Podwyższona rabata

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Akurat palety i podkłady kolejowe należą w mojej ocenie do najgorszej kategorii jako materiał do kontaktu z ziemią pod warzywa, wystarczy poczytać, co innego pod rośliny ozdobne jeżeli nie zależy nam na ekologii. Pytanie czy np. pustaki betonowe by się nadawały w naszym klimacie? Widziałem całe mnóstwo takich rozwiązań na yt, gdzie zachodni ogrodnicy używali najzwyklejszych pustaków i budowali takie podwyższone grządki bez zaprawy.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Podwyższona rabata

Post »

Podkłady kolejowe są bardzo wytrzymałe, ale mają w sobie tyle oleju, że nie odważyłbym się dać ich kilka metr?w od warzyw. Tego nawet palić nie wolno z tego co wiem
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Palety ani nadstawki na nie raczej impregnowane nie są. Sam szukam nadstawek w rozsądnej cenie.

Najstarsze skrzynie mam z desek poszalunkowych (calówki, można uznać że 'impregnowane betonem"). Stały 3 lata i w momencie rozbierania były jeszcze w dość dobrym stanie.

Jesienią zrobiłem skrzynię z impregnowanej kantówki (4,5x9 cm, bardziej jako skrzynię inspektową/do zimowania roślin niż podwyższoną rabatę).
Jedne i drugie wyłożone od środka dwuwarstwową folią budowlaną wywiniętą na spodzie pod deski.

Z innych materiałów mam jedną skrzynię z desek tarasowych z sosny termizowanej (kupione na wyprzedaży po kilkanaście zł/szt.), jak na razie stoi od maja i jest ok.
Pozdrawiam,

J
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Będę robił grządkę podwyższaną z desek. Jaka będzie najwygodniejsza jej szerokość jeśli będzie do niej dostęp tylko z jednej strony. 60 cm to chyba maksymalna szerokość by wygodnie to użytkować?
the_rian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 paź 2013, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Ja właśnie jestem po budowie takiej grządki, tuż przy murze budynku gospodarczego. Co do szerokości to wszystko zależy jaki masz zasięg ramion. Sprawdź sobie tak jak ja to zrobiłem. Kucnij w miejscu gdzie ma być grządka, wyciągnij rękę i zmierz sobie zasięg miarką :wink: Mi wyszło 75 cm, a uwzględniając długość trzonka narzędzia które będę w ręku trzymał, spokojnie obrobię przy tej szerokości to całe poletko :)
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Dzięki za podpowiedź. A jaką masz wysokość tej grządki, deseczek?
the_rian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 paź 2013, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Konstrukcja ma ciut ponad 50cm. Robiłem ją z poniemieckich desek podłogowych, każda o szerokości ok. 18cm i długości 260cm. Wyszła spora ta grządka, ale szkoda mi było je ciąć.
Zastanawiałem się nad dołożeniem 4 deski, bo wtedy można by grządkę uprawiać niemalże na stojąco, no ale to już za duże bydle by wyszło i sporo więcej ziemi, której i tak dużo poszło.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Czy jak zaimpregnuję deski na rabatę lakierem zewnętrznym na rozpuszczalniku, czy nie wpłynie on negatywnie na warzywa? Czy nie zaszkodzi w rozwoju roślin i czy nie zatruje mi tych warzywek? I tak dałbym jeszcze folię budowlaną po obwodzie rabaty, na styku ziemi i desek.

Rabatę na pewno przewiążę drutem ciesielskim i i nie ma szans, żeby się rozkraczył.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Podwyższona rabata

Post »

U mnie deski wokół bejcowane są spalonym olejem, tak M praktykuje od lat - trwałe. Jedynie kratownice były impregnatem chyba do drewna /chyba to się tak zwie/

Ta to u mnie wygląda mam 3 takie rabaty:



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podwyższona rabata

Post »

Tara, ja też deski impregnowałam przepalonym olejem, a od wewnątrz skrzyni obłożyłam je folią budowlaną. Patrzę na Twoje zdjęcia i zastanawiam się czy sięgasz wszędzie w tych skrzyniach, bo jakieś szerokie...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Podwyższona rabata

Post »

Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Emilia pisze:Tara, ja też deski impregnowałam przepalonym olejem, a od wewnątrz skrzyni obłożyłam je folią budowlaną. Patrzę na Twoje zdjęcia i zastanawiam się czy sięgasz wszędzie w tych skrzyniach, bo jakieś szerokie...
Przecież to jest toksyczne. Warzywa nie miały metalicznego posmaku? :)
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podwyższona rabata

Post »

Metzger, ja warzyw nie uprawiam :D W skrzyniach mam rozsadniki bylin i krzewów.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”