Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Lucynko, chrabąszcza widziałam wieki temu, guniaka u nas nie zauważyłam, może dlatego, ze wychodzi wieczorami. Za to ogrodnicy niszczylistki jest pełno. I coraz więcej ludzie maja trawniczkow, nawet u nas na działkach coraz częściej zamieniają grządki na trawniki, robią sobie typowo rekreacyjne To chyba bywa różnie w różnych regionach. I te szkodniki maja podobne larwy.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Odkąd pamiętam, czy to miasto czy wieś na przełomie maja i czerwca jest rójka guniaka. Setki chrabąszczy latają jak obłąkane, odbijają się od ścian bloków, siadają ludziom na głowach. Można je łapać w locie ręką, bo są powolne, duże i głośno buczą. Obecnie mieszkam znowu na wsi i wieczorami obserwowałam taniec guniaków i to jak siadają i podrywają się z trawnika. podejrzewam, że te spore pędraki, które uprzykrzają życie to właśnie ich larwy, a nie chrabąszcza majowego, którego widziałam raptem 2 razy w życiu :wink:
Chrząszczy u nas jest o wiele więcej, więc i ich pędraki spotykamy na co dzień obwiniając o to chrabąszcza majowego. Np. Duże pędraki żyjące w kompostowniku to larwy kruszczycy złotawki :D
Pozdrawiam Lucyna
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Prośba o weryfikację co to jest ? W kompostowniku mam trocine i igliwie i jest tego masakrycznie dużo , pod borówkami też kilka zauważyłem. Jak to zwalczyć.

Obrazek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Pędraki, larwy chrabąszcza majowego.
G2000
100p
100p
Posty: 133
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Kiedyś w necie trafiłem na takie zestawienie pędraków. Iksy to szkodliwe pędraki.
Obrazek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

W kompoście trudno to rozróżnić, ptaki zrobią robotę, nie ma co patyczkować się.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Mam te pędraki i te akurat nie jedzą korzeni bo jedzą resztki i martwą materię organiczną. Gorzej jak mają długie pary odnóży w przedniej części te larwy lubią jagody kamczackie i nie tylko. Młody krzew załatwią raz dwa konsumując korzenie i korę szyjki korzeniowej.
Pochmurno
50p
50p
Posty: 65
Od: 4 gru 2022, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Ogólnie, jeśli są w korzeniach, to szkodnik. Jak w kompoście czy zrębkach, to rozkładają materię organiczną i są pożyteczne. Pewnie nie zawsze się to sprawdza.
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Ale chcę ten kompost dać pod borówki i tu jest problem .
Pochmurno
50p
50p
Posty: 65
Od: 4 gru 2022, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Tak jak mówię, te z kompostu są pożyteczne nawet jak je zaniesiesz borówom. To będą kruszyce złotawki, rochatyńce jak masz szczęście itp. W kompoście nie ma żywych korzeni, więc i larw chrabąszczy majowych czy guniaków nie powinno być. Najlepiej jak porównasz ze zdjęciami, które są parę postów wyżej i powinieneś je zidentyfikować. Mogą być wyprostowane, zgięte w "C", z krótkimi odnóżami, małe, wielkie i tłuste itd.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Nie ma reguły. W kompoście mogą żerować również pędraki chrabąszcza majowego. W drugim roku cyklu rozwojowego te pędraki żerują płytko i żywią się właśnie rozkładającymi się roślinami. W 3 roku przenoszą się na głębokość okołokorzeniową i tam sieją spustoszenie.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

W kompoście żyją najczęściej duże pędraki kruszczycy złotawki - zjadają obumarłą materię organiczną, nie trzeba z nimi walczyć, pomagają rozkładać kompost. Chrząszcze są piękne.
Pędraki żyjące w ziemi są szkodnikami, Duże pędraki, najczęściej występujące nie należą do RZADKIEGO chrabąszcza majowego!!! Najpospolitszym chrabąszczem (tym co lata masowo na przełomie maja i czerwca) jest GUNIAK CZERWCZYK i to właśnie jego pędraki są naszymi głównymi zjadaczami korzeni.
Kolejnym szkodnikiem jest ogrodnica niszczylistka. Mniejszy chrabąszcz. Pokrywy skrzydeł jasnobrązowe, tułów ciemnozielony. Jej pędraki również podgryzają korzenie.
Sorry, za wrzaski, ale nie mogę zdzierżyć wciąż powtarzanego błędu. To co lata wieczorami na początku lata, jest go wszędzie pełno, to GUNIAK CZERWCZYN, nie CHRABĄSZCZ MAJOWY ;:223
Pozdrawiam Lucyna
adso28
50p
50p
Posty: 91
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) plaga

Post »

Proszę o identyfikację co to za larwa. Przekopałem nieużytkowany teren od 15 lat i na 12m2 znalazłem około 12 takich larw. Chciałem w tymi miejscu podsadzić truskawki. Co w tej sytuacji zrobić jeśli już je posadziłem ? Jak to zwalczyć lub ochronić rośliny ?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/cb96b1d707ba93fc
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”