Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Jeśli nawoziłaś to po co dajesz jakieś wynalazki? Normalny nawóz w 100% wystarczy. Wszelkie jakies"kroplówki" to zwykłe wywalenie kasy w błoto.

Dwa, nawoziłaś tylko że użyłaś zbyt słabego nawozu. NPK 1:0,5:1 to zdecydowanie za mało. Powinnaś używać mineralnego nawozu gdzie wartości te są kilkukrotnie większe. Kup Agrecol żel do roślin zielonych.
Teraz po przesadzeniu odczekujesz z 3 tygodnie i dopiero wtedy zacznij regularnie nawozić.

Poza tym za późno przesadziłaś, powinnaś zrobić to bezpośrednio po zakupie. Podłoże produkcyjne bardzo szybko robi się jałowe, a używanie słabego nawozu w tym na pewno nie pomaga. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie.

Podsumowując ta roślina po prostu dotychczas głodowała. W nowym podłożu jest trochę składników odżywczych na te 3 - 4 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wysa22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2018, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodnik, monstera

Post »

Witam. Po kilku dniach nieobecności wróciłam do domu i zastałam taki widok wokół monstery. Tak się dzieje już od trzech tygodni. Sprzątanie, wyjeżdżam na kilka dni i jak wracam to znowu jest to samo. Kwiatek wygląda na zdrowego, ale przypuszczam, że coś nocą wychodzi z ziemi, zostawiając odchody i wysypując trochę ziemi z kwiatka. Co to może być?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki (robaki) na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Na pierwszym obrazku nie ma dwóch małych zeschniętych dżdżownic na panelach? Nawet jeśli to tylko tak wygląda na fotkach, to na 99% stawiałbym na dżdżownice w doniczce, które trafiły tam po przesadzeniu do świeżej ziemi. Czasami zdarzają się pojedyncze egzemplarze w workach.
juri36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 maja 2022, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Hej takie coś łazi mi po filodendronie:
https://photos.app.goo.gl/A7GNosctFVabbTvm7
Filodendron cały w miodnikach myślałem, że wydziwia ale jednak coś go tam żre.
BTW monstera, szeflera i fikus, o które pytałem wcześniej uratowane ! Dzięki ! Zwłaszcza ta szeflera była już prawie całkiem łysa a teraz jest tak:
https://photos.app.goo.gl/KEnwAAjqVotrfkhHA
Ayreonaut
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 paź 2022, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za robaczki w roślinach domowych? (film)

Post »

Dzień dobry wszystkim na forum.

Chciałbym zwrócić się do szanownego grona użytkowników z prośbą o zidentyfikowanie co to za "robaczki" podróżują u mnie w mieszkaniu na niektórych doniczkach i też po podłożu i łodygach roślin które się w nich znajdują. Mam kilkadziesiąt roślin, niektóre mają już kilka ładnych lat, ale sporadycznie, na losowych doniczkach w losowych miejscach mieszkania zauważam pełzające takie oto mini stworzenia:


youtu.be/rckHwvC2H5s

Nie jestem specjalistą w dziedzinie szkodników roślin, przerabiałem u siebie raz przędziorki na jednej roślinie i plagę ziemiórek niedawno. Podejrzewam że nie jest to któreś ze stadiów tejże muszki, chyba że się mylę.

Dziękuję z góry za podpowiedzi.
juri36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 maja 2022, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

No i tak się cieszyłem z tej szeflery a teraz traci liście. Od spodu takiej wysypki dostają a potem żółkną i odpadają. Chyba same stare odpadają ale całkiem sporo ich leci. To przez zimę i ciemność?
https://photos.app.goo.gl/pvjttuiXCBvuaN668
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Wciornastki. Oprysk Karate zeon i podlanie Mospilanem/Polysectem. Powtórzyć po tygodniu.
Oczywiście kuracja wszystkich roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolcia92
100p
100p
Posty: 126
Od: 3 cze 2022, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Dzień dobry na filodendronach pojawiają się brązowe plamki. Od czego i co zrobic? Z góry dziękuję za pomoc.
Obrazek
Na niebie słońca, w sercu radości, niech Cię dzisiaj nic nie złości:-) Miłego dnia!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

W innym wątku wszystko dokładnie opisałem: viewtopic.php?p=6388332#p6388332

Przeczytaj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sieluna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lis 2022, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Co to za robaczki w roślinach domowych? (film)

Post »

Chciałbym zwrócić się do szanownego grona użytkowników z prośbą o zidentyfikowanie co to za "robaczki" podróżują u mnie w mieszkaniu na niektórych doniczkach i też po podłożu i łodygach roślin które się w nich znajdują. Mam kilkadziesiąt roślin, niektóre mają już kilka ładnych lat, ale sporadycznie, na losowych doniczkach w losowych miejscach mieszkania zauważam pełzające takie oto mini stworzenia:


youtu.be/rckHwvC2H5s

Nie jestem specjalistą w dziedzinie szkodników roślin, przerabiałem u siebie raz przędziorki na jednej roślinie i plagę ziemiórek niedawno. Podejrzewam że nie jest to któreś ze stadiów tejże muszki, chyba że się mylę.

Dziękuję z góry za podpowiedzi.
Mnie to wygląda na opuchlaki. Lepiej je szybko wytępić, bo potrafią narobić szkód. Robią dziury w liściach, a larwy niszczą korzenie.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Co to za robaczki w roślinach domowych? (film)

Post »

W żadnym razie nie są to opuchlaki. Jak one wyglądają możesz zobaczyć np. tutaj i tutaj.
To duże chrząszcze... lub grubaśne larwy...

Robaczki z filmiku wyglądają mi na mszyce, wyjątkowo ruchliwe są te Twoje osobniki, ale to chyba jednak mszyce.
Pełzające jak piszesz to raczej one nie są.
One zwijają się jak w ukropie. ;:306

Obejrzyj pędy swoich roślin, szczególnie młode pędy, szczytowe a także liście od spodu i ich ogonki.
One z pewnością gdzieś utworzyły kolonię i siedzą niszcząc roślinę.

Zobacz czy nie ma na liściach ich klejącej spadzi...

Sądzę,że dla prawidłowej identyfikacji lepsze byłoby zdjęcie osobnika.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
sieluna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lis 2022, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Co to za robaczki w roślinach domowych? (film)

Post »

Racja! ;:124 to nie są opuchlaki. Te są wyjątkowo mikroskopijne. Na pierwszy rzut oka bardziej skojarzyły mi się z chrząszczem, niż mszycą. Trochę za bardzo ruchliwe jak na mszycę...Intrygujące :heja
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Co to za robaczki w roślinach domowych? (film)

Post »

To nie są mszyce, gdyż mszyce mają skrzydła, a u tych żyjątek nie widać skrzydeł. Biegają zbyt szybko jak na mszyce. Jeżeli te stwory mają osiem odnóży, to są to jakieś pajęczaki, być może roztocza. Mszyce są owadami, więc mają sześć odnóży.
Pozdrawiam
G.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”