Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Karolcia92
100p
100p
Posty: 126
Od: 3 cze 2022, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Dzień dobry, proszę o pomoc co mogło zaszkodzić i jak z tym walczyć? Cały czas stoi w tym samym miejscu i tak nagle pomarańczowe liście się zrobiły. Z góry dziękuję.
Obrazek
Na niebie słońca, w sercu radości, niech Cię dzisiaj nic nie złości:-) Miłego dnia!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Plamistość liści, czyli grzyb.

Zrób oprysk fungicydem, Saprol, Scorpion 325sc, powtórz po tygodniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Amazonia33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2023, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Witajcie! Gorąco proszę o pomoc, bo od jesieni walczę z wiatrakiem. Wówczas przeglądając forum uznałam, że roślinki cierpią na chorobę grzybową (zdarzyło mi się przelać, jeden został kupiony przelany) i zafundowałam im naprzemienną serię Proplant 722 SL + Amistar 250SC. Później okazało się, że przyczyną mogą być też przędziorki: na jednej roślinie znalazłam szczątkowe ilości pajęczynek i niewielką ilość osobników. Rośliny potraktowałam dwukrotnym podlaniem Mospilanem i wyglądało na to, że problem zniknął. Wiosną wszystkie pięknie wypuściły nowe liście i ogólna kondycja się poprawiła. Od tygodnia zauważam powrót objawów z jesieni, głównie na syngonium (dwie rośliny, które stoją w innych pomieszczeniach): nowe liście zamierają zanim się rozwiną, pędy brązowieją w środku, z zewnątrz żółkną. Podobną plamę, która szybko się powiększa zauważyłam na młodym liściu Calathei (na zdjęciu - odcięta chora część, liść jeszcze się nie rozwinął, rozłożyłam go tylko do zdjęcia). Wzrost roślin wyraźnie zahamował. Niektóre (monstera, juka) mają lekki srebrzysty nalot na liściach (dający się zetrzeć) - stąd było moje podejrzenie przędziorków, ale nie są to pajęczyny.
Pożegnałam dwa piękne filodendrony (w tym pink princess) i bardzo chciałabym zdążyć uratować resztę zanim przygoda się powtórzy, a przede wszystkim dowiedzieć się, co jest przyczyną :cry: Obecnie nie zauważyłam żadnych szkodników, sporadycznie przefrunie jakaś ziemiórka, wpadają mi zza okna. Jedyne co pojawia się w różnych doniczkach - to chyba "dobroczynne roztocze", które zasiedliło doniczki wraz z ziemią :shock: Było już kilka stron temu w tym wątku: https://www.google.pl/search?q=stratiol ... MHDkWgADzM.
Czy to zwiastuje powrót przędziorków, czy coś innego? :cry:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Po pierwsze przędziorków nie zwalczysz Mospilanem..., tylko akaracydami jak Magus, Nissorun/Ortus, Nissorun/Floramite. Przynajmniej dwa opryski, drugi w odstępie tygodnia czasu.

Po drugie raczej bym skupił się na warunkach uprawy i pielęgnacji, od stanowiska - odległość od okna, poprzez właściwe przepuszczalne podłoże, podlewanie, etc.

Calathea, zresztą jak większość roślin tropikalnych wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, czyli nawilżacz.

Istotne jest właściwe przepuszczalne podłoże dobrane pod konkretne gatunki roślin. Jeśli wszystkie sadzisz do samej ziemi uniwersalnej, to nie ma szans żeby one długo pożyły.

Podobnie jeśli chodzi o właściwe stanowisko i ilość światła oraz właściwe podlewanie.

Temat jest zbyt obszerny i trzeba go omawiać osobno dla każdej rośliny. Na forum mamy wątki poświęcone większości roślin, radzę poszukać i poczytać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Amazonia33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2023, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Brakowało mi dobrego polecenia środków na przędziorki, Mospilan znalazłam wymieniony gdzieś w internecie, a że myślałam, że zadziałał, nie zgłębiałam tematu. Jeśli chodzi o warunki, to na pewno daleko im do profesjonalnych, ale staram się zapewnić jak najlepsze - dobrane mieszanki podłoża i stanowisko, zaniedbanie w postaci przelania już się nie powtórzyło, a wynikało z zapobiegawczego podlania na czas dłuższego wyjazdu ;:131 Calathea jest zraszana miękką wodą lub włączam przy niej ewaporacyjny nawilżacz. Plama na młodym liściu to pierwszy przypadek na tym okazie, ale wydała mi się podobna do wcześniej zaobserwowanych na monsterach czy syngonium. Uznałam, że skoro objawy są takie same, ten temat będzie odpowiedni, ale wobec tego napiszę w dedykowanych wątkach :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Roślin nie spryskujemy często wodą, bo to nic nie daje pozytywnego, a w domowych warunkach przy słabej cyrkulacji powietrza, pierwszy krok do infekcji grzybowej. Sam nawilżacz w zupełności powinien tutaj wystarczyć.

Przed zadaniem pytania w konkretnym wątku, wpierw radzę go poczytać, bo wiele razy tutaj omawiałem prawidłową uprawę danej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Katdia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 maja 2023, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za szkodnik?

Post »

Witam, od jakiegoś czasu na liściach powstają takie plamy. Czy ktoś wie co to może być?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co to za szkodnik?

Post »

Najprawdopodobniej plamistość liści, czyli infekcja grzybowa.
Od spodu liści masz klejące krople?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Katdia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 maja 2023, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Nie ma żadnych kropli od spodu liścia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

To plamistość. Zrób oprysk fungicydem, np. Saprol albo Scorpion 325sc, powtórz po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamyk94
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 7 mar 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Cześć. Prosiłabym o pomoc w rozpoznaniu intruza, którego znalazłam na podłożu fikusa elastica. Jest to mały czerwony robaczek lub pajączek, po jego wielkości ciężko stwierdzić dokładniej. Kolor intensywna czerwień i strasznie szybko poruszał się, ledwo udało mi się go złapać. Fikus nie choruje, rośnie zdrowo i nie ma żadnych uszkodzeń. Takiego samego szkodnika znalazłam również na ostatnio zakupionym Filodendron Prince Of Orange, tu natomiast listki miały kilka uszkodzeń, ale poobsychane końcówki poobcinałam i na razie jest ok, więc nie wiem czy to wina tego robaka.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Zobacz tutaj czy nie to samo: viewtopic.php?p=5181827#p5181827
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamyk94
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 7 mar 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny

Post »

Tak, to jest to samo. Czyli skoro to aksamitka to nie muszę się ich pozbywać, w żaden sposób nie zagrażają roślinom? Rzeczywiście, na balkonie zauważyłam również kilka tych osobników.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”