Trawniki na wiosnę...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
kris4real
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 mar 2020, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Dzien dobry,

mam nadzieje, ze nie narusze regulaminu, bo jestem tutaj nowy.
Przechodzac do sedna sprawy: We wrzesniu posadzielm trwanik, czyli ma pół roku. Po zimie w niektórych miejscach jest zieloniutki i juz rosnie tam po zimie, w niektórych natomiast bardziej zóltawy i rosnie duzo duzo wolniej, albo wcale.

pH na calym ogrodku 6-6,5

Co planuje zrobic:
1 Zgrabić - czy moge to robic na mlodym pol rocznym trawniku (nie ma lisci na trawniku)????. Bo aeracja i wertykulacja odpada chyba?
2. Zwalowac - ten zabieg chyba moge wykonac na mlodej trawie?
3. Skosic na 4cm
4. Dac nawoz (kupilem hydrokomplex)

będę wdzieczny za podpoiwedzi
Piri88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 mar 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trudne początki- zakładanie trawnika

Post »

Witam forumowiczów :wit
Jestem tu nowy i jest to mój pierwszy wpis na tym forum. Od zeszłego roku intensywnie działam na ogródku. Dodam, że wcześniej nie miałem w ogóle doświadczenia jeśli chodzi o sprawy ogrodowe. Rok temu na wiosnę podjąłem się zrobienia porządku w ogrodzie. Postawiliśmy na trawnik. Firma zewnętrzna glebogryzarką zerwała mi starą murawę, po wygrabieniu i wywiezieniu tego, zacząłem nanosić nową ziemię. Wszystko wyrównałem swoimi sposobami tak jak mi się wydawało, że będzie dobrze i na początku faktycznie wyglądało w miarę równo. Ziemię rozgarniałem grabiami. Zasiałem trawę Kalnas "Wimbledon" oraz przysypałem to ziemią z torfem i zwałowałem lekkim wałem. Przyszedł czas na intensywne podlewanie i wyrosła nawet fajna trawka :). W pewnym momencie zauważyłem, że jest bardzo nierówno. Najlepiej to widać jak się kosi kosiarką. Nie da się na najniższym poziomie przycinania ponieważ przy nie równościach ryje w ziemi.

Nadchodzi okres porządków po zimie. Mam do was pytanie. Czy jest możliwość jeszcze to jakoś wyrównać tak aby nie zrywać trawy?? nie wiem ciężki wał??
Porządki jakie chciałbym zrobić to na początek skoszenie, wygrabienie, aeracja( czy jest konieczna przy nowym trawniku??) posypanie piasku+ wapno jeśli będzie zakwaszenie duże i myślałem nad wałowaniem żeby trochę to wyrównać.

Proszę o porady was bardziej doświadczonych ogrodników :)
Obrazek
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Czy można już robić wertykulację trawnika?
Pozdrawiam Patryk
Awatar użytkownika
Violunia
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sie 2012, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Ja zrobiłam wczoraj i wysypałam nawóz, dzisiaj deszcz więc jest ok
pozdrawiam wszystkich zawirusowanych ogrodem.
Violka
PanTadeusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2020, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa pielęgnacja wiosna

Post »

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie zadbania o trawnik na wiosnę.

Mam roczną trawę i nie wiem jak powinienem zadbać o nią na wiosnę.

1. Wygrabić całą trawę dokładnie
2. Posiać nasiona
3. Posypać nawóz

Czy dobrze rozumiem?
Nie wiem dokładnie jakie kupić nasiona i jaki nawóz, żeby wszystko bardzo dobrze rosło?

Z góry dziękuję na odpowiedzi i porady.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Mam duży trawnik -kilka lat tylko koszony. Chciałabym go zasilić nawozem. Czy mógłby mi ktoś podać skład nawozu Target regeneracyjny i Target do trawników z mchem albo Target nawóz długodziałający do trawników "100 dni" czy Substral Osmocote. Nie mogę znaleźć etykiety w necie. A do sklepu jak pojadę, to chciałabym być przygotowana i wiedzieć jaki kupić. Może znając skład uda mi się skomponować nawożenie z innych nawozów ogólno-rolniczych/byłoby taniej.
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Lukasz36 pisze:Witam jestem tu nowy na forum ,mam pytanie odnośnie siania trawy.Mam zamiar pod koniec kwietnia posiadz około 800 mk trawy,ziemia już wstępnie rzygotowana czy zastosowanie przed wysiewem nawozu hydrokomplex , następnie wysiać trawę i zwalowac to dobry pomysł?Czy może najpierw wysiać trawę potem nawóz i zwalowac?Czy ten nawóz się nadaje na start bo posiadam 25 kg tego nawozu i się zastanawiam czy tak zrobić.
W tym sezonie to w ogóle bym nie nawoził takiej trawy bo jest ona zbyt wrażliwa i po prostu nawet mała dawka ją spali. Najważniejsze to zachować wilgotność gleby czyli podlewanie wieczorem najlepiej albo rano i to wystarczy. Jeżeli będzie miała zapewnioną odpowiednią wilgoć przez cały czas będzie rosła jak wściekła. ;:333
Lukasz36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2020, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Chodzi oto że jeszcze tej trawy nie ma ,będę ja dopiero siał stąd moje pytanie o nawóz na start ,czytałem że po siewie rozsypują nawóz i walcuja
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

W zeszłym sezonie zakładaliśmy z mężem trawnik i trawę sialiśmy łącznie z nawozem startowym/wiosennym firmy barenbrug. W połowie czerwca mieliśmy piękny równy trawnik nic nie spaliło.
Lukasz36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2020, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Czyli nic nie stoi na przeszkodzie żebym razem z trawą rozsiał nawóz
danielpf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2019, o 07:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Cześć. Ostatnio zakładałem trawnik. Chyba zacząłem trochę za wcześnie bo minęły już 3 tygodnie i trawy jak nie było tak nie ma. Po wysianiu posypałem nasiona troszkę ziemia i zastanawiam się czy nie za bardzo. W sensie nie za gruba warstwą ziemi. Myślicie że to może opóźnić lub też uniemożliwić wzrost trawie ?
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Lukasz36 pisze:Czyli nic nie stoi na przeszkodzie żebym razem z trawą rozsiał nawóz
Oczywiście, że nie po prostu chodzi mi o to, że takiej świeżo wysianej trawie wystarczy zapewnić wilgoć i będzie rosła jak szalona. Nawóz po prostu zostawiłbym na później kiedy przyda się bardziej. No ale jak już chcesz wysiewać to ostrożnie z dawką. ;:333

-- 19 kwietnia 2020, o 19:27 --
danielpf pisze:Cześć. Ostatnio zakładałem trawnik. Chyba zacząłem trochę za wcześnie bo minęły już 3 tygodnie i trawy jak nie było tak nie ma. Po wysianiu posypałem nasiona troszkę ziemia i zastanawiam się czy nie za bardzo. W sensie nie za gruba warstwą ziemi. Myślicie że to może opóźnić lub też uniemożliwić wzrost trawie ?
Nie wiem z jakiego rejonu jesteś ale w 95% Polski od trzech tygodni nie padał deszcz, więc być może po prostu nie ma zapewnionej odpowiedniej wilgoci do wzrostu.
Lukasz36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2020, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

A mam jeszcze takie pytanie czy jest sens wypożyczać siewnik firmy sembdner bo mam taką możliwość czy wystarczy taki prosty na dwóch kołach np.Gardeny?I drugie pytanie czy w obydwóch opcjach zrobić jeden przejazd z sianiem czy dwa,i ten drugi na krzyż?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”