Narcyzy,żonkile - problemy,porady

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gdzie kupić cebulowe, jednoroczne, nasiona, rozsady...?

Post »

Nigdzie nie znalazłem wątku gdzie omawiano by tylko narcyzy, nie wiem gdzie podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi ich uprawy. (jeśli można prosiłbym o naprowadzenie na właściwy tor) Napiszę więc tu - czy Wasze narcyzy tej wiosny są jakby skarlałe? U mnie po tej zimie nagły skok temperatury spowodował, że listki zdążyły wyrosnąć na ok 15cm i już pokazują się pąki kwiatowe - w zasadzie rozpoczynają powoli kwitnienie będąc takimi małymi, niewyrośniętymi... Jakby cebula chciała zdążyć z kwitnieniem bo nagle zrobiło się niemalże lato. :/ (bardzo dziekuje za przeniesienie postu :wink: )
Awatar użytkownika
amelia35
500p
500p
Posty: 818
Od: 16 wrz 2007, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Narcyzy,żonkile - problemy,porady

Post »

U mnie jest to samo. Ledwie wypuściły kilkucentymetrowe liście i już -buch - kwiat. Niektóre w ogóle nie zakwitły, albo mają zaschnięte pąki.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Narcyzy,żonkile - problemy,porady

Post »

Może dopadła je mucha narcyzowa?
Awatar użytkownika
amelia35
500p
500p
Posty: 818
Od: 16 wrz 2007, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Narcyzy,żonkile - problemy,porady

Post »

Mam wątpliwości, co do tej muchy ;:224 Na trawniku w moim mieście posadzono w zeszłym roku bardzo dużo narcyzów i tulipanów. Niemal wszystkie narcyzy,które rozkwitły mają bardzo króciutkie łodyżki. Czyżby wszystkie były zarażone? ;:219
agnieszkabr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sty 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Witam całą brać (i siostry) ogrodniczą [TU WITAMY SIĘ] cz.11

Post »

Witam. Dostalam w prezencie cebulki zonkili i nie bardzo wiem co mam z nimi zrobic. Czy sadzic je teraz czy przechowac do jesieni. Mieszkam w Anglii, mysle, ze moze to miec znaczenie jwsli chodzi o klimat.

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Narcyzy,żonkile - problemy,porady

Post »

Jeśli ziemia tam nie jest zamarznięta to sadź nawet dziś ;) do jesieni nie przetrwają
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Narcyzy (Narcissus) Nasze FOTO.

Post »

Co zrobić z takim przekwitłym żonkilem?
Przyciąć? Na jakiej wysokości? Sam kwiat czy całą łodygę?

Obrazek
Milena
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Narcyzy (Narcissus) Nasze FOTO.

Post »

Przekwitły kwiat uciąć, a liście zostawić dopóki nie zżółkną i nie zaczną zasychać. Jeśli były gęsto posadzone albo się rozrosły i mają ciasno wykopać po zaschnięciu liści i na jesieni (właściwie można już pod koniec sierpnia) posadzić na nowo do dobrej gleby zmieniając stanowisko i zaprawiając cebulki (np. w zaprawie nasiennej). Przy okazji sprawdzisz cebule, czy nie są miękkie, bo a nuż "zasiedlił" je niszczyk zjadliwy albo udnica cebulówka...
Pozdrawiam
Barbara
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Narcyzy (Narcissus) Nasze FOTO.

Post »

Dziękuję Basiu, jak są posadzone rzadko to mogę je zostawić w gruncie do następnej wiosny? W Internecie są sprzeczne opinie na ten temat i nie wiem czy wykopywać na zimę czy nie
Milena
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Narcyzy,żonkile - problemy,porady

Post »

W tym roku coś dziwnego dzieje się z moimi narcyzami, głównie pełnymi odmianami. Liście są piękne i zdrowe, bez plam, żółknięcia czy zasychania. Natomiast łodygi z kwiatami łamią się, niektóre podgniwają, kwiaty się zasuszają. Czy to może być efekt przymrozków i suszy? Dopiero od wczoraj mam wodę, nie były podlewane. Czy może to jakaś choroba lub szkodnik? Myślałam o fuzariozie ale liście nie żółkną i nie podsychają. Myślałam o muchach narcyzowych ale liście bujne, tylko łodygi kwiatowe się łamią. Co to może być?
Pozdrawiam
Agneska
Tulipany33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sie 2020, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Narcyzy (Narcissus) Nasze FOTO.

Post »

Poszukuję nazwy odmiany tego żonkil, zdjęcie wziałem z Wikipedii. https://images91.fotosik.pl/491/e7e4d9e0f426e7b5m.jpg
Miałem kiedyś takiego dokładnie i chce go na jesieni ponownie nabyć. Jest to stara odmiana o wielkich żółtych kwiatach pięknie pachnących.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Narcyzy (Narcissus) Nasze FOTO.

Post »

Wg mnie to stara odmiana Dutch Master - wydaje się być dość łatwo dostępna w centrach ogrodniczych na jesieni.
Pozdrawiam
Barbara
wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Wiele kwiatów z jednej cebuli

Post »

Na dzień kobiet dostałam taki zestaw w doniczce - stokrotka, hiacynt i kępa żonkili. Teraz to już trochę przyschło poza tym chciałam przesadzić stokrotkę i przy okazji okazało się, że kępa żonkili wyrasta z jednej cebuli ( zbliżonej wielkością do cebuli hiacynta). Było to la mnie niemałym zaskoczeniem, spodziewałam się raczej kilku mniej lub bardziej drobnych cebulek. Pytanie, co to właściwie jest iczy czymś to się różni od normalnych żonkili jeżeli chodzi o uprawę? Jak zaschnie na dobre chcę to przechować i posadzić na jesieni do ogrodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”