Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
kemyz
50p
50p
Posty: 69
Od: 25 lis 2021, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Dzięki.
Zeschniete liście nie opadają, kwiaty pozamierały.
Dzisiaj na krzewie który ma tylko 1 pęd zaatakowany, zauważyłem na pozostalych zdrowych do tej pory pędach kolejne objawy. Listki czerwienieją i zaczynają podsychać. Kwiaty też zasychają powoli......

Cytując......rence opadajoo...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Przeglądając fora już dawno zauważyłem, że najwięcej uprawianych roślin pada z powodu zbyt gorliwego stwarzania im ,,dobrostanu''.
michu85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 lis 2023, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Mam dylemat. Chciałem posadzić sobie aronię galicjankę w ogrodzie, przy ogrodzeniu, obok dwóch wiśni na antypce (słońce miałaby wtedy od zachodu i południa). Zakładając, że odsunąłbym się ~1m od ogrodzenia, to sadząc jeden krzew, rósłby on ~2.5m od każdej z wiśni. Jednak czytając ten wątek, zacząłem zastanawiać się czy nie dokupić jeszcze jednej aronii, jakiejś innej odmiany i nie posadzić dwóch, rozsuwając je ~1,5m od siebie. Wtedy odległość każdej z nich od wiśni spadłaby do ~2m (dla ułatwienia dołączam obrazek poglądowy :wink: liczby przybliżone).

Obrazek

Czy te 2m od wiśni to nie za mało żeby potem swobodnie poruszać się między aroniami i wiśniami gdy urosną (wiśnie też są jeszcze nieduże, drugi rok mają)? Obawiam się, że jak to wszystko urośnie i aronie mając te 2m-2,5m i zaczną się pokładać na wszystkie strony, to czy przy tych 2m odległości od drzew nie zrobi się tam już trochę za ciasno? Z jednym krzakiem zawsze byłoby te 0,5m więcej, no i dostęp dookoła łatwiejszy. Ogólnie to w sezonie wystarczy mi max parę kg owoców, dorosły krzew podobno daje te 4-8kg, teoretycznie więc, wystarczyłby mi ten jeden.

Z drugiej strony, w okolicy nie ma innych aronii, a nie wiem jak owocują samotne, samozapylające się krzewy w porównaniu do dwóch zapylających się krzyżowo. Z dwoma krzewami zapylającymi się krzyżowo plon raczej byłby pewniejszy i podobno lepszej jakości (odnotował może ktoś jakąś zauważalną różnicę w jakości plonu po dosadzeniu kolejnej?). Pytanie też czy plon nie byłby już wtedy za duży (kilkunastu kg aronii raczej nie przerobię), no chyba że niezebrane owoce ładnie znikają do wiosny zjadane przez ptaki, bądź usychając. No ale głównie to chodzi mi o te odległości, bo nie chcę też robić gęsto obsadzonej dżungli z ogrodu.

Dlatego już nie wiem, czy iść w ten wariant z dwoma aroniami, czy pozostać przy jednej? Co byście zrobili w takiej sytuacji?
seebbek
100p
100p
Posty: 142
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Aronie można prowadzić też na jeden pęd jak drzewo. Wtedy zajmuje mniej miejsca.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Post »

Ja mam jedną aronię w ogrodzie (była gratisem dodanym do innego zakupu), w okolicy nie ma innych krzewów. Owocuje obficie co roku. Co do wykorzystania owoców i wielkości krzewu Ty decydujesz.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”