Obornik trocinowy

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Azalka
200p
200p
Posty: 227
Od: 13 cze 2010, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wiocha pod Szczecinem :)

Obornik trocinowy

Post »

Mogę dostać w prezencie pryzmę obornika końskiego trocinowego (ściółką w stajni są trociny), mniej więcej rocznego.
Mam nagą działkę poroundupową i chciałam ją przygotować po trawnik i do nasadzeń jesiennych (głównie rabaty różane).
To się nada do czegoś czy lepiej nie? (trociny modrzew, dąb i sosna)
DarekRz

Re: Obornik koński trocinowy

Post »

Moim zdaniem się nada - tylko ja bym to jeszcze co najmniej roczek przefermentował - najlepiej pod czarną folią, żeby deszcz nie wypłukiwał. Rok dla końskiego obornika to mało - trzeba pamiętać, że konie nie są przeżuwaczami jak krowy czy owce. W ich odchodach jest sporo żywych nasion. Tu jest jeszcze sprawa trocin iglastych i dębowych - z nich najłatwiej rozkładaja się sosnowe - modrzew już dłużej a dębowe ze wzgledu na zawartość garbników najdłużej.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Obornik koński trocinowy

Post »

... i pewnie zakwaszą podłoże.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński trocinowy

Post »

Azalko, mialam taki trocinowy obornik, rozrzucilam pod rododendrony i azalie jesienia ub. roku. Doszlam do wniosku, ze pod krzewy owocowe (maliny, porzeczki, agrest) sie nie nadaje. Teraz, wiosna pieknie zakwitly, widac im posmakowalo. Ale nie wiem z jakich drzew byly trociny.
Pozdrawiam! Gienia.
Azalka
200p
200p
Posty: 227
Od: 13 cze 2010, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wiocha pod Szczecinem :)

Re: Obornik koński trocinowy

Post »

Chciałam go rozsypać po działce, przysypać troszkę ziemią i "zglebogryzarkować".
Mam obojętną ziemię, odżywić chcę głównie róże.
Zależy mi na tym, aby użyć jak najlepszego nawozu pod jesienne nasadzenia.
Lepszy będzie taki ze słomą czy kupić sobie w jakimś centrum ogrodniczym granulowany?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński trocinowy

Post »

jeśli masz mozliwosc , to taki ze sloma bedzie najlepszy, sloma tez jest potrzebna.
Granulowany to wg mnie mozna stosowac bezposrednio przed sadzeniem lub wiosna a na zime, do przykopania ze sloma.
Pozdrawiam! Gienia.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Obornik koński trocinowy

Post »

Roczny obornik koński na trocinach chyba się nie na daje, trociny żeby się rozłożyły muszą mieć mnóstwo azotu. Nawet jeśli posypiesz mocznikiem to chyba niewiele da, bo azot szybko się wypłukuje. Kompostować jak najbardziej. No chyba że trociny są już rozłożone...
Warto wiedzieć też, że stosunek C:N świeżych trocin i zrębek to 250-500:1 (!) Warto przeczytać http://permakulturnik.blogspot.com/2010 ... sow-o.html
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

:wit czy można przechować trociny po króliku w workach foliowych do wiosny? zrobiła bym w nich dziurki ,żeby dochodziło powietrze :? przerobią się, czy raczej zgniją
wsypała bym do kompostownika ,ale za bardzo nie mam je czym przykryć
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”