Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Wiele lat temu przywlokłam sobie tego chwasta wraz z ziemią i roślinami od mamy. Bardzo szybko opanował pół ogrodu, wystarczyło trochę nieuwagi i braku czasu na pielenie.
Próbowałam różnych metod, które tu polecacie.
Pieliłam, obrywałam liście, wyrywałam kłącza, przekopywałam (tam, gdzie się dało), a nawet potraktowałam go roundupem.
Wszystko na nic- z każdego pozostawionego w ziemi skrawka odrastała nowa roślina i było tego coraz więcej, nawet głęboko wkopane krawężniki nie były dla niego dostateczną przeszkodą. Potraktowany roundupem- zmarniał, ale w krótkim czasie zregenerował się i znów rósł w najlepsze. Problem był coraz większy i coraz bardziej skomplikowany, bo powrastał w rośliny, gdzie walka z nim była beznadziejna- równało się to konieczności wykopywania roślin, a mam zbyt mały ogród, żeby sobie na to pozwolić. Straciłam nadzieję, bo wśród liliowców, dąbrówek, rozchodników, jego kłącza były bezpieczne i nie do usunięcia. Na szczęście mój ogród jest mały, więc znalazło się rozwiązanie: Założyłam gumowe rękawice, wzięłam roundup w żelu, na lewą rękę (w gumowej rękawicy) kładłam pojedyncze liście i obficie smarowałam roundupem w żelu. Po kilku miesiącach w ten sam sposób wykończyłam niedobitki...
Wreszcie zwycięstwo! Od roku nie ma po nim śladu :tan
Wczoraj zobaczyłam jeden bladzieńki listek za płotem w żywopłocie z bukszpanu, ale już się go nie boję, zrobię z nim to samo, jeśli obrywanie tych bladych listków nie poskutkuje. Nie wiem w czym ten żel jest lepszy od zwykłego roundupu, może jest bardziej stężony, może ma jakiś dodatek... Nie wiem, ale w przypadku podagrycznika po prostu działa.
Zdaję sobie sprawę, że na dużych powierzchniach to nie jest rozwiązanie, ale w małych ogrodach, między roślinami- jak najbardziej.
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Ja także próbowałam zamordować podgarycznik randapem w żelu - niestety bez efektów. Może za mało go dawałam? Czy liście smarowałaś z obu stron i czy pokrywałaś całą blaszkę liściową?
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Smarowałam tylko z góry, ale każdy liść i dokładnie pokrywałam nim całą powierzchnię blaszki liściowej. Po jakimś czasie powtórzyłam na niedobitkach. Poskutkowało.
Roślinom obok nic się nie stało,bo uważałam, żeby środek chwastobójczy w żaden sposób się z nimi nie zetknął.
Pozdrawiam,Vivien333
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Stosował ktoś środek działający tylko na rośliny dwuliścienne na podagrycznik? Rośnie on u mnie w liliowcach i funkiach i w ten sposób chciałbym pozbyć się podagrycznika nie niszcząc roślin ozdobnych. Jaki jest najlepszy środek na dwuliścienne? Kupiłem w zeszłym roku jeden i używałem na trawniku, ale nic nie pomógł.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Ja mam na niego taki sposób, że obkładam na grubo krzew dookoła tekturą, przyciskam czymś. Po kilku miesiącach wszystkie kłącza podchodzą pod tekturę. Odkrywam, wybieram, na jakiś czas spokój.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Najlepszy jest Fernando, ale nie jestem pewien czy funkie albo liliowce bedą przy nim bezpieczne. Kosaćce ucierpiały.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Środki na dwuliścienne załatwią Ci wszystko poza trawą (rośliny ozdobne też). Chyba,że będziesz smarować pędzelkiem i uważać, żeby nie dotknął innych roślin.
Pozdrawiam,Vivien333
jjdj

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Fernando powinien pomóc, gdyż w składzie ma triklopyr (jak dla mnie za słaby jest). Niestety drugi składnik jest niebezpieczny dla no iglaków. Sam triklopyr można stosować na trawy i iglaki- ich nie zabije. Ja pryskam powój czy podagrycznik w tujach czy świerkach i niszczy chwasty super. W krzewach liściastych smaruję chwasty pędzlem, bo preparat zabija nawet drzewa.
Kosiash
100p
100p
Posty: 144
Od: 8 cze 2022, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chwasty w bryle korzeniowej hortensji ogrodowej

Post »

Przesadziłem do siebie parę lat temu hortensję wraz z jakimiś chwastami, które trudno wytępić pieląc. Nawet podczas przesadzania te chwasty są wplątane w bryle korzeniowa hortensji. Gdy odrastają mają podobne liście do hortensji, są irytujące. Słyszałem o jakiejś metodzie smarowania liści specyfikiem, ale nie wiem czy zaszkodzi to hortensji również.
Obrazek
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Chwasty w bryle korzeniowej hortensji ogrodowej

Post »

:wit
Ten chwast to podagrycznik. Walka z nim jest żmudna. Możesz delikatnie nanieść środek chwastobójczy na liście ale zabieg trzeba będzie powtórzyć.
Pozdrawiam
Ewa
Kosiash
100p
100p
Posty: 144
Od: 8 cze 2022, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwasty w bryle korzeniowej hortensji ogrodowej

Post »

Ajaj, obiło mi sie o uszy, że to trudny przeciwnik, póki co rośnie na tych dwóch hortensjach.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Chwasty w bryle korzeniowej hortensji ogrodowej

Post »

Możesz próbować smarować rundapem, ale nie stężonym. Trzeba go rozcieńczyć do prawidłowych proporcji. I smarować pędzelkiem liście. Cierpliwie czekać, preparat zadziała od korzenia. A korzenie (rozłogi) ma naprawdę imponujące. Niektórzy uważają, że jak dadzą większe stężenie to szybko się chwasta pozbędą! Nic bardziej mylnego, stężony preparat spali liść i nie dotrze do korzenia. A i tak podagrycznik z korzenia ciągle będzie odrastał.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”