Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Mój tunel kupiłem 6 lat temu od tamtej pory już 4 folia więc nie jest to jednostkowy przypadek. Moja folia co prawda jest zielona, w tym roku nie kupuje tej od producenta za ponad 300 zł. Tylko kupuję zwykłą folię za 70 zł i też będzie się sprawdzać.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Mój tunel z zieloną siatka 6x3 okna po bokach - masakra, zamki chyba po ok.4 miesiach już nie działały, okienka miały chyba centymetrową taśme samoprzylepna też do niczego, w drugim sezonie to już folia się rozłaziła. Producent podobnie powiedział: widać coś z montazem, nieodpowiedznie przechowywanie itd.
Miałam tunel zrobiony z desek zwykły, folia na metry i był 6 sezonów, zachciało mi się wymiany no to mam.
Obecnie stawiamy z drzewa /nie znam nazewnictwa desek, słupków/ kupię folię na metry i ok., żadnych gotowców.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Dorcinda pisze:Musiałeś trafić na trefny egzemplarz.
Faktycznie był trefny a co powiesz @Tara też trafiła trefny egzemplarz zupełnie jak ja i zupełnie jak u mnie były problemy z reklamacją?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Jedno co mogę w temacie małych tuneli powiedzieć z czystym sumieniem, to polecić wyroby z butimex.com.pl :) Właściciel to uczciwy człowiek i mówi tak jak jest, potrafi doradzić, nie naciąga na dodatkowe koszty. reszta to już Wasza decyzja :uszy :uszy :uszy
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

@marcinbb - no to ja dorzucę się do listy :) po roku zamki nie trzymały, a po drugim między sznurkami wzmacniającymi kwadratowe pola były jak sitko :) Ten typ tak ma, nie ma co się nad tym rozwodzić, to tani wyrób foliopodobny ... na YT "w szumilesie" też problemy. Normalny stelaż + normalna folia i jest na lata. Zwykła niebieska potrafiła wytrzymać 3 lata albo i dłużej. Ciekaw jestem ile jest w stanie fioletowa (uv6) wytrzymać i gdzie jest "sweet spot".
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

W Szumilesie ma fajny tunel ale ten z automatycznymi oknami, chyba w ubiegłym roku oddał folię na reklamację ale co się z nią wydarzyło już nie pamiętam - może nawet nie było o tym odcinka. Ta zielona folia to jakaś pomyła jest, spasowana tak ciasno że zamki puszczają. Konstrukcja jest wytrzymała bo to rurki bardziej wytrzymałe niż plastik. Może jeśli ktoś kupi samą konstrukcję za około 200-300 zł (używkę) brać w ciemno, folię z alledrogo
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Jaki powinien być zapas folii po bokach do wkopania?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Ja z jednej strony stosuję listwy mocujące, a z drugiego boku wkopuję dając trochę ziemi i zawijając nieco oddaloną od boku, aby była naprężana obsypaną ziemią, ale tak robię z tunelem o szerokości powyżej 10 m. W razie poluzowania od upałów, to mogę ponownie naprężyć dosypując ziemi.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Julian, dawno, kiedy jeszcze robiłam tunel na konstrukcji z rurek do wody. przysypywałam ziemią około 30 cm po bokach. Żaden wiatr nie ruszył.
Pozdrawiam! Gienia.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

marcinbb... Owszem, jest odcinek! Chyba z listopada, gdy pan Grzegorz demontuje tunel. To co zdejmuje ze stelaża to nie folia tylko sam sznurek. Folia się sypie jak śnieg.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Folia jest cienka i prawdopodobnie bez stabilizacji uv. Trzyma się dzięki sznurkom, ale słońce robi z niej sitko. Dodatkowo zgrzewane detale często pękają i zrywają się (m.in. te z linkami a także te z opaskami na rury). Sama konstrukcja tunelu to ocynkowane rurki cienkościenne. Ogółem dobre i sztywne, ale... rozstaw jest taki, że nawet dobrze naciągnięta folia tunelowa będzie tworzyć u szczytu zbiorniki na deszczówkę. Pewnie stąd użycie folii wzmocnionej kratką z linki propylenowej - da się naciągnąć bardziej, a ugina się mniej. Tak czy inaczej można wykorzystać typową folię, trochę poprawić konstrukcję i będzie ok póki trzyma warstwa cynku. Same rurki potrafią się zaginać przy skręcaniu - w końcu to tylko cienkościenna stal ocynkowana.
Tunel z poliwęglanu komorowego to też ocynkowana konstrukcja, nieco bardziej wytrzymała mechaniczne (sama z siebie), a do tego poliwęglan jest dużo sztywniejszy co sprawia, że całość jest dużo sztywniejsza niż tunel foliowy. Różnica jest w cenie, bo taki komplet 3x8 potrafi kosztować 2+ tysiąca peelenów. Tunel foliowy kupisz za ćwierć z tego. Zakładając (dość optymistycznie), że PW wytrzyma z 20 lat to gdzieś dopiero po 10-15 inwestycja się zwróci względem tunelu foliowego. Co kto lubi.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Ludwik, Gienia dziękuję za odpowiedzi :)
Jak połączyć folię na szczytach z konstrukcja metalową? Szczyty muszę zrobić dopiero, bo mam same łuki tunelowe.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Najprościej zrobić na końcach folii tunele ze sznurkiem, końce sznurków przywiązać do grubych kołków wbitych w ziemię. A wracając do gotowego tunelu wychodzi na to, że miałam farta. Być może też kwestia wielkości tunelu, 10m2 obleci, a 18 już niekoniecznie.
Dorota
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”