Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Podpędzany w tunelu rośnie ale czosnek niedźwiedzi w gruncie w większości śpi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

U mnie wiośnie się nie spieszy i na czosnek przyjdzie mi jeszcze poczekać :roll:
Pozdrawiam Lucyna
Pochmurno
50p
50p
Posty: 65
Od: 4 gru 2022, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

W grudniu posiałem nasiona do woreczka foliowego. Najpierw były z miesiąc w temp pokojowej. Później miesiąc w zamrażarce i znowu prawie miesiąc w pokojowej. Jak na razie nic nie kiełkuje. Niedługo trafią chyba do lodówki. Jak się nie powiedzie, to przerzucę się na cebulki albo sprawdzone świeże nasiona.
Dzięki Mutagen za masę cennych postów.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam. ;:138
Jeśli ktoś ma problem z kiełkowaniem nasion czosnku niedźwiedziego, to polecam kupowanie już skiełkowanego.
W wątku opisałem rozmnażanie czosnku niedźwiedziego z nasion, więc nie chcę się powtarzać.

youtu.be/ZGF52Kjuvck
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Chyba jednak wyłazi ;:138
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
U mnie zaczął się sezon zbioru liści na pesto. Przypominam film sprzed lat na temat zbioru liści.
Aby mieć wczesny zbiór, to liście powinny być uprawiane na południowym stoku, pod kątem mniej więcej 45stopni.


youtu.be/V7Na8RyDSPg
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

To może wstaw te zdjęcia z południowym zboczem i z liśćmi nadającymi się już do zbioru. ;:oj Do tej pory wklejałeś raczej zdjęcia z płaskim terenem.
U mnie nawet podpędzany w tunelu nie nadaje się jeszcze do zbioru.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Na pesto zbiera się takie w miarę młode listki. Ale u mnie listki są w kwietniu maju dopiero ( właśnie na stoku południowym) więc też mnie zaskakuje ten zbiór na pesto teraz...
Przecież czosnek dopiero wyłazi z ziemi.

A w Krakowie to pomimo że cieplej jak w górach to coś nie chce wyłazic wcale... Nie wiem czy go coś znowu nie zeżarło.

Edit : aktualizuje.
Chyba jednak jest.
Obrazek
Ale się wlecze nieprawdopodobnie.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

nasiona
przemek1136 pisze: 12 mar 2023, o 12:41 To może wstaw te zdjęcia z południowym zboczem i z liśćmi nadającymi się już do zbioru. ;:oj Do tej pory wklejałeś raczej zdjęcia z płaskim terenem.
U mnie nawet podpędzany w tunelu nie nadaje się jeszcze do zbioru.

Zamiast robić nowe zdjęcia, przypomnę okolice mojej działki, co powinno wyjaśnić początek sezonu.


youtu.be/Ih1FEvGUfRc

Jak widać jest gdzie szukać wczesnych liści. W moim terenie można zbierać legalnie liście na własny użytek.
Daję stare materiały, bo nie chce mi się robić nowych ze względu na małe zainteresowanie.
Jeśli ktoś kupuje w grudniu nasiona i je sieje, to znaczy, że nikt nie czyta tego forum, a więc po co na nim coś pisać?
W grudniu sprzedawałem skiełkowane nasiona po 10 zł za 800 sztuk. Plus oczywiście koszty wysyłki nasion razem z podłożem.
Z moich obserwacji wynika, że różnice w rozwoju roślin, zależnie od ich położenia na górze wynoszą około dwa tygodnie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Zastanawiam się czy dobrze rozumiem...
Mając uprawę handlową czosnku chwaląc się ogromnymi ilościami sadzonek,nasion itd chodzisz rwać liście do lasu zamiast korzystać ze swoich ?
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Sprzedaję tylko nasiona .Nasiona zbierane ze stanu naturalnego nie mają dużej wartości ze względu na duże różnice w rozwoju roślin i ich dojrzałości, czyli nasiona nie będą wyrównane w sile kiełkowania. Nie sprzedaję ani liści, ani cebulek. Skoro mogę zbierać liście legalnie, to dlaczego mam tego nie robić? Każdy może przyjechać w Bieszczady i nazbierać liści na obiad.
Obecnie, żeby uzbierać liści na obiad, to muszę przejść ze dwa kilometry, a tak dużej działki nie posiadam.
Prawdę powiedziawszy, to niczym się nie chwalę tylko informuję. Czosnek niedźwiedzi w Bieszczadach, to jak pokrzywy na Mazowszu, więc nie ma się czym chwalić.
Na 1m2 przypada ponad 2tysiące cebulek, więc 400m2 to już ponad 800tysięcy cebulek a jak ktoś ma większą działkę to odpowiednio więcej.
Jeśli jeszcze czegoś nie rozumiesz to postaram się to tobie wytłumaczyć. Pytaj. Kto pyta, to nie błądzi.
Dla twojej informacji, gdybyś wybierała się w Bieszczady zbierać czosnek niedźwiedzi

Do 2014 r. czosnek niedźwiedzi był objęty ochroną ścisłą. Aktualnie wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin jest zaliczany do gatunków roślin objętych ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane. Sposobem jego pozyskiwania jest: „Zbiór ręczny z licznych populacji, wyłącznie na obszarze województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Należy zostawić nie mniej niż 75% populacji. Nie należy uszkadzać części podziemnych.” (Dz.U. 2014 poz. 1409)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Mamy połowę marca a film chyba był kręcony w maju ;:oj Ja wysiewałem, co prawda nie w grudniu lecz w listopadzie nasiona czosnku niedźwiedziego i nasiona wykiełkowały wiosną a wysiałem je właśnie dlatego, że czytam forum a wiele osób skarżyło się na brak wschodu nasion. Jak nie chce Ci się robić zdjęć to trudno, jak nie widzisz sensu pisania to przestań pisać. To forum jest po to byśmy dzielili się swoimi spostrzeżeniami, opisywali swoje sukcesy i porażki a ten wątek poświęcony jest amatorskiej uprawie czosnku w swoim ogródku lub na swojej działce.
Obrazek
Na zdjęciu czosnek rosnący przy wschodniej ścianie altany ogrodowej.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

mutagen pisze: 14 mar 2023, o 20:17 Każdy może przyjechać w Bieszczady i nazbierać liści na obiad.
Obecnie, żeby uzbierać liści na obiad, to muszę przejść ze dwa kilometry, a tak dużej działki nie posiadam.
Bierzesz odpowiedzialność za to co publikujesz w necie czy walisz post za postem żeby nakręcić sobie sprzedaż?

Porównywanie obrabiania lasu ze wszystkiego co urośnie do zbierania pospolitej pokrzywy w rowach przy byle ulicy jest mało trafne.
Jak każdy wlezie do lasu i narwie taką ilość to za chwilę będzie pod całkowitą ochroną,bo ledwie wyrósł to już go trzeba zniszczyć. U nas w lasach są stanowiska czosnku i naprawdę jak ludzie tam wlezą to wygląda to opłakanie a każdemu się wydaje że on jeden sobie wziąl troszkę na własny użytek.
Poza tym z tego co zerkam w przepis to nadal to nie jest takie proste że każdy może wejść i narwać a Ty do tego zachęcasz jeszcze argumentując że darmowy superfood... Częsciowa ochrona to nadal ochrona.

Jeszcze rozumiem jakby go nie było ale są w sprzedaży sadzonki,które rosną szybko i się rozrastają i pozyskanie legalnie czosnku do ogrodu to nie jest problem.

Jestem przeciwna takiemu zachłannemu chapaniu. Szczegolnie że pokazujesz ogromne ilości liści zebranych i piszesz o ilościach hurtowych. Też robiłam pesto i wiem ile liści było potrzebne żeby zrobić słoiczek, a na filmach ta ilość jest kilkaset razy większa.
poza tym sorry , ale jeśli się ktoś szczyci miłością do takiej rośliny i upomina innych ( bo nie tak dawno nawet do mnie to pisałeś jak pozyskiwalam listki i cebulki z zapuszczonych działek ) a włazi do lasu i rwie kilogramy liści co pokazuje jawnie na filmie to to jest hipokryzja w czystej formie i to jest nieodpowiedzialne.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”