Podłoże do warzyw idealne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

forumowicz, ale dla mnie to dalej jest zagadka, bo w opisie tego produktu jest napisdane:
* Urządzenie pozwala w łatwy i szybki sposób sprawdzić pH każdej gleby
* Jest bardzo przydatny przy uprawie wielu odmian roślin i warzyw. Znajomość pH podłoża znakomicie ułatwia planowanie, a później utrzymanie warunków optymalnych dla upraw
* Niewielka waga i kompaktowe wymiary pozwalają go łatwo przenosić - mieście się nawet w kieszeni spodni
* Nie wymaga baterii, płynów ? nieskończona ilość pomiarów
* Pomiaru dokonujemy poprzez włożenie sondy do wilgotnej gleby, wskazówka pokaże wartość pH po upływie ok. 60 sekund

,więc o co w tym kaman?

Fajnie by było, gdyby to było wiarygodne. Nie trzeba by uzupełniać płynu co jakiś czas. Takie małe perpetum-mobile.. 8-)
pozdrawiam, Anita
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Jeżeli nie ma w tym urządzeniu baterii ,działa ono jak mikroogniwo, a to ,co pokazuje wartość pH- to miliwoltomierz. Mierzy zatem kwasowość ,ale tylko roztworu glebowego/ wody zawartej w glebie/ czyli popełnia ten sam błąd co Hellig. tyle, że jest wygodniejszy w użyciu. Pomiar pełnej kwasowości gleby można dokonac tylko traktując ją 1 normalnym roztworek chlorku potasu i mierzac następnie pH przesączu czym się chce. Żeby juz nie bic piany na ten temat :

Żaden przyrząd nie zmierzy całkowitego pH gleby o ile nie zostanie ona wcześniej potraktowana roztworem silnego elektrolitu, w tym wypadku KCl tj chlorku potasu.

WYBOR NALEZY DO CIEBIE
Najdokładniejszy pomiar - poprzez możliwość optymalizacji warunków - jest w laboratorium, na pH - metrze laboratoryjnym wg normy PN - ISO 10390:1997. Można oznaczyć pH w następujących zawiesinach: - zawiesinach wodzie, - w chlorku potasu (o stężeniu 1 mol/l), - w chlorku wapnia (o stężeniu 0,01 mol/l). Przy sporządzani zawiesiny najczęściej stosuje się stosunek objętościowy gleby do roztworu 1:5. W czasie pomiaru należy zachować stałą temperaturę. Próbkę gleby powietrznie suchą, zmieloną i przesianą przez sito 2 mm zalewa się w naczyniu roztworem ekstrakcyjnym, miesza i odstawia na 2 - 24 godziny. Po tym czasie dokonuje się pomiaru.
Zaczerpnięte z :http://nawozy.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Sp ... -8749.html

Oto, na jakiej zasadzie działa pokazany przez Ciebie " przyrząd "
http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/Volta/ogniwovolty.htm
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Ja oddałem próbkę gleby do analizy w OSChR i za 37 zł dostałem zawartość azotu, potasu,fosforu, wapnia, magnezu, pH i zasolenie. Przyznam, że wyniki mnie bardzo zdziwiły, bardzo mało azotu i dużo pozostałych makroelementów, fosforu sporo ponad potrzeby warzyw. Nawożę praktycznie tylko kompostem ale w dużych ilościach + poplon po wcześniejszych zbiorach.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

I to sie zgadza pomidormen. Azot ze wszystkich makroelementów jest najłatwiej wymywany z gleby i najszybciej sie przemieszcza pionowo w glebie. Mowa oczywiscie o najbardziej przyswajalnej przez rosliny formie azotanowej N03+. Bo azot amonowy NH4+ juz taki szybki w wypłukiwaniu nie jest.

Pozdrowienia

PS. Nic Ci więc nie pozostaje tylko uzupełniac nawożenie organiczne saletrą amonowa lub gnojówką najlepiej z ptasich odchodów.
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

forumowicz, dzięki za cierpliwość i cenne wskazówki. :wit
pozdrawiam, Anita
ziemia21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 lis 2010, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Mam pytanie bo czytam i czytam az mi głowa paruje...mój ogródek to ziemia gliniasta coś w stylu nawet borowiny, nigdy nie wapnowałam a ogórki nawet ładne były ale czy teraz jak jest już wiosna można użyc tego wapna tlenkowego???
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Nie, nie mozna. Dziala zbyt energicznie i moga powstac na roslinach objawy niedoboru fosforu i niektorych mikroelementów. Nie radze dawac wapna w ciemno nie znając odczynu gleby. Mozna ryzykowac jedynie na glebach piaszczystych , bo te sa z reguły kwaśne. Poza tym wypadałoby wiedziec ile tego wapna dac?. Bez oznaczenia kwasowości jest to nie możliwe. Skoro ogórki rosły dobrze- ziemia nie jest za kwaśna.
Proponuje zakup kwasomierza i oznaczenie kwasowości. A wapno tlenkowe zostawic sobie ewentualnie na jesień.

Pozdrawiam
ziemia21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 lis 2010, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Wielkie dzięki za podpowiedź. A jeżeli od tamtego lata składuje na jednej pryzmie zgniłą trawę i jakieś tam chwasty i odpadki to czy warto to wywalić na ta moja działkę żeby ją odżywić?? W poprzednim sezonie przekopałam z takim kompostem na jesień ale w tym roku nie było mi to dane!! I czy słyszeliście o metodzie hodowania pomidorów normalnie pod chmurką tyle że z takim ogrodzeniem z folii?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

ziemia 21
Kompost można stosować o dowolnej porze tak na jesień jak i na wiosnę .
Co do pomidorów. Niektórzy kombinują różne konstrukcje. Dla pomidorów osłanianie krzaków tylko z boków z pozostawionym niekrytym wierzchem jest niekorzystne z dwóch względów. Naraża krzaki na moczenie przez deszcz nie zapewniając im jednocześnie wentylacji i możliwości szybkiego wysuszenia liści.Takie pomidory jeszcze szybciej mogą być porażane przez choroby. Osłanianie z boków jest korzystne ale przy uprawie ogórków.

Pozdrawiam
ziemia21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 lis 2010, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Podłoże idealne :)

Post »

ale ogórków szklarniowych czy takich zwykłych korniszonów?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Takich zwykłych, gruntowych. Szklarniowe ogórki są partenokarpne i nie moga byc zapylone.

:wit
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Podłoże idealne :)

Post »

forumowicz a ty osłaniałes w ten sposób ogórki?
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Mam pytanie, czy zamiast kredy szkolnej można użyć takiej wykopanej z ziemi? Dodam jeszcze, że jest bialusieńka i zwarta :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”