Wawrzynek wilcze łyko ( Daphne mezereum)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21744
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Bartka wawrzynek nie spełnia Twoich selli7 wymogów a mimo to jest piękny i wielki.
Moim dwu krzewom , powiedziałabym,że idealnie dopasowałam warunki do takich o jakich piszesz i ...niestety ,to dwa nędzne krzaczki .Szczególnie biały dziesięcioletni krzew nie wykazuje oznak przyrostu. I co robić? :)
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 318
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Trawka u mnie rzadka, wymieszana z mchem. Podłoże jak sprawdzałem jest dość żyzne gleba kl III lecz dość silnie zasadowa. Dlatego do rododendronów muszę w sezonie zakwaszać kwasem ortofosforowym. W tym roku posadziłem biały zobaczymy.
Pozdrawiam
Bartek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Może masz KaRo mało przepuszczalny grunt, a u Bartka może pod tym względem lepszy? Ja również grunt mam mało przepuszczalny, glebę piaszczysto gliniastą i wawrzynki u mnie też były marne(w końcu je wykopałam) Natomiast w ogrodzie rodziców gdzie gleba jest bardziej przepuszczalna, żwirowa trochę (są kamyczki, u mnie takowych brak) rośnie pięknie.Z białym nie mam doświadczeń.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21744
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tak ,to bardzo prawdopodobne .
Ziemia jest paskudna w tych miejscach ,przywieziona lepiąca się maź,oczywiście rozluźniałam ją ale może to niewystarczający zabieg ?
Zastanowię się nad wykopaniem ich i ponownym wymieszaniem ziemi ze żwirem .
Patrząc na wawrzynek Bartka dostaje oczopląsu ... :lol: :roll:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Nie mieszaj ziemi ze żwirem tylko wykop większy dołek i daj go na dno, a do ziemi może trochę torfu z kompostem i pasku.Też na widok pięknych wawrzynków dostaję pikawek serca :lol: i chyba spróbuję jeszcze raz kupić na wiosnę, zrobię drenaż, albo posadzę na podwyższonej rabacie, którą zrobiłam dla ziół.Swoje wyrzuciłam wiele lat temu, wtedy zielona byłam :roll: Wawrzynki dobrze też rosną, właściwie bez żadnych zabiegów na glebach pochodzenia leśnego.
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Wawrzynek Burkwooda,rośnie w trawie,w kwaśnej ziemi,bo taką mam w ogrodzie ,w półcieniu
Obrazek
natomiast w.główkowy,pięknie kwitnący latem ,na skalniaku w słońcu,po przekwitnięciu bardzo zmarniał i nie wiem czy przeżyje do przyszłego lata
Obrazek
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

Post »

Witam serdecznie.
Troszkę przestraszyliście mnie tą niechęcią wawrzynka do gliny. Mój teren działania to lubelskie lessy. Pewnie będę musiał jakoś tą ziemię uzdatnić. Jeżeli tak, to lepiej to zrobić jakiś czas przed sadzeniem. Pewnie można je kupić z bryłą korzeniową w doniczkach. W takim razie wczesny termin mnie nie goni, ale i tak wolałbym sadzić jak najwcześniej. Czy wystarczy żwirek i ziemia kompostowa, bo w naszych lasach też jest less.
Pozdrawiam ---KBM
Bogdan
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Z moich obserwacji wynika żeWawrzynek ten znakomicie rośnie w azaliach i różanecznikach. Widocznie odpowiada mu próchnicza kwaśna i wilgotna gleba. Podzielam opinie wyrażone w poprzednich postach że jedna z najpiękniejszych roślin, zapach boski a do tego często kwitnie zimą.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Wawrzynka daphne mezereum mam w ogrodzie od zeszłego roku. Na razie siedzi w donicy i ma się b. dobrze. W marcu wystawiłam go na słońce, teraz stoi w cieniu tuj. Kwiatki częściowo rozwinęły się już jesienią i tak czekały do połowy marca, aby się w pełni rozwinąć. Fotki kwitnące zrobione z początkiem wiosny.
Obrazek Obrazek Obrazek
Gdy kwitł interesował oczywiście dzieci, więc łatwo było przykuć ich uwagę opowieścią o b. trujących owocach. Po kilku tygodniach wspólnie obrywaliśmy zielone kulki.
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Re: Wawrzynek wilcze łyko

Post »

Witam;
mój wawrzynek nie zaczekał do przedwiośnia,już zakwitł
Obrazek Obrazek
ciekawe czy ponownie wczesną wiosną zakwitnie :?:
Pozdrawiam Marzena
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wawrzynek wilcze łyko

Post »

Wiosną zakwitnie tylko wtedy jeśli teraz pozostaną jakieś pąki nie rozkwitnięte.Ale tym się nie martw, kwiaty pozostaną b.długo. Wawrzynek nie znosi suszy. Kiedyś uprawiałem na skarpie z mizernym wynikiem, posadzone w Rh. nie sprawiają żadnych kłopotów.
Pozdrawiam ! Bolek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Wawrzynek wilcze łyko

Post »

tak sie jakoś sklada ze mieszkam w okolicy gdzie wawrzynki rosną po lasach dziko i napiszę tak- to ze nie lubią mokrej gleby to mit, to ze nie lubią zwięzłej gleby to bujda znam las na glebie lessowo gliniastej gdzie wawrzynków chyba z tysiąc na 1 ha rośnie możliwe że tu chodzi o pH gruntu wbrew pozorom wawrzynek nie jest rośliną która lubi kwaśne podłoże tak jak rododendrony czy azalie i lubi mieć wapienko w ziemi -gleba natomiast powinna byc stale :!: :!: wilgotna i żyzna :wink: i jeszcze coś takiego - może się przydać to co pisze u dołu http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Daphne_mezereum.htm
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wawrzynek wilcze łyko

Post »

Tak.To najbardziej trafna opinia o warunkach uprawy wawrzynków.Byłem w tym roku na Roztoczu,tam gdzie lessy i wapień.
Spotkałem ich sporo.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”