Ogórki w tunelach,szklarniowe - problemy,choroby

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agula1985m
200p
200p
Posty: 220
Od: 22 kwie 2016, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borzytuchom (pomorskie)

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Czy ta roślina rozwija się prawidłowo? Sadzonka z targowiska, moj pierwszy ogórek szklarniowy
Obrazek
Zawsze znajduj czas na małe przyjemności, to z nich tworzy się wielkie szczęście..
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Szukam, szukam i nie znalazłam odpowiedzi na moje pytania. A mianowicie, mam w szklarni ogórki szklarniowe(te długie). Nie znam odmiany, kupowałam w sklepie z sadzonkami i tylko mi powiedziano ze to długie szklarniowe. Nie wiem jak je prowadzić, przywiązałam do sznurka bo już się kładły ale pytanie czy u nich obrywa się jakieś pędy jak u pomidorów? Dołączam zdjęcie moich ogórków.

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Na ogół ogórki prowadzi się na jeden pęd, powinno usunąć wszystkie zawiązki przynajmniej do trzeciego liścia. Potem można uszczykiwać pędy boczne za pierwszym, czy drugim liściu, zależy jak gęsto są posadzone.
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Czyli tak - teraz ucinam te wszystkie z dołu do trzeciego liścia, te w kącikach pomiędzy liściem a pędem, dobrze zrozumiałam? Ogórki posadzone mam co 50cm
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

ekopom

Witaj. Mam pytanie. Mam małe krzaczki ogórków ( do 5 liścia wszystko co wyrastało pousuwałam) i na jednym z nich te ogóreczki malutkie co wyrastają są żółte. I ten jeden krzaczek jest jasno zielony i dużo mniejszy, natomiast pozostale krzaki mają ciemna barwę. Co z nim może być nie tak?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Przyczyn może być kilka, nie zapylone (jaka odmiana), przegrzane, czy nawet choroba grzybowa.
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

ekopom

Kupiłam je na targu i wiem że odmiana to długi wąż. (Chyba nazwa potoczna)

Jeśli niedożywione to co polecasz?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Bez analizy, bez zdjęcia i co można doradzić. Może saletra potasowa, a bardziej ekologicznie, astvit, gnojówka z pokrzyw. Jeśli już jest parch dyniowatych, czy inne paskustwo jak zgnilizna Twardzika, to nieco pomoże HT, na amistar nieco za wcześnie, bo przyhamuje wzrost. A może być przyczyna, gwałtowna zmiana, silne zawilgocenie i przewiew. Też roślina lubi wtedy zrzucać zalążki. Jeszcze można zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie ma już przędziorków.
vvisquare
50p
50p
Posty: 82
Od: 29 mar 2017, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

ekopom a czy te pierwsze z dołu owoce powinnam usunąć, czy tylko liście? I pędy które się wytworzyły ( w niektórych mam nawet po 3 a miejsca mało)
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

ekopom

Witam.

Czy mogę użyć siarczan potasu do ogórków szklarniowych? Liście moich ogórków mają żółte obramówki.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

vvisquare, można oberwać zawiązki i pędy boczne do 3-5 liścia, a pozostawiamy liście na pędzie głównym, jeśli nawet zostanie zawiązek, to nic strasznego. Nieco przyhamuje wzrost, bo pożywienie musi przekazać owocu, no i oczywiście ogórek dotykający ziemi za ładnie nie wygląda.
Olaferka, można też, ale saletra potasowa szybciej reaguje na niedobory i nie zakwasza gleby jak siarczan potasu, chyba, że akurat jest wysokie pH, to jest jak najbardziej wskazane.
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

ekopom

Czy mógłbyś spojrzeć jeszcze na te zdjęcia?? Czy to faktycznie niedobór potasu??
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Może jest niedobór potasu, ale bardziej mi się jeszcze kojarzy, że także występuje brak pobierania wapnia, dlaczego tak jest, to zależy jak była przygotowana ziemia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”