Studnia głębinowa czy wodociągi?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
MCHADAJ
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 cze 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Jeżeli można ,wtrącę swoje 3 grosze.Nie zawsze trzeba robić studnie głębinową!Wystarczy popytać sąsiadów,czy mają własne ujęcie wody na ilu metrach itp.Często wystarczy płytka studnia z której możemy czerpać wode zwykłym zestawem hydroforowym za +- 200 zł.Oczywiście wszystko zależy od budowy geologicznej na danej działce.Na wiosne 2011 robiłem studnię głeboką na niecałe metrów słup wody ma ok 3-4 metrów.Koszt wykonania wraz z podłączeniem hydrofora niecałe 1000pln(bliskie okolice Wawki)
Darz Bór
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

W mojej okolicy 1 m kosztuje 150-200 zł ,badanie wody w sanepidzie kosztuje ok 500-600 zł to koszt za dwa badania bakteriologicznego i fizyko-chemicznego,taki był koszt w 2010 ,ja mam studnie na wodociąg ludzie nie chcą się zgodzić.Ileś lat temu miałam działkę w mieście ,wodę z wodociągu ,teren który wymagał podlewania to ok 200m2 przez okres letni zużywaliśmy do podlewania 10-12 m3 wody.Dobrze jest mieć i jedno i drugie,ja na przykład przez długi czas po ulewach w 2010 musiałam kupować wodę do użytku spożywczego ,bo do studni dostawała się woda gruntowa.Mam nadzieję że troszkę pomogłam.
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Dzisiaj dowiadywałam się jak u nas cenowo to wygląda, a więc badanie fizykochemiczne - 57 zł, bakteriologiczne 86 zł. Dziwię się że w Polsce tylko to kosztuje :shock:
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
jasko__
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 mar 2012, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

studnia głębinowa lub tradycyjna osobiście polecam studnie tradycyjną!!!
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Ze studni nie warto robić innej niż głębinowa.Miałem Abisyńską i po dłuższej suszy był problem z zassaniem wody jak opadła.W głębinowej nigdy nie zabraknie wody,byle by dobrać odpowiednią pompe :wink:
jasko__
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 mar 2012, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

U nas na Podhalu tej zimy brakowało nawet wody w studniach głębinowych... tylko wtedy jest problem bo takiej studni już nie pogłębisz niczym. A studnia tradycyjna jest dużo wydajniejsza.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Poczytałam i dołączę się....

Otóż, u mnie sytuacja jest następująca. Mamy wodę na 18m, na kamieniu. Skała była tak potężna, że nie szło jej rozbić stalowym "czymś" co spuszczali z góry, z trójnogu. I całe szczęście, bo na tym kamieniu mam super wodę i nigdy nie braknie (użytkujemy bezproblemowo 8lat, nawet wtedy gdy sąsiedzi już zaciągają piach). Po sąsiedzku sprawa nie wygląda tak sielankowo. Mają studnię 3 m od naszej i na 15m. Ale aby na nią trafić robili 4 odwierty. Wg mnie ważne jest ustalenie, że robiący studnię sami wyznaczają (dodatkowa opłata), ale ponoszą koszty niewypału-gdy wody nie ma. Tak było tutaj.

Co jeszcze... Sąsiedzi mają obok studnie, ale inne źródło. U nas zasoby wodne (tzw. cieki) idą ukosem i sąsiad z prawej i sąsiad z lewej i my mamy inną, niezależną "linię".

Gdyby ktoś chciał podpytać teoretycznie to mam źródło wiedzy w postaci mego taty - przez jakieś 20lat wyznaczał wodę i miał tylko jeden niewypał przy pracy, tzn. wykopali i wody niet.

My mamy studnię i w tym roku podłączamy wodociąg. Otóż jedyny problem z własną studnią jest taki, że czasem zabraknie prądu, choćby jednej fazy i sprzęt staje. Wodociąg działa niezależnie od elektrowni.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Przy studni głębinowej ważna jest jeszcze wydajność pompy,mój wujek kupił kiedyś taką co wypompowała ze studni cała wodę i się zatarła,musi pompować wolniej niż napływa nowa woda do studni.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Brzoskwinko w wodociągach też są awarie.Chyba nie masz hydroforu i dlatego jak nie ma prądu to nie masz wody.
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

No i stało się, co miało się stać :)

Studnia na 30 metrach. Rura już zaklepiona i porządek na działce zrobiony :)

Mamy swoja wodę - Hura!!!!!!!!!!! ;:138 ;:138 ;:138 ;:138 ;:138
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Reniak pisze:Brzoskwinko w wodociągach też są awarie.Chyba nie masz hydroforu i dlatego jak nie ma prądu to nie masz wody.
Jak bedzie awaria w wodociągach, to będę miała własna wodę, a jak mi prąd strzeli to z wodociągu wyssam. :wink:

Hydrofor mam, a jakże :!: , tylko co to jest baniak 150l na rodzinę taką jak moja. Kilka razy wc, picie i ciśnienie dramatycznie spada i po chwili kiszka, nie pociągnie, bo pompa nie zadziała bez 3 faz. A u nas ze dwa razy w roku są takie awarie, że prądu nie ma cały dzień. Co gorsze - znienacka. ;:oj
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Brzoskwinko,znam to znam,tylko że ja mam hydrofor 300 l,jest nas dwoje od czasu do czasu,a tak to jestem sama(nie licząc kotów,psa i kur)więc dla mnie to mniej uciążliwe.Ale po rachunkach które płacę za wodę w Sosnowcu ;:223 nie chcę wodociągu na wsi.Ale w twoim przypadku to duża będzie wygoda. :D
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Mąż mnie uświadomił, że mamy 200l. To i tak mało przy Twoim, ale i tak nie mini.
U nas ceny w blokach, w mieście, są dużo wyższe niż na wsi - 2,28zł / m3.
No i komfort jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”