Hodowla jabłoni z nasiona

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

NOWY 83 jak Modi? Pelikano raczej na pewno już nie powróci :|
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Następne dwie siewki znalezione po dzisiejszej wycieczce rowerowej. Pierwsza to coś zalatującego w papierówkę, poza kolorem. wybitnie letni typ.
Obrazek Druga bardzo mi smakowała, powiem tak kosztela tylko w lepszym wydaniu całkowicie bez kwasu. Jabłko duże.

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
misza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 sty 2017, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Antonówka nasiona

Post »

Witam
Chciałem sie dowiedzieć jaka zasada obowiązuje podczas wysiewu jabłoni z nasion. Biorąc pod uwage zasadę - użycie nasion antonówki - wyrasta antonówka, dlaczego przy wysianiu innych odmian wyrasta za każdym razem inna, niepowtarzalna odmiana. Czy antonówka należy do jakiejś grupy, która jest na tyle różna od innych - że zawsze wyrośnie prawie taka sama jabłoń - nieodróżnialna na pierwszy rzut oka?
mwojt
100p
100p
Posty: 108
Od: 18 wrz 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Antonówka jest można powiedzieć rasowa, rosła na pewnym obszarze przez wiele pokoleń aż się ustabilizowała genetycznie. Większość innych jabłek jest krzyżówkami i z nasion wychodzi loteria ale wysiewając je tak przez wiele pokoleń można uzyskać stabilną odmianę, coś w rodzaju antonówki.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1053
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Kilka gatunków jabłek pochodzi z krzyżówek (Antonówka, Reneta, itp z reguły stare) natomiast gatunki amerykańskie to z reguły " sporty ". Na czym to polega? Na jabłoni pojawia się mutacja i jedna gałąź zaczyna rodzić coś innego niż reszta drzewa. To jest właśnie "sport". Jeśli jabłka są interesujące smakowo albo kolorystycznie, to zrazy z takiej zmutowanej gałęzi szczepi się na podkładkach i mamy nowy gatunek. Rozmnażanie jest możliwe tylko ze zrazów, bo nasiona nie powtarzają mutacji i wyrasta Bóg wie co. ( Z własnego doświadczenia: na starej działce miałem Antonówkę klasyczną, zieloną i kwaśną jak zaraza. Któregoś roku niespodzianka! Jedna gałąź zaczęła rodzić jabłka czerwone i słodkawe! ) Gdybym miał warunki do rozmnażania to miałbym czerwoną Antonówkę z 15 lat wcześniej niż inni.
Proszę mnie nie poprawiać. Wiem że jabłoń owocowa to jeden gatunek. Ale łatwiej mi się tak pisze, używając pospolitego znaczenia słowa gatunek a nie naukowego.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

martin79 pisze: Owoc średniej wielkości jeszcze niezbyt dojrzały o winnym posmaku z charakterystycznym czerwonym przebarwieniem miążczu.
Obrazek

Obrazek
Coś mi się zdaje,że mam tą samą jabłoń.
Zidentyfikowana jako Spartan.
Twarda,soczysta?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Wygląda na spartana .
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

W linkach będą kolejne siewki z mojej okolicy, każde jabłko na zdjęciu ma mały komentarz, co ciekawe, wszystkie rosną w bardzo bliskim sąsiedztwie nawzajem. Najbardziej jestem zaskoczony jakością tego o gruszkowym smaku i porzeczkowym.
klik
klik
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Zgodzę się że wygląd zewnętrzny pasuje do Spartana. Ale w Spartanie miąższ jest biały lub zielonkawo biały. Obie jabłonki to na 100% samosiew i obie mają różowe zabarwienia miąższu. W tą niedziele pojadę zobaczyć tą trzecią, czy już dojrzała. Na wiosnę będę szczepił jabłonki prezentowane w tym wątku jak i parę innych znalezionych na okolicznych ugorach. Mam zamiar stworzyć sobie przydomowy sad pozbawiony kompletnie chemii.
To i owo opuncjowo Marcina
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Na jakich podkładkach będziesz je szczepił?
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Na półkarłowej P 14 i A2. Ta druga na próbę ,bo moja działka jest dosyć specyficzna,jest bagno a za 20 metrów taka łata iłu że ledwo orzechy mogą się przez nią przebić do wody. Tam mam miejsce na parę drzew ale muszą mieć mocny system korzeniowy dlatego A2.
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Wyczytałam w gazetce,że żeby lepiej przechować jabłka naleźy je przetrzeć gliceryną.
Stosujecie taki zabieg? Jak potem z jadalnością tego?
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Hodowla jabłoni z nasiona

Post »

Oto kolejna z moich rowowych dziczek. Smak słodki z lekko winnym posmakiem. Na drzewie brak oznak jakich kolwiek chorób.
Obrazek

Obrazek Wiem że niektórzy powiedzą samosiew musi mieć małe i kwaśne owoce. Ale zawsze są wyjątki od reguł i to dobrze. Na wiosnę zaczynam pracę nad eko sadem.
To i owo opuncjowo Marcina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”