wrzeszczą jak zwykle, trzymają się jednak przy wybiegu dla kaczek (pod koniec tygodnia będą zlikwidowane), bo miały tam cały czas jedzenie...natomiast wybieg dla kur częściowo ogrodziłam siatką na ptaki bo usuwałam pod koniec lipca z czereśni i mam co do niszczenia jajek spokój (przepędzam procą gdy tylko mam możliwość, to samo robię z wróblami które bez problemu i większego zainteresowania moją osobą skradają się do odkrytego ziarna gdy kury mają czas na jedzenie, bo potem zakrywam).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Vulpecula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 wrz 2016, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Moje koty polują tylko na myszy, nornice i krety. Nie zauważyłem nigdy żeby przynosiły ptaki, a mają taki dziwny zwyczaj , żeby swoje trofea układać rządkiem przy drzwiach albo na tarasie, czasami tylko same łebki
Co do srok to należy składać jakiś petycje, dot oich okresów lęgowych, może nawet grupowo, aby owe poprawki pojawiły się w nowelizacjach rządowych.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Pewnie przy kotach zależy od miejsca w jakim żyje, jak będzie mieć tyle gryzoni że zawsze będzie co upolować (a przy tym niskie nasadzenia nie będą oddzielone od parków/lasów/ugorów leśnych) to jest prawie pewne że kot nie upoluje podlotka lub ptaka, ale jeśli jest to kot osiedlowy który ma do dyspozycji tylko zakrzewione/zadrzewione skwerki (i jest prawie pewne że z małym gryzoniem miał styczność tylko kilka razy w życiu, bo szczurów czasem boją się dotykać) to nie odpuści żadnemu pierzastemu biedakowi.

Zgadzam się powinna powstać petycja rozsyłana po różnej maści forach, aby Ci którzy mają dosyć bezprawia jakie wyczyniają te ptasie mądrale mogli na własną rękę lub z pomocą lokalnego myśliwego/straży miejskiej/straży pożarnej (w kwestii niechcianych gniazd na posesji) robić z nimi porządek.

Kiedyś myśliwi truli krukowate padliną zawierającą biały fosfor...skoro nie chce im się bawić w strzelanie (brak mięsa, dużo zachodu) to niech zaczną znowu je truć w kontrolowany sposób aby żadne inne zwierze nie ruszyło mięsa.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
plich
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2018, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Odświeżę temat. W pobliżu kosy uwiły gniazdo pod osłoną winobluszcza - niestety, sroki je wypatrzyły, wlatują dwie jednocześnie i kosy są oczywiście bez szans. Sroki są najbardziej agresywne właśnie w okresie lęgowym, więc ktoś, kto uznał je za gatunek chroniony - kompletnie nie znał się na rzeczy. Co do ich rzekomej płochliwości też mam wątpliwości - kiedyś dopadły wiewiórkę kilka metrów od mego okna. Narobiłem hałasu, próbowałem przegonić je rzucając w ich kierunku (warzywami) - miały to gdzieś. Z kolei nigdy nie zauważyłem agresywnych zachowań u sójek, o których na jakiejś stronie też widziałem niepochlebne opinie. Populacja srok w miastach rośnie w zastraszającym tempie, za to znikają np. wróble i inne małe ptaki. Tak dalej być nie może.
Awatar użytkownika
Kamis95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 sty 2018, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak pozbyć się srok z ogrodu?

Post »

Ja mam ogromny problem ze srokami. Mam na działce bardzo dużą czereśnie i sroki pojawiają się u mnie, jak tylko pojawiają się owoce. Rozwiesiłem na czereśni specjalne siatki, które zabezpieczają drzewo przed srokami. Niestety ta siatka nie jest wieczna, ponieważ drzewo rośnie. To jedyny sposób, który u mnie działał (w miarę).

Także zauważyłem znikanie mniejszych ptaków w Polsce. Ostatnio byłem bardzo zdziwiony, kiedy pojawiły się u mnie wróble, bo nie widziałem ich od kilku lat (pamiętam, że kiedy byłem młody, wróbli było mnóstwo). Bardzo dawno nie widziałem również gilów oraz bogatki zwyczajnej, a przecież tych ptaków nie da się nie zauważyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”