Użyźnianie gleby.Kwaśna ziemia. Wapno.Alginit.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Jurant
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 mar 2019, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wzbogacenie gleby "torfem niskim"

Post »

To nie do końca muł, stawem to on był przed II wojną, od tamtej pory poziom obumarłych roślin z powodował podniesienie tego terenu, który był co prawa w stanie bardzo dużego zawilgocenia a okresowo może zalania ale raczej był to teren podmokły. Kilka wiosek pobrało ten materiał ale też mam pewne wątpliwości. Nie którzy mówią o niepokostowaniu tego ale taka ilość to niemal skala przemysłowa i do tego potrzeba ból biomasy, mam jeszcze jakieś 10m3 przekompostowanych na hałdzie trocin drzew liściastych ale też za małą na tą ilość torfu i mojej piaskownicy co zwie się ogródkiem.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wzbogacenie gleby "torfem niskim"

Post »

Jurant tak, dochodzenie do właściwej gleby to jest proces i trwa całe lata. Więc sie nie stresuj tylko działaj metodycznie; ale temu niskiemu torfowi to się przyjrzyj zanim go wprowadzisz do ogrodu. Fajnie ze masz troche przekompostowanych trocin.
Ja mam z kolei ścisłą glinę i juz kilka lat staram się ją rozlużnić; na każdy sezon kompost musi być i obornik co kilka lat;
a ona dalej scisła :roll: Z tym że warzywa rosną juz lepiej.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Dolce_vita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 mar 2019, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak wzbogacić ziemię nienawiezioną jesienią przed wiosennym siewem?

Post »

Witam, mam działkę z ziemią rolną i chcę na kawałku urządzić warzywniak ale nie nawiozlam ziemi jesienią. Czym mogę teraz ja wzbogacić i czy w ogóle to robić przed samym sadzeniem? Czy może nawozić już po posadzeniu? Oczywiście zależy mi na uprawie jak najbardziej bio. Proszę o rady
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Przygotowanie ziemi

Post »

Witam. Mam w ogródku przywiezioną przez siebie ziemię znad łąk. 3 lata temu nawiozłem ją obornikiem krowim. Warzywa w warzywniaku rosną mi, ale ziemia po wyschnięciu robi się trochę zbita i twarda. Co zrobić żeby ją spulchnić i żeby po wyschnięciu nie była taka twarda, słabo spulchniona? Dosypać piasku? Zrobić poplon?
escape801
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 sie 2022, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Algi jako naturalny nawoz/

Post »

Stosujecie algi do nawożenia? Jakie macie z nimi doświadczenia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”