Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Planuję skrócenie tunelu z 6 do 4,5 m. Wiąże się to z koniecznością przycięcia folii i ponownym jej zgrzaniem. Czy jeżeli przytnę i ponownie zgrzeję folię, która była używana tylko jeden sezon to miejsce zgrzewania będzie trzymać? Czy mam miejsce zgrzewania przemyć i czym?
Mam oczywiscie zgrzewarkę do folii.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

a nie możesz po prostu zrobić próby na kawałku (dłuższym) folii i sprawdzić ją np. na wiosnę na wytrzymałość?
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Rada aby folia wytrzymywała dłużej
Postaraj się o ciemno zielona folię i owiń pałaki
Zielony nie odbija promieni słonecznych.Pod zieloną folią też nie urośnie jak pod czarną tyle że się w takim stopniu nie rozgrzewa

Jak miałem foliówkę to folie jednosezonową miałem 3



Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Metalowe pałąki tunelu mam pomalowane na zielono, więc chyba nie muszę ich owijać. Miejsca zagięć też mam dodatkowo owiniete folią. Folię na tunel mam wielosezonową koloru zielonkawego... Tylko czy po przycięciu folii używanej dam radę ją zgrzać ponownie... :?: :?: :?: :( :cry: :evil:
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Czy nikt nie zgrzewał używanej folii :?:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

....a może znacie jakieś dobre taśmy klejące [najlepiej sprawdzone] do naprawiania uszkodzonej foli tunelowej ? :(
Może znacie dobre, sprawdzone preparaty do cieniowania jeśli temp. w tunelu foliowym przekroczy 25oC ? 8)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja folię spryskuję wapnem.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Samym wapnem bez żadnych dodatków ? 8)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

TAK. Można dodać środek na przyczepność np: trochę mąki, ale czy warto?.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Dostałem taką oto poradę w sprawie folii: "Musisz dobrze oczyścic miejsce zgrzewu, myślę że środek typu ace, domestos nie zaszkodza. Temperatura zgrzewania powinna byc wyższa /uważaj aby nie przepalić/"
Co myślicie o tej poradzie?
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Mam na działce namiot foliowy o pow. 18m2 ( 6x3m). Jak napisałem wyżej będę go w tym roku skracał.
Co roku na zimę zdejmuję folię i przestawiam tunel w inne miejsce. W namiocie uprawiam pomidory, paprykę nieraz też kilka krzaków „długich” ogórków. Oczywiście zainstalowałem nawadnianie kropelkowe, o czym pisałem w innym temacie.
Jestem ciekaw czy Wy też zdejmujecie na zimę folię?. Jeżeli nie to, przez jaki okres czasu namiot jest w tym samym miejscu - ile sezonów i czy pozostawanie namiotu w tym samym miejscu nie odbija się na plonach i większym zagrożeniu chorobami?
Specjaliści ogrodnictwa zalecają, co roku zmianę miejsca, a uprawa biodynamiczna, że np: uprawa pomidorów i papryki na tym samym miejscu w tunelu może trwać nawet do 5 lat. Jak twierdził sprzedawca u którego kupowałem folię by przedłużyć jej trwałość (żeby nie pękała zwłaszcza na zgięciach) należy ją zdejmować z tunelu po sezonie i zakopywać na okres zimowy w ziemi.
Gdy jest przechowywana, jak twierdził w pomieszczeniu - nawet ciemnym traci swoje właściwości z uwagi na brak odpowiedniej wilgoci. Co Wy na to?. Czy ktoś tego próbował? Jak przechowujecie folię przez zimę?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

ja mam szklarenkę zrobioną z barakowozu, który uprzednio służył mi jako altanka.
Na początku szkielet "owinąłem" folią. Jednak trzy lata to max tej folii. Obecnie mam boki szklarenki z drzwi balkonowych. Góra ze szyb okiennych "z bloków". Przód i tył nadal folia, bo na razie ma się dobrze.
Szyb na zapas mam dość sporo, więc nie boję się wybicia. Śnieg dachowi też nie szkodzi mimo dużych opadów.
Obrazek
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

Mój tunel ma 6x4m pokryty zielonkawą folia teraz bedzie 3 sezon stan jest bardzo dobry .Nie planuje przestawiać foli i zdejmowac na zimę.
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”