Hodowla jabłoni z nasiona

Drzewa owocowe
karion
500p
500p
Posty: 559
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Kiedy można pozbyć się jabłonek z parapetu i wystawić na zewnątrz?
Czy aklimatyzacja do zewnętrznych temperatur powinna być jakaś szczególna?

Planowałem na święta pozbyć się ich z domu ,bo miejsca na oknie zajmują.
Zapowiadają jeszcze lekkie przymrozki nocą po świętach.
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Mam pytanie odnoście podkładki i momentu wejścia jabłoni golden delicious w pierwsze owocowanie. Drzewo ma 4 lata. W 2019 roku znalazłem koło kompostownika małą dziczkę jabłoni, pewnie wyrosła z nasiona jakiegoś ogryzka jabłka. Tą dziczkę przesadziłem w lepsze miejsce i zaszczepiłem (ok 20 cm. nad ziemią) na niej odmianę golden. Dziś jabłoń ma z 3 metry, ładnie się rozrosła. Teraz wracam do pytania, kiedy zaowocuje (po pąkach nie widać, żeby miała kwiatowe na przyszły rok)? Wiadomo nie jest to podkładka drzewek które się kupuje (karłowe, półkarłowe itd) gdzie wiadomo że po paru latach będzie owocować i przede wszystkim jak przy karłowych itp. nie będzie rosła do nieba. A tu jakie jest prawdopodobieństwo że nie będzie chciało rosnąć na 10 metrów?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 699
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Ja mam jedną samosiejkę która dopiero w tym roku owocowała. Średnica pierśnicy to około 7-8 cm więc już sporej wielkości drzewko. Dodam, że wiosną mocno obczyściłem jedną ranę po kikucie więc doznała lekkiego stresu z tym związanego (podobnie jak wiązanie drutem na sezon). Podejrzewam, że to okaleczenie w którym usunąłem 30% kory po obwodzie, mogło być powodem owocowania - swoją drogą całkiem intensywnego owocowania.
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Czesc wszystkim ;) W tym roku w styczniu wysialem nasionka jabłek ladnie wzeszły w maju wysadzilem i chcialem zapytac czy nadaja sie na szczepienie wiosenne czy poczekac do lata i zaokulizowac? ;) lub dac im jeszcze jeden sezon?
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Jakiej grubości są podkładki
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

No własnie ciezko powiedziec w tym roku sadzone na grubosc raczej nie przybrały jest jeden dlugi pęd bez rozgalezien plus minus jak zraz
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 699
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Ja bym spróbował teraz a z przyciętej wyrosną nowe pędy które możesz spróbować raz jeszcze w sierpniu przez okulizację.
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Sam szczepiłem po 0,5mm i ładnie rosły. Już na antonówce 2-letnie jabłonie mają po 2,5 metra i więcej
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1903
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Ja w zeszłym roku robiłam letnią okulizację na siewce Antonówki wysokości 20-25cm. Chciałam sprawdzić czy takie małe się nadaje, grubość ołówka miało. O dziwo oczko się przyjęło i mam obecnie z tej okulizacji metrowe drzewko Szampion, bardzo ładne i grube. ;:333
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Dziekuje za tyle odpowiedzi :) jednak sproboje szczepienia na wiosne jakby sie przyjelo mam sezon do przodu a jak nie to okulizacja na lato jak pusci nowe pedy ;)
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1903
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Znalazłam zdjęcia tej siewki , którą okulizowałam .

Obrazek

Obrazek

Wiosną też śmiało można szczepić. Ja w tym roku szczepiłam wiosną podobnej wielkości siewkę gruszy w rozszczep, też się przyjęło.

Obrazek
Naszczepiłam odmianę Bociany .
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Marek87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 20 wrz 2021, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Czy z wychodowanej jabłoni z nasion można zrobić jabłoń duo?
To jest zaszczepić na takiej jabłoni dwie odmiany jabłoni? Czy ewentualnie można zaszczepić dwie dowolne odmiany? Np jakąś srednio wczesną i późną? Czy to zupełnie obojętne czy akurat NIE do końca obojętne?
Marek87
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 699
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Marku jak najbardziej. Nawet to moze lepszy pomysł niż jakakolwiek podkładka bo będzie wytrzymała. Wadą jest to że nie znamy cech takiej podkładki i jej upodobań. Ale jak masz dziczke na działce która sama tam wyrosła to pomysł wg mnie świetny.

Odnośnie kilku odmian to pamiętaj że jedne są szybko rosnące a inne wolniej i później będziesz mógł mieć zabawę z nierówna ich walka na podkładce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”