Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Ania, u mnie HT na wódce wypala bazylię. Teraz chcę zrobić taki na zakwasie - mam nadziję że będzie łagodniejszy i nada się dla ziół.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

:wit

W tym roku po raz pierwszy zakwitnie u mnie szałwia lekarska . Dla mnie to nowe zjawisko , bo szałwia zwykle u mnie nie przeżywała zimy . Tym razem przeżyła i będzie kwitła .

Obrazek
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Kamilo ;:108 mocna rzecz HT, u mnie inwazja mszyc na lipii zareagowała dopiero na max stężenie czyli 5ml/l ale lipia zareagowała razem z mszycami i wszystkie nowe pędy upaliło na końcówkach ;:224 Na szczęście nie na tyle by to było groźne dla rośliny, no ale już zadziałało jak herbicyd. Trzeba jednak uważać, szczególnie przy delikatniejszych roślinach. Rozmaryn już tak nie reagował, ponieważ miał skoczogonki i przędziorki wypróbowałam nawet mocniejsze stężenie. Kilka dni wyglądał na nieco oszołomionego ;:306 pozwijał liski pod siebie, ale wyprostował się i teraz już odrasta ładnie na zielono, a wszystkie robale wytłukło ;:134 .
Obrazek

Obrazek

Beatko szałwia jest super. Pięknie kwitnie i pachnie, u mnie zawsze zlatują się do niej chmary trzmieli ;:108
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Beatko, super szałwia ;:333 , u mnie co prawda zimuje, ale w tym roku nic z niej nie będzie, przy okazji budowy tunelu ( luty ) została zlikwidowana rabata z ziołami, w nowym miejscu przyjęła się tylko melisa, estragon i tymianek, więc muszę uzupełnić ziółka, na razie dosadziłam tam tylko rukolę i roszponkę, już z własnych sadzonek.
Dobrze, że krzewy ozdobne wzięła dobra duszyczka z forum, no cóż, jak chce się mieć duuużo pomidorasów, to jakieś straty muszą być :;230

LaKamilla, nie wiem jakim stężeniem HT robisz oprysk, mam w domu osiem odmian bazylii i już dwukrotnie pryskałam HT o stężeniu 0,6 ml/l przeciwko mączlikowi, który się tam rozpanoszył.
Sadzonkom nic się nie stało, są tylko mocno wybiegnięte, ale nie mam miejsca, by ich wyprowadzać na spacerek, więc kiszą się w domu i czekają na ciepłe dni.
Obrazek

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Irenko spore te Twoje Bazylie, ja mam w tym roku też kilka nowych odmian ale posiałam późno i daleko mi do Twoich. Szczególnie ciekawa jest kędzierzawa :lol: wygląda zabójczo. Mam też cytrynową i Piccollino, ale ta ostatnia coś choruje, z resztą jak co roku. Nie wiem co jest przyczyną. Zaczyna się to od nekrotycznych dolnych listków, jakby była przelana, co nie ma miejsca, listki odpadają i tak w kółko. Myślałam że to nasionka, więc w tym roku kupiłam z dwóch firm. Niestety obie wersje zachowują się identycznie ;:219
Obrazek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Aniu, one są wyciągnięte, wcześniej wysiewałam, bo chciałam mieć nasionka, z ubiegłego sezonu miałam nasionka dwóch przemyconych odmian bazyli z Egiptu, kwitły na biało i fioletowo, tajską i grecką też miałam wcześniej.
W tym roku ciekawa jestem waniliowej Blue Spice i anyżkowej Floral Spires, o ile wcześniej nie zje ich mączlik, niby HT pomaga, bo znajduję ich pełno padniętych, ale w dalszym ciągu się namnażają, a nie będę przecież pryskać chemią ziół.
Te pospolite bazylie, właściwą, cytrynową, cynamonową, czerwonolistną, to wysieję jeszcze raz w tunelu, jak ustabilizuje się pogoda, w tamtym sezonie też tak wysiewałam, najpierw w tunelu, a później pikowałam do gruntu.
U mnie potrzebne są duże ilości bazylii, bo zamierzam zrobić dużo pomidorków suszonych, o ile zimna Zośka nie przymrozi krzaków z pomidorami.
Sadzoneczki masz bardzo ładne, takie zdrowiutkie.
U mnie Piccolino też nie wygląda rewelacyjnie, ale to jedna z odmian, której nie czepiają się mączliki, widocznie one też mają swoje smaki :;230
Obrazek

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Anyżkowa, waniliowa ? ;:oj i jeszcze jakieś egipskie ;:oj to ja myślałam że taka hej Maryna ze mnie bo mam kilka różnych oprócz sałatowej i zwyczajnej. Może będziesz miała nasionka to będę się do Ciebie szeroko uśmiechać ;:109
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Aniu, najpierw muszę je ocalić przed mączlikiem.
Bazylie bardzo lubię, dlatego sporo ich wysiewam i kupuję gdzie się da.
Nie miałam nigdy kędzierzawej albo może miałam, ale pod inną nazwą.
Jeżeli będą nasionka, to na pewno będę pamiętała.

Pozdrawiam Irena
joshi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 kwie 2013, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Po pierwsze to jest szałwia tak :P?
Mam takie pytanko czy z kwitnącą szałwią mogę coś zrobić poza zebraniem i wysuszeniem? Mam na myśli czy jakoś mogę je rozsadzić lub zrobić coś innego gdy kwitnie.

I jeszcze pytanko w jaki sposób ją zebrać? Po prostu uciąć ją przy ziemi?

Obrazek

Duże zdjęcie:
http://images77.fotosik.pl/649/c980606378aff5e1.jpg
Sorry za słabą jakość :(
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Przepraszam, że nie czytam od początku do końca (chociaż jest to kwestią czasu) ale sądząc po temacie mam nadzieję, że moje pytanie znajdzie się w dobrym miejscu (mimo, że ostatni post był napisany dawno, a i z braku czasu na przewertowanie postu jest pisany trochę jakby na ślepo).

W jakim ogólnym stopniu zioła polne i przyprawowe wyjaławiają ziemię i jakie na ogół mają wymagania???
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Szczerze to ja nie wiem o co pytasz. Zioła wyjaławiają ziemię w takim stopniu w jakim zużywają z niej składniki na własne potrzeby, a potrzeby mają różne w zależności od gatunku. Proponuję napisać bardziej precyzyjnie, o co chodzi. Jakie zioła, gdzie chcesz uprawiać, i co budzi Twoje obawy.
Większość ziół nie ma wielkich wymagań glebowych, wręcz nie przepada za gleba zbyt żyzną.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

I najlepiej co kilka lat odmłodzić zioła , żeby za bardzo nie zdrewniały albo w celu zmniejszenia ich sadzonek , bo niektóre szybko zarastają miejsce wokół nich np.oregano czy mięta :D
Bożena
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Słusznie koleżanka prawi ;:108 Właśnie mnie czeka odnawianie w tym roku rozmarynu, bo mój staruszek już jest wielkości nieakceptowalnej na tarasie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”