Podwyższona rabata

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Podwyższona rabata

Post »

Zwracam się do znawców podwyższonych grządek. Chcę zrobić takowe o wymiarach 2 x 1 x 0,5 m. ( 0,5 m wysokości).
1.Czy wystarczą deski 1 calowe? Czy będą się gięły i trzeba grubszych.
2. Czy siatka tynkarska z włókna szklanego zabezpieczy spód przed gryzoniami?
3. Czy ewentualne użycie tzw. lakieru asfaltowego ( śmierdzi okrutnie, ale wspaniale zabezpiecza drewno przed butwieniem) grozi
śmiercią lub kalectwem?
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Podwyższona rabata

Post »

Ja wynotowałam sobie takie coś:

Najlepszym sposobem na odcięcie dostępu do podłoża i roślin nornicom jest wyłożenie dna skrzyni drobnooczkową siatką (maksymalna wielkość?oczka: 1,5 cm). Nie wiem czy taka podtynkowa dla zębów dla nornic nie jest zbyt łatwa do przegryzienia. Ja kupiłam taką https://www.leroymerlin.pl/ogrodzenia-i ... l3022.html , ale jest za droga i chyba poszukam alternatywy.

Jeżeli chodzi o wielkość 1,5 maksymalna szerokość, przy ścianie 60 cm. Chodzi o zasięg Twojej ręki tak, żeby z każdej strony dostać do środka grządki bez problemu, aczkolwiek widziałam też, że ludzie budują większe i wchodzą do środka. Co kto woli.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Podwyższona rabata

Post »

Obrazek

Obrazek

Moja pierwsza podwyższona grządka została wykonana z obrzeży chodnikowych 100 x 20 x 6 cm (lepsze byłyby te o wysokości 30 cm ale są znacznie droższe i ciężar jest już odczuwalny-do ustawiania potrzeba pomocnika) ale ponieważ nie jest na podmurówce to praktycznie cały czas trzeba poprawiać krawężniki bo się przekrzywiają. Trochę poprawiło sytuację wbicie metalowych prętów i drewnianych kołków. Oczywiście problem z nornicami pozostał. Kolejna podwyższona grządka została wykonana z desek modrzewiowych o szerokości 5 cm .Dno skrzyni miało być obite metalową siatką ale to droga zabawa a dodatkowo rolki z siatką są szerokości 100 cm a moja skrzynia ma szerokość 120 cm więc prototyp został obity siatką przeciw kretom. Być może nornice nie będą miały ochoty na jej przegryzanie. Nie planuję impregnowania pierwszej skrzyni ale kolejne będą na pewno zaimpregnowane. Na razie kombinuję jakich środków użyję.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Jest taka stara książka STOLARSTWO MOJE HOBBY Wojciech Sokołowski, która bardzo polecam na użytek własny.
Z dokładnym przepisem na tradycyjną metodę ochrony przed wilgocią - pokostowanie, czyli olej lniany+terpentyna.
W razie czego służę foto strony.
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Podwyższona rabata

Post »

przemek1136, ta skrzynia wygląda bardzo solidnie ;:108
Moje są z mniejszych i delikatniejszych desek świerkowych, były dużo tańsze. Dzisiaj uważam, że mogłyby być odrobinę wyzsze, ale też dobrze się sprawdzają.
Obrazek

Po trzech sezonach deski są lekko zszarzałe, ale nic poza tym im nie dolega mimo, że były impregnowane wyłącznie pokostem, nie chciałam żadnej zbędnej chemii do warzywnika wprowadzać.
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Podwyższona rabata

Post »

Takie drewniane skrzynie łatwo można podwyższyć dokładając od góry deski i dosypując podłoża. W dobie akumulatorowych wkrętarek to łatwizna.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Podwyższona rabata

Post »

A ile mnie więcej kosztują takie deski z tartaku? Chyba, że gdzie indziej kupujecie.

W Julii gotowy inspekt kosztuje 60 zł i ma wymiar 120x80 cm. Zastanawiam się o ile taniej jest kombinować samemu. Na razie mam dwie piaskownice przerobione na inspekty kupione w wyprzedaży zimowej za 30 zł sztuka.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Podwyższona rabata

Post »

O jaką Julię Ci chodzi? Czy może o ten bodaj szwedzki supermarket JULY?
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Podwyższona rabata

Post »

Tak właśnie o ten. Najbardziej chodzi mi o opłacalność zakupu inspektu w stosunku do robienia samemu. Nie powiem ten gotowy ciekawy bo na zawiasach i można dokupić na przykład gotową ramkę z szybami do zrobienia miniszklarni, ale to kolejne pieniądze...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Podwyższona rabata

Post »

Przeznaczenie inspektu jest jednak nieco inne niż skrzyni (podwyższonej rabaty). Przeciętnie w tartaku 1 metr szescienny desek sosnowych to ok.600-800 zł. Obrazowo za tyle możesz kupić 100 desek o szerokosci 20 cm, długoci 2m i grubosci 2,5 cm.
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwyższona rabata

Post »

Czy ktoś ma pomysł na wykonanie podwyższonej rabaty z tworzywa sztucznego? Oczywiście chodzi mi materiał, który jest z odzysku. Ja mogę polecić palisady wykonane z paneli podłogowych sztucznych imitujących drewno. Siedzą w ziemi już 7 sezon! Nie rozpadły się !
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Podwyższona rabata

Post »

To można także użyć "deski" tarasowe z pcv. Tyle, że plastyki są diabelnie drogie, ale wystarczą i dla prawnuków! :D
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podwyższona rabata

Post »

Moje panele są ze śmietnika. Ktoś w bloku robił podłogi i część mu zostało, więc postawił przy śmietniku a ja zabrałam na wieś do ogródka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”