Ratunek dla kwiatka doniczkowego

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ratunek dla oleandrów!!!!

Post »

Czerwce to jest ogólna nazwa do której należą: wełnowce, miseczniki i tarczniki. wiadomo chrakteryzuja sie dymorfizmem płciowyym, czyli samice i larwy sa bezskrzydłe okryte dodatkowo tarczka lub wydzieliną woskowa. Samce sa uskrzydlone. Rozmnażają sie poprzez dzieworództwo.
Co im sprzyja? przede wszystkim (zalezy od gatunku czerwca) to temperatura, suche powietrze. Często jest przywlekany z innymi roślinami, które wczesniej rosły w szklarniach, kwiaciarniach.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Martyna868
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lip 2014, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ratunek dla dracenki

Post »

Witam wszystkich :-)

Dostałam jakiś czas temu bardzo wielką lecz niezadbaną ( takiego okazu jeszcze chyba nie było :-) )) dracenę ma ponad 2 m wysokości i jak widać na zdjęciu malutki pióropusz. Była niepodlewana i chyba bardzo długo nieprzesadzana :(. Od przesadzenia zaczęła odżywać ALE chyba nie obędzie się bez przycięcia. Jak mam ją przyciąć żeby "bardzo" nie zmniejszać jej wielkości ?

Obrazek
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: ratunek dla dracenki

Post »

A ty chcesz mieć taką jak najwyższą? Nawet po przycięciu?
To ja bym ciachła poniżej ostatnich liści ( tych dolnych).
A tak w ogóle to przynajmniej w połowie bym ucięła.
Martyna868
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lip 2014, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ratunek dla dracenki

Post »

Szkoda mu jest całej rośliny.jak utnę ją w połowie to co z resztą (łodygą)?coś jeszcze z niej wyrośnie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18680
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: ratunek dla dracenki

Post »

Tu http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =19&t=3428 masz wątek poświęcony przycinaniu/rozmnażaniu juk, dracen. Wszystkiego się w nim na pewno dowiesz na temat tego tematu.
pozdrawiam
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
papatka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 maja 2023, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowe plamy na liściach

Post »

Cześć wszystkim, ;:168
Na mojej kluzji i epipremnum pojawiły się ostatnio brązowe plamki widoczne na zdjęciu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Epiremnum żółknął, a następnie opadają liście. Podlewam ją regularnie, ale liście wyglądają jak przesuszone.
Ostatnio zauważyłam, że podobne brązowe plamy są na kluzji, która stoi niedaleko epipremnum.
Nie wiem czy to kwestia podlewania, gleby czy jakiś szkodników.
Macie pomysł co to może być ? ;:218
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18680
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Brązowe plamy na liściach

Post »

Roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia... Różne rośliny wymagają różnego podlewania.
Do tego podłoże masz zbyt mało przepuszczalne.
U Epipremnum doszło do uszkodzenia korzeni. Trzeba ciąć i na nowo ukorzenić. Epipremnum sadzisz do mieszanki ziemi z dużą ilością perlitu.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Wątek poświęcony Epipremnum mamy tutaj: viewtopic.php?t=60474&hilit=Epipremnum

U Kluzji też pewnie ta sama sytuacja, nadmiar wody w podłożu z powodu zbyt regularnego podlewania oraz/i zbyt mało przepuszczalnego podłoża.

Wątek poświęcony tej roślinie: viewtopic.php?t=89393&hilit=Kluzja

Kluzję sadzisz do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1. Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.

Liść z plamami odetnij i zrób oprysk fungicydem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
papatka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 maja 2023, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowe plamy na liściach

Post »

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i cenne rady ! ;:167

Rzeczywiście podlewam moje rośliny bardzo systematycznie. Do tego stopnia, że mam zainstalowaną aplikację na telefonie, która przypomina mi jaką roślinę danego dnia muszę podlać.

Co do epi - jakiś miesiąc temu sama zauważyłam, że przelałam moje epipremnum. Przesadziłam ją do nowej ziemii i ucięłam gnijące części. Przez chwilę wydawało mi się, że udało mi się ją odratować, bo na 2 tygodnie odżyła, ale dzisiaj zauważyłam żółte liście no i te plamy ze zdjęć. Szkoda mi tej rośliny, bo jest ze mną już całkiem długo i jest już dosyć duża.

Obrazek


Nie mam dobrych doświadczeń z ukorzenianiem. Dwa razy próbowałam ( muehlenbekia i cissus rombolistny ), ale za każdym razem kończyło się to porażką.
Czy masz jakieś doświadczenie w ukorzenianiu epipremnum? Jestem ciekawa jak wyglądał cały proces w twoim przypadku.
Rzeczywiście wystarczy ciachnąć listek razem z korzeniem powietrznym i wstawić do wody ? Czy są jeszcze jakieś ważne zasady, których należy przestrzegać ?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21744
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ratunek dla kwiatka doniczkowego

Post »

Wątki dot. epipremnum są tutaj viewtopic.php?t=10263

również ten dot. rozmnażania tej rośliny

viewtopic.php?f=19&t=29073
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18680
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratunek dla kwiatka doniczkowego

Post »

Roślin się nie podlewa wg jakiejś aplikacji, tylko wtedy kiedy dana roślina tego potrzebuje. W przypadku Epipremnum wierzchnia warstwa podłoża musi przeschnąć.
Samo podłoże musi być bardzo przepuszczalne, nie sadzi się do samej ziemi uniwersalnej.
Do tego ta ciemna półka nadaje się tylko do sztucznych kwiatków. Żywe rośliny potrzebują naturalnego światła do rozwoju.
Teraz normalnie tniesz na dwulistne sadzonki i do wody. Trzeba zapewnić ciepło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”